کد خبر : 93658 یکشنبه 20 مرداد 1398 - 09:17:16
جهاددانشگاهی-پیشگام-در-عرصه-تولید-ملی

پرونده ویژه:

جهاددانشگاهی پیشگام در عرصه تولید ملی

سیناپرس: انتشار دستاوردهای علمی تمام واحدهای جهاددانشگاهی با همت مجموعه سیناپرس محقق شد.

اقدامات و عملکرد جهاد دانشگاهی در راستای بومی سازی و تلاش برای اتکا به تولیدات داخلی به خصوص در زمانی که تحریم ها کشور ایران را نشانه گرفته،از اهمیت به سزایی برخوردار است. دراین راستا خبرگزاری علم و فرهنگ (سیناپرس) این مهم را رسالت خود دانسته تا خدمات، دستاوردها و پژوهش‌های جهاد دانشگاهی را به طور مناسب معرفی کند.

در ذیل می توانید تمامی دستاوردهای جهاددانشگاهی را بخوانید.

اگر بخواهیم برای رسانه ها مسئولیتی را در نظر بگیریم باید بگوییم رسانه باید منجی جامعه باشد و سنجش معضلات جامعه به عهده رسانه هاست. اگر بتوانیم این موضوع را در جامعه نهادینه کنیم که رسانه مانند طبیبی است که امراض را شناسایی می کند و هیچ بیماری به طبیبش اعتراضی ندارد، فرهنگ وجود رسانه تخصصی  نیز در کشور اصلاح می شود.

رئیس جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان با اشاره به فعالیت های متعدد واحد صنعتی اصفهان در حوزه فرهنگ ، صنعت و فناوری در طول چهار دهه کشور گفت: رسالتی که از گذشته تا به امروز بر دوش جهاددانشگاهی بوده است دفاع دانش بنیان در تمامی حوزه هاست.

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با هدف جمع آوری، شناسایی و ایجاد بانک داده‌ها اقدام به راه‌اندازی هرباریوم گیاهان دارویی کرده است. این هرباریوم که سامانه‌ای پویا برای شناسایی گونه‌های بومی و غیر بومی است، با  مساحتی در حدود یک هزار متر مربع و گنجايشی با حدود ۱۰ هزار نمونه گیاهی از آغاز تشکیل این گروه پژوهشی فعالیت خود را آغاز کرده و به طور منسجم نیز از سال ۱۳۸۱ به گسترش این فعالیتها ادامه داده است.

رئیس جهاددانشگاهی در رابطه با رسالت خبرگزاری سیناپرس گفت: فرهنگ سازی در حوزه گسترش دانش و فناوری ملی، اقتصاد متکی بر تولید و تولید مبتنی بر علم و فن، برخورد با فساد در این حوزه و ایجاد یک اراده عمومی وظیفه رسانه علمی است.

دکتر امیررضا زارع مدیر گروه بیوتکنولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس پیرامون این موضوع گفت: به دلیل توجیه اقتصادی که هرگونه مطالعه و پژوهشی بر روی گیاهان دارویی دارد، در این گروه بر روی تکثیر و نگهداری گیاهان دارویی که از نظر اقتصادی و هم از نظر اکولوژیکی و اقلیمی برای کشورمان اهمیت دارند، کار می کنیم.

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دانشگاه علم و فرهنگ تلاش دارد در قالب دانشگاه‌های کارآفرین، نقش جدی‌تری در آموزش‌های نوین، ایجاد اشتغال، توسعه‌ تکنولوژی و خلق ارزش‌های اجتماعی ایفا کند.

اگر می خواهیم رونق اقتصادی ایجاد کنیم باید به سراغ شرکت های دانش بنیان برویم. کلید واقعی حل مشکلات کشور ایجاد، حمایت و گسترش شرکت های دانش بنیان است.

8سال پیش  موضوع  مناظرات دانشجویی در جهاددانشگاهی عنوان شد تا از دانشجویان شروع کنیم و بتوانیم این نقد پذیری و بیان درست مطالبات را در آنها تقویت کنیم. سعی ما برآن بود که تنها این موضوع به بحث تریبون آزاد کشیده نشود و بتوانیم تحمل پذیری دانشجویان را بالا ببریم تا بتوانند در مقابل بیان عقیده شان، مخالفت هایی را نیز بپذیرند و بشنوند. در این بین مهمترین موضوع حضور گروه علمی داوری بود که می تواند داوری بی طرفانه ای را داشته باشد و موضوع مورد بحث را منتج به نتیجه کند.

شاید بتوان گفت که دشواری و تلخی تجربه سقط مکرر، به‌ویژه برای خانم‌ها، حتی بیش از ناباروری است. زیرا همسران با شروع بارداری شور و امید بسیاری را تجربه می‌کنند و با از دست رفتن مکرر جنین، هربار به نوعی سوگوار می‌شوند و بیش از پیش درگیر احساسات منفی‌ مانند اندوه، ناتوانی و مقصر انگاشتن خود می‌شوند. اما سقط مکرر چرا رخ می‌دهد، راه‌های تشخیص آن چیست و چه درمان‌هایی برای آن وجود دارد؟

کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» از سوی مرکز انتشارات جهاددانشگاهی استان البرز منتشر شد.

رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: استانداردهای صنعت به تدریج به دست می‌آید و هر جا کار مؤثری انجام شده، حاصل ریسک معقول مدیران صنایع و بدون برنامه مدون قبلی بوده است.

سیلوسایبین نوعی قارچ است که دارای دو ترکیب عمده سیلوسایبین و سیلوسین است که به عنوان ماده توهم زا مانند LSD عمل می کند و بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است.

دکتر فاطمه عظیم‌زاده رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در گفتگو با سیناپرس  گفت: SID، مجموعه کاملا شناخته شده ای است که از سال 83 فعالیت خود را آغاز کرده است، فعالیت اولیه این  مرکز نمایه سازی نشریات علمی بود. در زمانی این کار را انجام دادیم که هیچ پایگاه دیگری در کشور نشریات علمی را با گستره نشریات پزشکی، غیرپزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی و تقریبا همه رشته های تخصصی صاحب نشریه علمی، نمایه نمی کرد.

حدود بیست درصد از زوج‌های کشورمان نابارورند و حمایت از آنها، از طریق اقداماتی مثل ملزم کردن بیمه‌ها به پوشش دادن خدمات درمان ناباروری، فراهم کردن تسهیلات بانکی برای هزینه‌های درمان و کمک به مراکز درمان ناباروری کشور، می‌تواند یکی از محورهای اصلی سیاست‌های جمعیتی باشد.

چارچوب جامعه و زندگی اجتماعی زمانی شکل می گیرد که نظم و انضباط اجتماعی در آن جامعه محقق شود، زیرا جامعه در حقیقت به معنای مجموعه‌ای از افرادی است که به صورت نظام‌مند در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. از این روست که سازگاری افراد هر جامعه ای با قوانین آن جامعه از مهمترین اهداف برنامه ریزان کشورها بوده و باتوجه به این موضوع باید همواره کوشش برای داشتن جامعه ای همسان و دارای نظم برای رسیدن به کیفیت زندگی افراد را مورد توجه قرار داد.

معاون آموزش جهاد دانشگاهی واحدصنعتی اصفهان گفت: در بخش آموزش عمومی جامعه، رسانه ها و خبرگزاری ها به ویژه خبرگزاری علمی چون خبرگزاری سیناپرس می‌توانند باعث ارتقا سطح دانش و آگاهی جامعه و افراد شوند.

سومین جلسه شورای علمی طرح ملی تدوین نظام جامع هدایت شغلی دانشجویان و دانش آموختگان با حضور رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش وفناوری و جمعی از اساتید و صاحب نظران برگزار شد.

اگر بخواهیم کشور مقتدری به لحاظ دفاعی و اقتصادی داشته باشیم باید زیرساخت های اصلی آن توسعه علم و فناوری باشد که نهادینه کردن این موضوع مهم بر عهده رسانه های علمی کشور است.

اهمیت خلیج فارس چه پیش از اسلام که یکی از مراکز تبادل فرهنگی و اقتصادی بوده و چه پس از اسلام که تمدن اسلامی در آن جریان داشته و این موضوع تا زمانی که استعمار وارد آنجا نشده بود خیلی پررنگتر بوده، واضح و مبرهن است؛ ما به خلیج فارس نباید صرفا به عنوان یک فضای محیط زیستی و جغرافیایی نگاه کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی گفت: فناوری اطلاعات و فضای مجازی تاثیرات چشمگیر و غیرقابل انکاری در زندگی ما دارد که همه حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، محیط زیست و ... را در برمی گیرد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به جرأت می‌گویم پول در کشور برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور زیاد است و از این حیث مشکلی نداریم.

دستگاه حذف نیترات از آب منطقه مورد نظر که براساس تکنولوژی نانوفیلتراسیون استفاده می‌کند و رکن اصلی آن ماژول غشایی هست توسط محققین جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان ساخته و تولید شد.

اصل ماجرای انقراض این است که گونه های مهم حیوانی که در حیات وحش که زادگاه اصلی آنهاست به دلیل ایجاد جاده ها، اتوبان ها، راه آهن و چندین مورد دیگر در خطر انقراض قرار گرفته و یا حتی منقرض شده اند. گسترش فضای شهرنشینی به لحاظ مساحت هم در این امر تأثیر به سزایی ایجاد کرده است.

نتایج پژوهشی که در نشریه علمی پژوهشكده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، پایش، منتشر شده، نشان می‌دهد عوامل متعددی همچون سطح تحصیلات، وضعیت استخدامی، محیط کاری و سن پرستاران بر میزان فرسودگی شغلی آن‌ها تأثیرگذار هستند.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی گفت: با ایجاد تغییر در نگرش و عملکردمان می توانیم تحریم های ظالمانه آمریکا را تبدیل به فرصت کنیم و با اتکا به توان متخصصان ایرانی، نیازهای کشور و جامعه مان را رفع کنیم.
 
  • گردشگران خارجی درباره امنیت سفر به ایران نگاه منفی دارند

مرکز بین‌المللی ایران‌شناسی جهاددانشگاهی واحد علامه طباطبایی(ره) که در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد، سعی در معرفی ظرفیت‌های مختلف ایران به ایران‌شناسان، اسلام‌شناسان، شرق‌شناسان و استادان زبان فارسی کشورهای دیگر دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط