کد خبر : 72890 شنبه 30 دی 1396 - 12:34:37
برخی-طرح-های-تحقیقاتی-به-دلیل-نبود-اعتبار-متوقف-شده-اند

با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش پژوهش؛

برخی طرح های تحقیقاتی به دلیل نبود اعتبار متوقف شده اند

سیناپرس: بخش کلیه پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان در دو حوزه بالینی و تحقیقاتی با اولویت کاربرد سلول های بنیادی در درمان بیماری های کلیوی و با محورهای نارسایی حاد و مزمن کلیوی،پیوند کلیه فعالیت می کند.

دکتر رضا مقدس علی ،عضو هیات علمی و مدیر گروه تحقیقاتی سلولهای کلیوی پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان با اشاره به عمده فعالیت های این بخش در گفتگو با خبرنگار سیناپرس، با بیان اینکه این تحقیقات در مراحل مختلف قرار دارند، تصریح کرد: بخش کلیه پژوهشکده سلولهای بنیادی در کنار کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی، فاز اول کارآزمایی بالینی بروی انسان را نیز در اکثر این محورها به سرانجام رسانده، ولی متاسفانه طی دو سال اخیر به دلیل برخی مشکلات مالی و اعتباری سرعت کار گرفته شده و برای انجام فازهای بعدی تحقیقات، با موانعی روبرو هستیم.

توقف برخی طرح های تحقیقاتی به دلیل نبود اعتبار

وی با بیان اینکه اجرای فازهای بعدی تحقیقات بالینی یا همان کارآزمایی های بالینی، نیازمند ورود تعداد بیشتری از بیماران  برای سنجش اثربخشی روشها می باشد ، گفت: نتایج بسیاری از این تحقیقات در فاز آزمایشگاهی و بررسی روی مدل های حیوانی و فاز اول مدل انسانی منتشر شده ولی برای اجرای اهداف پیش بینی شده در این تحقیقات و بررسی روشهای درمانی، باید وارد فازهای بعدی شویم که تحقق آن نیازمند تخصیص اعتبارات مالی معتبر و مستمر است.

بکارگیری سلولهای بنیادی در بهبود نارسایی مزمن  کلیوی

دکتر مقدس علی با اشاره به نتایج بسیار خوبی که از تحقیقات صورت گرفته در این بخش حاصل شده، تشریح کرد: به عنوان نمونه در بحث بیماری نارسایی مزمن  کلیوی که هر روزه به دنبال دیابت و فشارخون بالا، رو به افزایش است، فاز یک طرح با بکارگیری دانش سلول های بنیادی جهت بهبود و افزایش پتانسیل خود ترمیمی بافت آسیب دیده با موفقیت انجام شده و برای ورود به فاز بعدی منتظر دریافت اعتبار و  گرنت های مربوطه هستیم. 

تحقیقات گسترده برای افزایش بقای پیوند کلیه

بیشتر بخوانید:

این محقق همچنین با اشاره به سایر پژوهشها و فعالیت های این بخش، از تحقیق در زمینه بیماری کلیه پلی کیستیک به منظور پیشگیری از وقوع بیماری، تشخیص زود هنگام و بکارگیری تکنولوژی سلول های بنیادی در درمان این بیماری؛ تحقیق مربوط به استفاده از سلولهای بنیادی برای جایگزینی داروهای بعد از پیوند کلیه با هدف کاهش استفاده از داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و افزایش بقای پیوند؛ پژوهش مربوط به بیماری های عروقی و گلومرولی کلیه با هدف استفاده از سلول های بنیادی برای ترمیم عروق و گلومرول های آسیب دیده، نام برد و در ادامه تاکید کرد که اتمام کلیه این طرح ها و دستیابی به نتایج دلخواه، همگی مستلزم تحقق اعتبارات و منابع مالی است.

