تصاویر جدید از ماده مرموز ماه منتشر شد

کد خبر : 94680 شنبه 30 شهریور 1398 - 15:50:05

کاوشگر چینی یوتو۲ که در نیمه تاریک ماه است، تصاویر جدیدی از ماده ژل مانندی را ثبت کرده است. این ماده در یکی از دهانه های ماه رصد شده و ماهیت آن هنوز مشخص نیست.

در اوایل ماه جاری میلادی، سازمان فضایی چین اعلام کرد کاوشگر Yutu-2  که به قسمت تاریک ماه ارسال شده، یک ماده عجیب رصد کرده است.  این کاوشگر  در یکی از دهانه های ماه با ماده ای  براق مواجه شده  بود که ظاهری ژل مانند داشت.  هیچ کس به طور دقیق نمی داند این ماده چیست. اما برخی دانشمندان معتقدند این ماده تحت تاثیر برخورد یک شی آسمانی با سطح ماه به وجود آمده است. اکنون دانشمندان چینی تصاویر جدیدی از دهانه مذکور و مواد داخل آن منتشر کرده اند. اما ماهیت ماده ژل مانند همچنان مرموز است.

میان تصاویر جدید، عکس هایی از سطح ماه ، ردچرخ های کاوشگر روی سطح سیاره و دهانه حاوی ماده عجیب وجود دارد.

 ثبت تصویر از این ماده از فاصله نزدیک چالش برانگیز بود، زیرا مواد اطراف دهانه خطری برای کاوشگر هستند. با این وجود محققان این پروژه توانستند تصاویر جدیدی از ماده ژل مانند ثبت کنند.

در تصویر کلوز آپ قسمتی از آن با رنگ دیگری مشخص شده است. دوربین این کاوشگر تصاویر از سطح ماه را سیاه و سفید ثبت می کند بنابراین رنگی که در تصویر دیده می شود در حقیقت رنگ واقعی ماده است.

اسکن های این ماده با یک طیف سنج سرنخ های بیشتری از ماهیت آن فراهم می کند اما محققان چینی اطلاعات جدیدی درباره آن منتشر نکرده اند.

دانشمندان معتقدند این ماده احتمالا برخورد یک شی آسمانی با ماه به اندازه کافی گرما تولید کرده تا از مواد معدنی پراکنده در سطح ماه، ماده ژل مانند را به وجود بیاورد که بخش هایی از آن باقی مانده است. 

این فرصتی ایده آل برای کسب دانش درباره نیروهایی است که به میلیاردها سال قبل به ماه شکل دادند. 

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]