نمایش و تحلیل فیلم بودن یا نبودن، ساختۀ کیانوش عیاری

سیناپرس:  پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی -ابن سینا که پیش‌تر در زمینۀ اخلاق و حقوق زیستی فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی متعددی داشته‌است، این بار با همکاری کتابخانه ملی ایران قصد دارد تا با نمایش و بررسی آثار سینمایی برگزیدۀ ایران و جهان، با موضوعات اخلاق زیستی، به گسترش مفاهیم این حوزه از اخلاق در سطح جامعه بپردازد و از طریق هنر سینما و با کمک هنرمندان و صاحب‌نظران اخلاق، توجه فضای عمومی جامعه را به دغدغه‌های اخلاقی ناشی از کاربرد علوم و فناوری‌های نوین جلب کند.

اخلاق زیستی شاخه‌ای از اخلاق است که به بررسی مسائل اخلاقی برآمده از کاربرد علوم و فناوری‌های نوین در زندگی بشر می‌پردازد. موضوعاتی چون مرگ مغزی واهدای اعضا، دستکاری‌های ژنتیکی، محصولات تراریخته، روش‌های نوین کمک‌باروری، روابط پزشک و بیمار، پژوهش‌های علمی، نانوفناوری و انبوهی دیگر از موضوعات در قلمرو اخلاق زیستی قرارمی‌گیرند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فناوری­های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی _ابن سینا این جلسات قرار است به‌صورت ماهانه و در پنجشنبۀ اول هر ماه برگزار گردد و نخستین جلسۀ آن، پنجشنبه 1/8/93، ساعت 14 با نمایش فیلم "بودن یا نبودن" با بازی زنده‌یاد عسل بدیعی، در سالن اجتماعات کتابخانۀ ملی برگزار می‌شود. این فیلم به موضوع مرگ مغزی و اهدای عضو می‌پردازد و کیانوش عیاری (نویسنده و کارگردان فیلم) و دکتر مصطفی جلالی فخر (پزشک و منتقد سینما) و جمعی از صاحب‌نظران اخلاق زیستی، پس از نمایش فیلم به بررسی و تحلیل آن خواهند پرداخت.

این جلسات به صورت رایگان برگزار می‌شود و شرکت در آن‌ها برای عموم آزاد است.

 

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا