کد خبر : 93658 یکشنبه 20 مرداد 1398 - 09:17:16
جهاددانشگاهی-پیشگام-در-عرصه-تولید-ملی

پرونده ویژه:

جهاددانشگاهی پیشگام در عرصه تولید ملی

سیناپرس: انتشار دستاوردهای علمی تمام واحدهای جهاددانشگاهی با همت مجموعه سیناپرس محقق شد.

اقدامات و عملکرد جهاد دانشگاهی در راستای بومی سازی و تلاش برای اتکا به تولیدات داخلی به خصوص در زمانی که تحریم ها کشور ایران را نشانه گرفته،از اهمیت به سزایی برخوردار است. دراین راستا خبرگزاری علم و فرهنگ (سیناپرس) این مهم را رسالت خود دانسته تا خدمات، دستاوردها و پژوهش‌های جهاد دانشگاهی را به طور مناسب معرفی کند.

در ذیل می توانید تمامی دستاوردهای جهاددانشگاهی را بخوانید.

آب ‌های زیرزمینی، یکی از منابع مهم تامین آب برای مصارف کشاورزی، مصارف شهری و صنعتی در تمامی کشورهای دنیا به حساب می ‌آید. اما امروزه استفاده بیش از حد از آب ‌های زیرزمینی و ورود آلاینده‌ ها به این منابع از طریق زباله‌ های جامد شهری و صنعتی، هیدروکربن‌ های نفتی، آلودگی ناشی از فلزات سنگین مانند آرسنیک، زباله ‌های رادیواکتیو و نیترات مشکلات فراوانی را برای این منابع به وجود آورده است.
 مدیر گروه پژوهشی زیست فناوری قارچ‌ های صنعتی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، از تولید تجاری قارچ های خوراکی- دارویی شاه صدف (با برند ارینجی)، انوکی، شی تاکه، گانودرما خبر داد و گفت: هم اکنون ایران در تولید این قارچ ها رتبه پنجم تا ششم جهانی را دارد.
برنامه ریزی در ایران همواره با مشکلات اساسی رو به رو بوده است. به گونه ای که در حال حاضر، مناطق کشور به صورت نامتعادل توسعه یافته اند، متخصصان معتقدند اصلاح این امر در سایه آمایش منطقه ای و سرزمینی محقق می شود.یکی از استان هایی که در تدوین سند آمایش علم و فناوری پیشتاز بوده، استان قزوین است که در سال 95 برای تحقق این موضوع در کشور پیشقدم شد.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان از رونق مشاغل خانگی این استان خبر داد و گفت: برخلاف سایر مراکز علمی کاربردی کشور که عمدتا رو به افول هستند، مرکز علمی کاربردی واحد هرمزگان از نظر اشتغال فارغ التحصیلان و کارآفرینی، وضعیت بسیار مناسبی دارد.
رئیس پارک علم و فناروی البرز از ثمر دهی محصولات فناورانه این استان حتی در شرایط بد اقتصادی خبر داد و گفت: یکی از ماموریت های اصلی این پارک ایجاد اشتغال فناورانه است لذا امسال برای 1024 جوان جویای کار استان، اشتغال ایجاد کرده ایم.
 طبق تحقیقات دانشمندان پیش بینی شده است که تغییرات اقلیمی تا سال ۲۰۵۰ باعث کاهش 23درصدی تولید محصولات اصلی کشاورزی از جمله ذرت، گندم، برنج و سویا می شود.
 توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت در ایران ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است؛ در این میان تجارت بخش کشاورزی سهم مهمی در صادرات درآمدهای غیر نفتی دارد و می تواند با استراتژی مشخص و هدفمند، مسیر توسعه کشاورزی پایدار را هموار سازد.
بروز بیماری در دام ها علاوه بر ایجاد خسارت های اقتصادی بی شمار به صنعت دامپروری، باعث بروز تلفات، كاهش كمی و كیفی تولیدات دامی می شود.پژوهشگران پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان با بومی سازی فناوری های نوین تولید مثل، توانسته اند برای تقویت صنعت دامپروری گام های بزرگ و موثری بردارند و با شبیه سازی حیوانات و تولید جنین های حیوانی که ارزش ژنتیکی بالا، شیردهی زیاد و گوشت دهی زیاد دارند، کشور را از واردات دام ها بی نیاز کنند؛ فناوری که اکنون تعداد انگشت شماری از کشورها از جمله آمریکا، انگلستان، کانادا و چین توانسته اند به آن دست یابند.
رئیس جهاد پزشکی علوم پزشکی تهران از عقب ماندگی ایران در تولید پانسمان های زخم های مزمن خبر داد و گفت: این پانسمان ها وارداتی هستند که اکنون با توجه به تحریم ها و شرایط اقتصادی، در تامین این پانسمان ها دچار معضل و مشکل شده ایم.
 دکتر محمدحسین نصر اصفهانی، رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان و عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان، سال ۱۳۴۵ در اصفهان متولد شده است.
 اندام اقتصادی و دارویی بعضی از گیاهان دارویی بذر و دانه است. این بدان معناست که در طب سنتی برای درمان بیماری ها گاه بذر، دانه و جوانه یک گیاه دارویی که خاصیت درمان دارد مورد استفاده قرار می گیرد.از این رو، بذر و دانه به عنوان داروهای گیاهی همواره در طب سنتی مورد توجه بوده است.
 معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی گفت: تحریم ها فرصتی را ایجاد کرده ‌اند تا برخی از مدیران دولتی اقبال بیشتری به صنعتگران و پژوهشگران داخلی پیدا بکنند و تولید دانش بومی ایرانی در حوزه صنعت رونق بگیرد.
تولید آب از هوا (atmospheric water generator (AWG از جمله فناوری های جدیدی است که در زمره 10 تکنولوژی برتر استحصال آب از منابع نامتعارف قرار دارد؛ در این فناوری رطوبت هوا تحت فشار متراکم شده و طی فرایند خنک کنندگی به آب تبدیل می شود. استفاده از این فناوری به ویژه در مناطق گرمسیر و مرطوب برای تامین آب و خروج از بحران بی آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
دکتر حمیدرضا صادق محمدی، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی با رتبه دانشیار پژوهش، معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی، عضو شورای علمی مرکز اطلاعات علمی و عضو کمیسیون مرکزی ارتقاء جهاد دانشگاهی است.
امروزه بیش از بیست و پنج درصد پروتئین حیوانی جهان را آبزیان تامین می کنند و بیش از یک میلیارد نفر در کره زمین نیز تنها با استفاده از این منبع غذایی توانسته اند زنده بمانند.هم اکنون مصرف ماهی به عنوان یك ماده مناسب غذایی در ایران نصف سرانه جهانی است؛ متوسط مصرف سرانه آبزیان در جهان 17.1 کیلوگرم اما در کشور ما 9.1 کیلوگرم است از اینرو نیازمند تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتر در صنعت‌ آبزی ‌پروری هستیم.

یکی از دغدغه های مهم والدین پاسخ دادن به پرسش های جنسی کودکان است؛ پاسخ هایی که می توانند نقش مهمی در زندگی کودکان داشته باشند.بسیاری از والدین تصور می کنند اگر پیرامون مسایل جنسی با کودکشان صحبت کنند، افکار کودکان شان به سمت تجربه های جنسی تشویق و هدایت می شود؛ در صورتی که جواب های نادرست و ناکافی سبب می شوند کودکان در برابر مخاطرات احتمالی محافظت نشوند.

امروزه مصرف بیش از حد سموم کشاورزی بر کیفیت و ایمنی غذاهای مصرفی تاثیر گذاشته و سلامت مردم را به مخاطره انداخته است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سالانه 400 هزار تا 2 ميليون نفر مسموم شده و حدود 5 تا 20 هزار و 600 نفر نیز بر اثر استفاده از انواع آفت ‌كش ها جان خود را از دست‌ می ‌دهند؛ 75 درصد از اين قربانيان را كشاورزان تشكيل ‌می ‌دهند.

تغذیه سالم و با کیفیت و همچنین داشتن رژیم غذایی مفید، یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین عواملی است که نقش اساسی در سلامت بدن انسان برعهده دارد

هم اکنون ايران به روی كمربند خشك جهان قرار دارد و سه چهارم مساحتش نیز گرم و خشك است. همچنین میزان بارندگی سالانه ایران به طور متوسط 150 میلی متر برآورد می شود. برخی از شهرهای مرکزی ایران اکنون در حالی با بحران آب روبرو هستند که کشور از دو سوی شمال و جنوب به دریا متصل است که می توان با اجرای طرح انتقال آب از این دریاها به فلات مرکزی، مشکل کم آبی کشور را برطرف کرد.
 امروزه کسب و کارهاى خانگى از ضرورى ترین و حیاتی ترین فعالیت هاى اقتصادى کشورهاى پیشرفته محسوب می شوند.
در عصر حاضر، فناوری های نوین ارتباطی با نفوذ در بین افراد و به ویژه جوانان موجب ایجاد تغییر و تحولات شگرفی در زندگی بشر شدند.

طی چندسال گذشته گزارش های زیادی از خودزنی دختران بین 14تا 16سال در مدارس کشور به چشم می خورد که نشان از بازتاب خشونتی است که از خانواده تا نظام اجتماعی را در برگرفته است.خشونت دختران علیه خود  یک پدیده اجتماعی است که در دوران بلوغ به حداکثر خود می رسد. روانشناسان معتقدند این پدیده در پسران هم دیده شده است اما، در دختران بسیار بیشتر از پسران مشاهده می شود.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از معیارهای گفت وگوی بین نسلی، پذیرش تفاوت هاست در حالی که هم اکنون نسل های گذشته می خواهند نسل های جدید را بر اساس الگوهای گذشته تربیت کنند.
 رئیس پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی گفت: هم اکنون دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ما ارتباط منسجمی در تربیت نیروی انسانی و انجام پژوهش های مبتنی بر نیاز بازار ندارند.
سالیان متمادی این تصور در ذهن بشر وجود داشت که آب دریاها و اقیانوس ها به قدری گسترده است که می توان از میزان مواد آلاینده آنها چشم پوشی کرد.اما، امروزه با توجه به اثرات مستقیم و غیرمستقیمی که آلودگی آب دریاها بر زندگی انسان می گذارد، این موضوع به چالشی بسیار جدی تبدیل شده است.
 جهاددانشگاهی واحد الزهرا(س) یکی از واحدهای زیرمجموعه جهاددانشگاهی است که از سال 1359 همزمان با تاسیس این نهاد انقلابی تشکیل شد و در راستای اهداف این نهاد گام برداشت.
مجری طرح ایجاد بانک اطلاعات گیاهان دارویی هدف از طراحی سایت شبکه گیاهی ایران را جمع آوری، دسته بندی و ارائه مطالب در زمینه های مختلف گیاهی در قالب پایگاه داده با قابلیت جستجو دانست

نفت خام استخراج شده از میادین نفتی، همواره مقداری آب به همراه دارد. این آب حاوی املاح و نمک هایی است که باعث ایجاد مشکلات فراوانی در فرآیندهای پالایشی می شود.آب شور موجود در مخازن نفت، ضمن بالا رفتن هزینه حمل و نقل و خوردگی لوله ها و مخازن نفت، آلودگی های محیط زیستی فراوانی به همراه دارند.اخیرا محققان پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی با دستیابی به دانش فنی و راهبردی جداسازی نفت و آب شور از چاه های نفت به رفع این مشکل مهم برآمده اند.

نشست خبری سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار با محوریت طبیعت گردی ظهر امروز(سه شنبه) با حضور وزیرمختار، معاون سفیر و مدیر انجمن فرهنگی اتریش، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ،دبیر علمی سمپوزیوم گردشگری پایدار و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.
امروزه اهمیت گیاهان دارویی و نقش حیاتی آن‎ها در پیشبرد اهداف ملی، منطقه‎ای و جهانی در حوزه سلامت، ایجاد استقلال در تولید دارو و همچنین کمک به اقتصاد کشورها بر کسی پوشیده نیست.یکی از گیاهان پر اهمیت این حوزه که می تواند در چرخه اقتصادی و ارزآوری برای کشور موثر باشد، خشخاش ایرانی است. اهمیت این گیاه به دلیل ترکیبات موثره ای است که از آن برای درمان اعتیاد و کاهش اثرات سوء مصرف مورفین و سایر مواد اعتیادآور استفاده می شود.

