گامی در جهت درمان بیماری‌های عصبی؛

امکان ثبت اطلاعات عصبی فراهم شد

کد خبر : 97568 چهارشنبه 11 دی 1398 - 10:29:19

محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.

عابد خراسانی، مسئول تیم تحقیقاتی مهندسی عصبی با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه آزمایشگاه مهندسی عصبی برای فعالیت درحوزه طراحی و تولید پروتزهای عصبی کاشتنی ایجاد و راه‌اندازی شده است، گفت: ارائه تکنیک‌های جدید و غیر دارویی برای درمان بیماری‌های عصبی مانند پارکینسون، وسواس فکری- عملی، صرع و دیگر نارسایی‌های با منشا عصبی با استفاده از پروتزهای عصبی هوشمند، از اهداف و انگیزه این تیم تحقیقاتی است.

خراسانی با بیان این مطلب که این تیم تاکنون چهار محصول الکتروفیزیولوژی را برای دستیابی به اهداف مورد نظر تولید کرده و در آزمایش‌های حیوانی مورد ارزیابی قرار داده است، افزود: در اولین مرحله «میکرو الکترودهای تنگستنی با قطر ۳۰ میکرون» با استحکام بالا طراحی و تولید شدند که تست‌های «امپدانس الکتروشیمیایی» و «ثبت اطلاعات داخل قشر مغز» این میکرو الکترودها در آزمایشگاه پردازش اطلاعات حسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان مبین قابل مقایسه بودن آن‌ها با نمونه‌های تجاری و گرانقیمت خارجی است. 

عضو هیات علمی پژوهشی مرکز علوم اعصاب کرمان همچنین اضافه کرد: این تیم تحقیقاتی در یک مرحله دیگر موفق به تولید سیستم ثبت الکتروفیزیولوژی هشت کاناله به همراه پیش تقویت کننده دیجیتالی شده است که قابلیت ثبت و پردازش سریع انواع اطلاعات مغزی مثل اسپایک، پتانسیل میدانی موضعی (LFP)، اطلاعات فعالیت‌های عضلانی و الکتروانسفالوگرام را دارا است.

خراسانی ادامه داد: این تیم تحقیقاتی همچنین در ادامه فعالیت‌های علمی خود، یک سیستم میکرو تحریک الکتریکی قابل برنامه‌ریزی با قابلیت تولید پالس‌­های جریان-ثابت دو فازه را طراحی و تولید کرده است. 

به گفته این محقق، هدف نهایی این گروه تحقیقاتی تولید یک پروتز عصبی هوشمند با کاشت میکروالکترودهای چندکاناله برای تشخیص یا پیش‌بینی نارسایی‌های عصبی و اعمال تحریک الکتریکی به منظور رفع مشکل عصبی در بیماری‌های صرع، پارکینسون و سایر بیماری‌های عصبی است. این تیم آماده است در قالب طرح‌های مشترک در زمینه‌های فوق با گروه‌های متخصص در حوزه علوم کامپیوتر، بیو مواد و متخصصان نورولوژی همکاری کند.

همچنین مهدیه مهران، عضو هیات علمی بخش مهندسی برق دانشگاه شهید باهنر کرمان و مسئول تیم طراحی میکرو الکترود گفت: میکرو الکترودهای سوزنی تنگستنی با استفاده از پروسه‌های میکروماشین‌کاری که در ساخت ادوات میکرو و نانومتری مورد استفاده قرار می‌گیرند، طی مراحل مختلف، با کیفیت بالا ساخته و تولید می‌شوند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]