چه زمانی باید یک رابطه دوستی را قطع کرد؟

همه انسان ها در طول زندگی خود با سایر افراد روابطی مبتنی بر دوستی ایجاد کرده و اگرچه برخی دوستی ها برای سال ها دوام داشته و حتی تا پایان عمر طرفین ادامه دارند اما طبیعی است که همه دوستی ها قرار نیست که تا آخر عمر افراد ادامه داشته باشند.

به گزارش سیناپرس، انسان موجودی اجتماعی است و با سایر افراد روابطی مبتنی بر دوستی ایجاد می کند. در این میان تنها دوستی ارزش وقت و انرژی شما را دارد، که متضمن منافع طرفین بوده و گاهی لازم است یک رابطه دوستی قطع شود. بسیاری از مردم  در هنگام برخورد به مشکلات ادامه دار با یک دوست،  از خود می پرسند که آیا این دوستی خاص ارزش ادامه دادن دارد یا خیر.

اگر شما هم در موقعیتی مشابه قرار گرفتید، بدانید که تنها نیستید. این یک حق طبیعی است که دوستی های خود را دوباره ارزیابی کنید. همچنین این موضوع نیز کاملا عادی است که با تغییر شرایط زندگی، شکل و شدت دوستی ها تغییر کند.

اگر احساس می‌کنید که یک دوستی به حدی ضعیف شده است که دیگر به اولویت‌های سلامت روان شما کمک نمی ‌کند، در اینجا سه راه برای بررسی واقعیت‌ های موجود در مورد این وضعیت وجود دارد.

۱. وقتی اخبار مهم زندگی خود را با یک دوست به اشتراک می گذارید، چه واکنشی نشان می دهد؟

واکنش دوستان نزدیک پس از شنیدن خبر خوب شما می تواند چیزهای زیادی را در مورد توانایی آن ها در حفظ روابط سالم نشان دهد. برخی از دوستان ممکن است واقعاً برای شما خوشحال باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با حسادت یا منفی نگری واکنش نشان دهند. دوستانی که به طور مداوم با منفی نگری واکنش نشان می دهند یا زمانی که اخبار شادی را به اشتراک می گذارید هیجان کمی نشان می دهند، احتمالاً دوست واقعی شما نیستند.

به گزارش سیناپرس، داشتن دوستانی که از شما حمایت می کنند و به جای اینکه شما را پایین بیاورند، برای پیشرفت شما تلاش می کنند، بسیار مهم است. احاطه کردن خود با افراد مثبتی که موفقیت های شما را جشن می گیرند و شانه ای برای تکیه بر آنها در زمان های سخت ارائه می دهند، برای رشد و شادی شخصی بسیار مهم است. یک دوست خوب باید به شما کمک کند تا در چالش های زندگی موفق باشید.

البته این موضوع بدان معنا نیست که شما باید رابطه خود را با همه کسانی را که به هر یک از موفقیت های شما پاسخ مثبت نمی دهند، قطع کنید. به خاطر داشته باشید همه ما انسان هستیم و همه ما روزهای بدی داریم. با این حال، اگر متوجه الگوی پرخاشگری منفعلانه یا خصومت غیرمستقیم در دراز مدت شدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که رابطه خود را با این شخص مورد ارزیابی مجدد قرار دهید.

۲. آیا فرد مقابل از مسائل شما نیز سوال می پرسد یا تنها از شرایط خودش صحبت می کند؟

دوستی یک رابطه دو طرفه است و روابط سالم نیاز به تعامل دارد. فردی که همیشه در مورد خودش صحبت  کرده و هرگز در مورد شما نمی پرسد، ممکن است موقعیت شما را کمرنگ کند. روابط یک طرفه می تواند خسته کننده بوده و منجر به نادیده گرفتن یکی از طرفین می شود. این نوع رابطه دوستی قابل اعتماد نبوده و بهتر است قطع شود.

به یاد داشته باشید دوستانی که به زندگی شما علاقه نشان داده و مرتب در مورد شما می پرسند، ارزشمند هستند. این نوع ارتباط دو طرفه کلید ایجاد اعتماد و احترام متقابل در یک دوستی است.

به گزارش سیناپرس، یک دوست خوب همیشه تلاش می کند تا دیدگاه شما را درک کرده و در کنار شما باشد تا به نگرانی های شما گوش دهد، برخلاف دوستی های یک طرفه که ممکن است باعث شود شما احساس نادیده گرفته شدن و کم ارزش شدن را داشته باشید.

۳. آیا در کنار دوستتان خود واقعیتان هستید؟

این موضوع بسیار مهم است که اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را همانگونه که هستید می پذیرند و از شما حمایت می کنند. اگر احساس می‌ کنید باید در هنگام ارتباط با شخصی دیگر، جنبه‌ هایی از خود را پنهان کرده یا تغییر دهید تا با وی سازگار شوید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که این دوستی را دوباره ارزیابی کنید.

دکتر پترا کیپفلزبرگر، در این رابطه توصیه می کند با انجام کارهایی که سه رفتار زیر را تشویق می‌ کنند، دوستی های بهتری داشته باشیم:

  • کاهش از خودبیگانگی، یعنی رد تجربه ذهنی و از خود دور بودن.
  • افزایش زندگی اصیل، یعنی رفتار کردن به شیوه‌هایی که در بیشتر موقعیت‌ ها با خود واقعی شما منطبق است.
  • رد کردن تأثیرات بیرونی، یعنی عدم تمایل به انطباق با انتظارات دیگران و در عوض پیروی از ارزش ها و باورهای خود.

در خاتمه گفتنی است دوستانی که دارای ویژگی های فوق هستند، برای شما ارزش طلا را داشته و در نقطه مقابل دوستانی که این کار را نمی کنند ممکن است ارزش وقت و انرژی شما را نداشته باشند.

به گزارش سیناپرس، به یاد داشته باشید همه روابط ما در زندگی دارای ارزش هستند و این ایده خوبی نیست که پل ها را تخریب کرده یا به دلایل بی اهمیت ارتباط خود را با سایرین قطع کنیم. با این حال، آگاهی از اینکه کدام دوستان واقعاً از شما حمایت می کنند، یک راه هوشمندانه برای اولویت بندی زمان و روابط شماست.

مترجم: احسان محمدحسینی

منبع: psychologytoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا