• آینده پژوهی را کجای دلمان بگذاریم؟(بخش اول)

  آینده پژوهی را کجای دلمان بگذاریم؟(بخش اول)

  در خیلی از مواقع، علوم با صدور انواع فرضیه ها و تئوری های اجق وجق نمی دانند با خودشان چندچندند!(حال فهمیدید چرا تکلیف بشر همچنان با خودش روشن نیست؟!)

  ادامه مطلب »
 • بیت کوین یا اتریوم، کدام آینده بهتری دارد؟

  بیت کوین یا اتریوم، کدام آینده بهتری دارد؟

  از نظر متخصصان، سه عامل می ‌تواند بیت‌ کوین، اتریوم و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال را در سال آینده به بالاترین حد خود برساند. در این گزارش به بررسی این موضوع از منظر تخصصی می پردازیم.

  ادامه مطلب »
 • آغاز جنگ دولت ها و ارزهای دیجیتال

  آغاز جنگ دولت ها و ارزهای دیجیتال

  اگرچه مفهوم ارزهای دیجیتال بیش از یک دهه است که جنبه عمومی پیدا کرده اما طی سال های گذشته با رونق یافتن این مفهوم، روند استخراج این ارزها افزایش یافته و در این راستا کشورهای متعددی استفاده از ارزهای دیجیتال و استخراج آن ها را ممنوع کردند.

  ادامه مطلب »
 • جیمز وب تلسکوپ نیست ماشین زمان است!

  جیمز وب تلسکوپ نیست ماشین زمان است!

  می گویند در زمان های دور و سرزمینی دورتر دانشمندی ادعا کرد وسیله ای ساخته که می تواند تک تک ستاره ها را در آسمان محو و نابود کند و هر کس هم که باور ندارد، باید جمع کند و برود!

  ادامه مطلب »
 • حریم خصوصی پاشنه آشیل متاورس

  حریم خصوصی پاشنه آشیل متاورس

  در یادداشت پیشین به بررسی معنی و مفهوم کلی متاورس پرداخته و تلاش کردیم این ایده جدید دنیای فناوری را واکاوی کنیم. در این یادداشت اما به آسیب شناسی متاورس و بررسی چالش ها و فرصت های موجود در این مفهوم خواهیم پرداخت.

  ادامه مطلب »
 • نقش شما در متاورس چیست؟

  نقش شما در متاورس چیست؟

  در یادداشت های پیشین به بررسی مفهوم متاورس و چالش ها و فرصت های این حوزه پرداختیم ولی ممکن است هنوز برای بسیاری از خوانندگان این سوال مطرح باشد که نقش آن ها در این دنیای مجازی جدید چه خواهد بود.

  ادامه مطلب »
 • سقف استوار، بالای سر عده‌ای نوجوان پرشور

  سقف استوار، بالای سر عده‌ای نوجوان پرشور

  امروز درهای یک خانه خلاق و نوآوری دیگر باز شد.

  ادامه مطلب »
 • متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟

  متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟

  طی روزهای اخیر اصطلاح جدید متاورس در از اخبار دنیای فناوری مورد استفاده قرار گرفته و حتی صحبت از خرید زمین مجازی توسط برخی شرکت ها مطرح شده است که به نظر عجیب می رسد. در این یادداشت قصد داریم شما را با این دنیای جدید آشنا کنیم.

  ادامه مطلب »
 • حال مهمترین اثر تاریخی افغانستان خوب نیست

  حال مهمترین اثر تاریخی افغانستان خوب نیست

  مناره جام در ولایت غور افغانستان یکی از بزرگترین گنجینه های باستان شناسی این کشور به شمار می رود که حدود ۸۰۰ سال قدمت داشته و متاسفانه به دلیل مشکلات پیش آمده بر اثر جاری شدن سیل، این روزها حال خوبی نداشته و در معرض تخریب است.

  ادامه مطلب »
 • الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یا توسعه

  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یا توسعه

  واژه توسعه از مفاهیم پُر بسامد در ادبیات سیاسی اقتصادی دوران معاصر است. کلان واژه ای برگرفته از جامعه شناسی سیاسی غرب که به مثابه یک معیار، به طبقه بندی کشورها و جوامع انسانی بر اساس آن مبادرت می شود.

  ادامه مطلب »