دکتر مقدس علی با بیان اینکه پژوهشگاه رویان برای دستیابی به نتیجه مطلوب و تامین منابع مالی از بخش دولتی، منابع خارجی و حتی کمک های مردمی و خیرین تمام توان خود را به کار گرفته است، گفت: قرارداد تخصیص اعتبار و منابع مالی بسیاری از این طرح ها بروی کاغذ منعقد شده ولی در عمل و اجرا هنوز چیزی به ما تخصیص داده نشده و در بعضی موارد طرح ها متوقف شده است. 

محدودیت پژوهشکده برای جذب نیروی متخصص جدید

وی با بیان اینکه اجرای فازهای بعدی این تحقیقات، علاوه بر تخصیص اعتبارو زیرساخت، نیازمند جذب نیروهای متخصص و پژوهشگر جدید است، ادامه داد: در حال حاضر به همان دلیل کمبود اعتبارات برای جذب نیروهای جدید و حتی حفظ نیروهای فعلی با محدودیت هایی روبرو هستیم.

سلول و ژن درمانی آینده علم پزشکی

این پژوهشگر فعال در حوزه سلولهای بنیادی با اشاره به آینده این علم در ایران و جهان، اظهار کرد:  آینده علم پزشکی و درمان بسیاری از بیماریهای نا علاج به علوم سلول و ژن درمانی بستگی دارد  به گونه ای که هر روزه محصولات درمانی جدیدی در حوزه سلول درمانی و ژن درمانی با قیمت های بالا وارد بازار جهانی می شود.

وی با بیان اینکه در صورت توجه ویژه به بخش پژوهش و تخصیص اعتبارات لازم، محققان کشور توانمندی لازم برای تولید این داروها را دارند، گفت: اگر به این بخش توجه نشود طی سالهای آینده ، در تولید این محصولات به خارج از کشور وابسته خواهیم شد، این در حالیست که پژوهشها در بخش سلول درمانی و ژن درمانی پژوهشگاه رویان وارد فازهای امیدوار کننده ای شده و با کمی توجه و تخصیص اعتبارهای مالی  معتبر و مستمر به زودی وارد فاز تجاری و درآمدزایی می شود.

ارتقا و درآمدزایی بخش پژوهش با سرمایه گذاری بخشهای دولتی و خصوصی

دکتر مقدس علی با اشاره به سرمایه گذاری عظیم و گسترده کشورهای پیشرفته و برخی از کشورهای همسایه در این حوزه ها، تصریح کرد: کشور ما به لحاظ پزشکی از اعتبار بالایی برخوردار بوده و همین مساله نقطه قوت ما در منطقه است. بنابراین باید از این پتانسیل در زمینه مهندسی بافت، سلول درمانی و ژن درمانی که آینده علم پزشکی دنیا را تشکیل می دهند، استفاده کنیم.

وی با اذعان به برخی محدودیت های مالی و اعتباری دولت بخصوص طی سالهای اخیر، تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا اغلب شرکتهای معتبر دولتی یا خصوصی که حتی فعالیتشان منحصر به حوزه پزشکی نیست، در حوزه مهندسی بافت و سلول و ژن درمانی سرمایه گذاریهای عظیم کرده اند، چراکه از درآمدزایی بالای محصولات این حوزه در آینده اطمینان دارند.

ضرورت ورود خیرین به حوزه تحقیقات و پژوهش

دکتر مقدس علی در خاتمه با اشاره به فرهنگ والای خیریه در جوامع مختلف و ضرورت ورود خیرین به حوزه تحقیقات و پژوهش، اظهار کرد: در حال حاضر خیرین جامعه در بخشهای مختلفی از جمله مدرسه و بیمارستان و سایر بخشها فعالیتهای گسترده ای دارند، در همین رابطه باید با فرهنگ سازی و تقویت فرهنگ عمومی، این مساله را جا بیاندازیم که در زمینه تحقیقات و پژوهش های پزشکی و سلامت نیز میتوان کار خیر انجام داد، چراکه یکی از مهمترین مسایل در هر جامعه ای توجه به ارتقای سطح سلامت آن است.

 

گفتگو : گلاره کاویان

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]