توریسم پزشکی یا گردشگری پزشکی (Medical Tourism) شاخه‌‌ای از گردشگری سلامت است که طی آن بیمار به منظور درمان بیماری جسمی از کشور خود به نقطه ای دیگر از دنیا سفر می‌ کند تا از خدمات پزشکی و مراکز درمانی کشور مقصد بهره‌‌مند شود. در حال حاضر صنعت توریسم پزشکی به دلیل ارزآوری بسیار بالا، مورد توجه دولت‌ها قرار گرفته است و ایران نیز از این امر مستثنی نیست. هم اکنون ایران با توسعه دانش پزشکی متخصصان خود و بهره‌ مندی از جراحان، پزشکان متخصص و فوق تخصص، مقصد بسیاری از بیماران کشورهای همسایه برای درمان بیماری‌ها و انجام عمل های جراحی پیشرفته است، ‌با این حال همچنان برای جلب توریست از تمام نقاط  دنیا و تبدیل شدن به قطب گردشگری سلامت راه طولانی در پیش است.

 همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فیلم سازان، تهیه کنندگان و کارگردان ها، دسترسی به آرشیو فیلم های خام است. اخیرا یکی از شرکت‌ های خلاق مستقر در پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با راه اندازی آرشیو تصاویر حرفه ای به رفع این مشکل برآمده است.
 «سنجش رضایت مشتری»، یکی از مهم ‎ترین روش ‎هایی است که با کمک آن می ‎توان از عملکرد مطلوب کسب و کارها اطمینان پیدا کرد.اخیرا یک گروه از پژوهشگران پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی توانسته اند ابزار آنلاین تخصصی سنجش رضایت مشتری به نام «آپ کوک» را راه اندازی کنند. ابزار آنلاینی که کمک می کند تا کسب و کارها مستقیما یا بی واسطه میزان رضایت مشتریان شان را ارزیابی و راهی برای افزایش درآمدشان پیدا کنند.

بدون شک پوشاک یکی از پر مصرف ترین کالاها در سبد خرید هر خانواده است. از اینرو داشتن کالای مصرفی در سیستم بازاریابی شبکه ای قدرتی را در اختیار بازاریابان قرار می دهد تا بتوانند جامعه وسیعی از مخاطبان را در دسترس داشته باشند.

یکی از شرکت های خلاق مستقر در پارک ملی علوم و فناوری‌ های نرم و صنایع فرهنگی توانسته است پس از اخذ مجوز بازاریابی شبکه ای از وزارت صنعت و معدن و بازرگانی، بر مبنای دانش و آگاهی خود و بهره گیری از توسعه شبکه فروش، سیستم فروش چند سطحی راه اندازی کند.

مدیر گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با بیان اینکه عناب یکی از محصولات استراتژیک استان خراسان جنوبی به حساب می آید، گفت: بیش از 98 درصد عناب موجود در بازار ایران مربوط به خراسان جنوبی است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: بحث کنترل بارداری دوران جنینی و تشخیص مولکولی به خصوص با کمک روش های نوین جهانی نیز از دیگر مباحثی است که امکانات بسیاری کمی در شمال غربی ایران برای آن فراهم بود. به همین دلیل نمونه آزمایش های خونی، برای بررسی ژنتیک به تهران ارسال می شدند. بخشی از این بررسی ها در تهران انجام و بخش عمده آن نیز مخصوصا در حوزه غربالگری سلامت جنین در دوران بارداری به خارج از کشور ارسال می شدند.

 

عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی گیلان گفت: طبق تعریف کنوانسیون تغییر اقلیمی سازمان ملل، تغییراقلیم تغییرات آب و هوایی است که مستقیم یا غیرمستقیم به فعالیت های انسانی مربوط شده و ساختار اتمسفر زمین را در جهان تغییر می دهد.

استفاده از انرژی ‌های تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی، یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ‌ای و پیشگیری از افزایش گرمایش جهانی است.در حال حاضر یکی از اهداف مهم جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی، تمرکز ویژه ای به روی مساله ایجاد نیروگاه های خورشیدی کرده است. دکتر جعفر محسنی، رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار سیناپرس گفت: جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی سالها که در حوزه تشخیص فعالیت کرده و مرکز آزمایشگاهی نیز ایجاد کرده است.

جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس، یکی از نهاد های فعال در عرصه فعالیت های علمی و پژوهشی است که با هدف تخصص گرایی و انجام فعالیت های پژوهشی، فعالیت خود را آغاز کرده است. گروه ها و طرح های پژوهشی متعددی در حوزه های مختلف علوم فنی و مهندسی، علوم پایه و حوزه هایی مثل حوزه اقتصادی انجام شده، ضمن اینکه رویکرد اصلی این واحد توانمند سازی حوزه آموزشی و فرهنگی مبتنی بر ارائه خدمات تخصصی و مطالعات محور است.

شنبه دوم شهریور 1398 خبرگزاری سیناپرس گزارشی با عنوان «گیاهان تراریخته راهی به سوی تامین امنیت غذایی» را منتشر کرد که این گزارش واکنش هایی را به همراه داشت.

انتشار گزارش  «گیاهان تراریخته راهی به سوی تامین امنیت غذایی» که مربوط به پایان نامه کارشناسی ارشد دانش آموخته دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید باهنرکرمان بود، باعث شد تا جمعی از منتقدان و موافقان این حوزه با خبرگزاری سیناپرس تماس ها بگیرند و کنش هایی نسبت به موضوع ایجاد شود.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تنها با اصلاح نگرش جامعه نسبت به مساله اشتغال حل می شود.

اگر بخواهیم برای رسانه ها مسئولیتی را در نظر بگیریم باید بگوییم رسانه باید منجی جامعه باشد و سنجش معضلات جامعه به عهده رسانه هاست. اگر بتوانیم این موضوع را در جامعه نهادینه کنیم که رسانه مانند طبیبی است که امراض را شناسایی می کند و هیچ بیماری به طبیبش اعتراضی ندارد، فرهنگ وجود رسانه تخصصی  نیز در کشور اصلاح می شود.

رئیس جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان با اشاره به فعالیت های متعدد واحد صنعتی اصفهان در حوزه فرهنگ ، صنعت و فناوری در طول چهار دهه کشور گفت: رسالتی که از گذشته تا به امروز بر دوش جهاددانشگاهی بوده است دفاع دانش بنیان در تمامی حوزه هاست.

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با هدف جمع آوری، شناسایی و ایجاد بانک داده‌ها اقدام به راه‌اندازی هرباریوم گیاهان دارویی کرده است. این هرباریوم که سامانه‌ای پویا برای شناسایی گونه‌های بومی و غیر بومی است، با  مساحتی در حدود یک هزار متر مربع و گنجايشی با حدود ۱۰ هزار نمونه گیاهی از آغاز تشکیل این گروه پژوهشی فعالیت خود را آغاز کرده و به طور منسجم نیز از سال ۱۳۸۱ به گسترش این فعالیتها ادامه داده است.

رئیس جهاددانشگاهی در رابطه با رسالت خبرگزاری سیناپرس گفت: فرهنگ سازی در حوزه گسترش دانش و فناوری ملی، اقتصاد متکی بر تولید و تولید مبتنی بر علم و فن، برخورد با فساد در این حوزه و ایجاد یک اراده عمومی وظیفه رسانه علمی است.

دکتر امیررضا زارع مدیر گروه بیوتکنولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس پیرامون این موضوع گفت: به دلیل توجیه اقتصادی که هرگونه مطالعه و پژوهشی بر روی گیاهان دارویی دارد، در این گروه بر روی تکثیر و نگهداری گیاهان دارویی که از نظر اقتصادی و هم از نظر اکولوژیکی و اقلیمی برای کشورمان اهمیت دارند، کار می کنیم.

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دانشگاه علم و فرهنگ تلاش دارد در قالب دانشگاه‌های کارآفرین، نقش جدی‌تری در آموزش‌های نوین، ایجاد اشتغال، توسعه‌ تکنولوژی و خلق ارزش‌های اجتماعی ایفا کند.

اگر می خواهیم رونق اقتصادی ایجاد کنیم باید به سراغ شرکت های دانش بنیان برویم. کلید واقعی حل مشکلات کشور ایجاد، حمایت و گسترش شرکت های دانش بنیان است.

8سال پیش  موضوع  مناظرات دانشجویی در جهاددانشگاهی عنوان شد تا از دانشجویان شروع کنیم و بتوانیم این نقد پذیری و بیان درست مطالبات را در آنها تقویت کنیم. سعی ما برآن بود که تنها این موضوع به بحث تریبون آزاد کشیده نشود و بتوانیم تحمل پذیری دانشجویان را بالا ببریم تا بتوانند در مقابل بیان عقیده شان، مخالفت هایی را نیز بپذیرند و بشنوند. در این بین مهمترین موضوع حضور گروه علمی داوری بود که می تواند داوری بی طرفانه ای را داشته باشد و موضوع مورد بحث را منتج به نتیجه کند.

شاید بتوان گفت که دشواری و تلخی تجربه سقط مکرر، به‌ویژه برای خانم‌ها، حتی بیش از ناباروری است. زیرا همسران با شروع بارداری شور و امید بسیاری را تجربه می‌کنند و با از دست رفتن مکرر جنین، هربار به نوعی سوگوار می‌شوند و بیش از پیش درگیر احساسات منفی‌ مانند اندوه، ناتوانی و مقصر انگاشتن خود می‌شوند. اما سقط مکرر چرا رخ می‌دهد، راه‌های تشخیص آن چیست و چه درمان‌هایی برای آن وجود دارد؟

کتاب «انگشت‌نگاری ژنتیکی در گیاهان» از سوی مرکز انتشارات جهاددانشگاهی استان البرز منتشر شد.

رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: استانداردهای صنعت به تدریج به دست می‌آید و هر جا کار مؤثری انجام شده، حاصل ریسک معقول مدیران صنایع و بدون برنامه مدون قبلی بوده است.

سیلوسایبین نوعی قارچ است که دارای دو ترکیب عمده سیلوسایبین و سیلوسین است که به عنوان ماده توهم زا مانند LSD عمل می کند و بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است.

دکتر فاطمه عظیم‌زاده رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در گفتگو با سیناپرس  گفت: SID، مجموعه کاملا شناخته شده ای است که از سال 83 فعالیت خود را آغاز کرده است، فعالیت اولیه این  مرکز نمایه سازی نشریات علمی بود. در زمانی این کار را انجام دادیم که هیچ پایگاه دیگری در کشور نشریات علمی را با گستره نشریات پزشکی، غیرپزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی و تقریبا همه رشته های تخصصی صاحب نشریه علمی، نمایه نمی کرد.

حدود بیست درصد از زوج‌های کشورمان نابارورند و حمایت از آنها، از طریق اقداماتی مثل ملزم کردن بیمه‌ها به پوشش دادن خدمات درمان ناباروری، فراهم کردن تسهیلات بانکی برای هزینه‌های درمان و کمک به مراکز درمان ناباروری کشور، می‌تواند یکی از محورهای اصلی سیاست‌های جمعیتی باشد.

چارچوب جامعه و زندگی اجتماعی زمانی شکل می گیرد که نظم و انضباط اجتماعی در آن جامعه محقق شود، زیرا جامعه در حقیقت به معنای مجموعه‌ای از افرادی است که به صورت نظام‌مند در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. از این روست که سازگاری افراد هر جامعه ای با قوانین آن جامعه از مهمترین اهداف برنامه ریزان کشورها بوده و باتوجه به این موضوع باید همواره کوشش برای داشتن جامعه ای همسان و دارای نظم برای رسیدن به کیفیت زندگی افراد را مورد توجه قرار داد.

معاون آموزش جهاد دانشگاهی واحدصنعتی اصفهان گفت: در بخش آموزش عمومی جامعه، رسانه ها و خبرگزاری ها به ویژه خبرگزاری علمی چون خبرگزاری سیناپرس می‌توانند باعث ارتقا سطح دانش و آگاهی جامعه و افراد شوند.

سومین جلسه شورای علمی طرح ملی تدوین نظام جامع هدایت شغلی دانشجویان و دانش آموختگان با حضور رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش وفناوری و جمعی از اساتید و صاحب نظران برگزار شد.

اگر بخواهیم کشور مقتدری به لحاظ دفاعی و اقتصادی داشته باشیم باید زیرساخت های اصلی آن توسعه علم و فناوری باشد که نهادینه کردن این موضوع مهم بر عهده رسانه های علمی کشور است.

اهمیت خلیج فارس چه پیش از اسلام که یکی از مراکز تبادل فرهنگی و اقتصادی بوده و چه پس از اسلام که تمدن اسلامی در آن جریان داشته و این موضوع تا زمانی که استعمار وارد آنجا نشده بود خیلی پررنگتر بوده، واضح و مبرهن است؛ ما به خلیج فارس نباید صرفا به عنوان یک فضای محیط زیستی و جغرافیایی نگاه کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی گفت: فناوری اطلاعات و فضای مجازی تاثیرات چشمگیر و غیرقابل انکاری در زندگی ما دارد که همه حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، محیط زیست و ... را در برمی گیرد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به جرأت می‌گویم پول در کشور برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور زیاد است و از این حیث مشکلی نداریم.

دستگاه حذف نیترات از آب منطقه مورد نظر که براساس تکنولوژی نانوفیلتراسیون استفاده می‌کند و رکن اصلی آن ماژول غشایی هست توسط محققین جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان ساخته و تولید شد.

اصل ماجرای انقراض این است که گونه های مهم حیوانی که در حیات وحش که زادگاه اصلی آنهاست به دلیل ایجاد جاده ها، اتوبان ها، راه آهن و چندین مورد دیگر در خطر انقراض قرار گرفته و یا حتی منقرض شده اند. گسترش فضای شهرنشینی به لحاظ مساحت هم در این امر تأثیر به سزایی ایجاد کرده است.

نتایج پژوهشی که در نشریه علمی پژوهشكده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، پایش، منتشر شده، نشان می‌دهد عوامل متعددی همچون سطح تحصیلات، وضعیت استخدامی، محیط کاری و سن پرستاران بر میزان فرسودگی شغلی آن‌ها تأثیرگذار هستند.

رئیس پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی گفت: با ایجاد تغییر در نگرش و عملکردمان می توانیم تحریم های ظالمانه آمریکا را تبدیل به فرصت کنیم و با اتکا به توان متخصصان ایرانی، نیازهای کشور و جامعه مان را رفع کنیم.
 

مرکز بین‌المللی ایران‌شناسی جهاددانشگاهی واحد علامه طباطبایی(ره) که در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد، سعی در معرفی ظرفیت‌های مختلف ایران به ایران‌شناسان، اسلام‌شناسان، شرق‌شناسان و استادان زبان فارسی کشورهای دیگر دارد.

برای نخستین بار در کشور، پس از 10 سال پژوهش، پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا توانست با راه اندازی بانک جنین گاوهای دارای خصوصیات برتر، گامی بزرگ در مسیر خودکفایی تأمین نژادهای برتر گاو بردارد.

رئیس جهاد دانشگاهی در نشست خبری که امروز (دوشنبه) به مناسبت سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد، ضمن اشاره به واگذاری تولید ۳۱ فناوری ملی به جهاددانشگاهی و تامین سرمایه از صندوق توسعه ملی از تشکیل تیم‌های تحقیقاتی خبر داد.

به گفته مدیر کلینیک ناباروری مردان ابن‌سینا، میزان شیوع ناباروری مردان در ایران بالاتر از آمارهای جهانی است. دکتر ناصر امیرجنتی گفت: آمارهای جدید در ایران سهم علت‌های مردانه در ناباروری را ۷۰ درصد اعلام کرده‌اند که بالاتر از ۵۰ درصد اعلامی از سوی سازمان جهانی بهداشت است.

افزایش سن ازدواج و تجردهای خواسته یا ناخواسته، معضلی است که دختران ایرانی با آن مواجه هستند. اما در کنار برخی راهکارها برای اینکه دختران مجرد به زندگی در تنهایی ادامه ندهند (قانون فرزندخواندگی)، علم نیز پا به میدان گذاشته است.

 سرپرست کلینیک سلامت جنسی ابن سینا گفت: مطالعات متعدد در سراسر دنیا نشان می دهد اختلال در عملکرد جنسی، مشکلی شایع است که وجود آن یا درمان نشدن این مشکل می تواند باعث ایجاد تاثیرات منفی در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی شود.
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه با آندومتریوز، ناباروری به سراغ زنان می‎آید، گفت: بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بیماران دارای ناباروری مبتلا به آندومتریوز هستند. آندومتریوز بیماری خوش خیم ولی مزمنی است و علائم آن دردهایی است که زنان سنین باروری آن را تجربه می‌کنند. این دردها مهمترین علامتی است که با عادات ماهانه ارتباط دارد.
اندومتریوز یکی از بیماری‌ های شایع با علت ناشناخته در گروه بیماری های زنان و مامایی است؛ بیماری که حدود 4-10 درصد از زنان سنین باروری را مبتلا می کند و با علایمی مانند قاعدگی غیر طبیعی، ناباروری، دردهای مزمن لگنی، قاعدگی یا مقاربت همراه است.
 
مرکز فوق تخصصی درمان نابارروی و سقط مکرر ابن سینا برای نخستین بار در کشور امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) فراهم کرد.
 
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، سن را مهم ترین عامل ناباروری در زنان عنوان کرد و گفت: هرگونه بی ‌نظمی، درد شدید و خونریزی شدید قاعدگی باید جدی گرفته شود زیرا ممکن است علامت اختلالات تخمدان یا رحم یا بیماری‌ هایی مانند اندومتریوز باشد.
 امروزه هم سن ازدواج بالا رفته است و هم سن بچه‌دار شدن. برای خانم‌هایی که سن‌شان بالای ۳۵ سال است، ما این مدت انتظار را شش ماه در نظر می‌گیریم.

رئیس پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه از راه اندازی فاز اول برج فناوری خبر داد و گفت: پذیریش محصول‌های شرکت‌های فناور از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها بسیار دشوار است. اغلب این دستگاه ها ترجیح می‌دهند محصولات شناخته شده را خریداری کنند.

افزايش سن مادر و همچنين وجود بيماری های ژنتيكی در خانواده باعث می شود تا خطر بروز معلولیت ناشی از بیماری های تک ژنی یا ناهنجاری های كروموزومی در نوزاد افزایش یابد.

در حال حاضر فناوری هایی مانند غربالگری ژنتیکی پیش از لانه‌ گزینی (PGS) و تشخيص پيش از لانه گزينی جنين(PGD) وجود دارند که این امکان را فراهم می کند تا انتقال ژن های معیوب به فرزندان، جلوگیری شود.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی از رشد 4 برابری جمعیت سالمند ایران تا سال 1420 خبر داد و گفت: باید سعی کنیم از تجربه سالمندان و توان و انرژی جوانان، ترکیبی کارآمد برای رفع مسایل اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی ایجاد کنیم.
 

دکتر سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ حضور یافت. نشست حمایت و توسعه صنایع فرهنگی وخلاق با حضور دکتر حمیدرضا طیبی،رییس جهاددانشگاهی، احمد مسجد جامعی،عضو کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای اسلامی شهرتهران،دکتر سید سعید هاشمی،رییس دانشگاه علم و فرهنگ و دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو، رییس پارک علوم وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی ظهر امروز در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: بسیار متاسفیم که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، تعداد زیادی از کارشناسان خارجی نتوانستند در بیستمین کنگره رویان حضور پیدا کنند.

ادامه دارد...
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط