پژوهش دانشگاه "برن" نشان می‌دهد

سیگارهای الکترونیکی سرطان‌زا تر از سیگارهای معمولی هستند

کد خبر : 59073 چهارشنبه 10 خرداد 1396 - 04:38:24

به رغم ادعای شرکت "فیلیپ موریس"(philip morris) مبنی بر ساخت یک سیگار الکترونیکی با سموم کمتر، یک پژوهش نشان میدهد که این سیگار سرطان‌زا تر از سیگارهای معمولی است.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، از سیگارهای الکترونیکی که به جای سوزاندن توتون، آن را گرم می‌کنند طی سالیان اخیر به عنوان امن‌ترین و کم‌ضررترین روش سیگار کشیدن یاد شده است، اما پژوهش جدید "دانشگاه برن"(Bern) سوییس با شناسایی سرطان‌زاتر بودن این نوع سیگارها نسبت به سیگارهای معمولی و سنتی این فرضیه را رد می‌کند.

فیلیپ موریس می‌گوید، این سیگار الکترونیکی موسوم به "IQOS" می‌تواند قسمت توتون سیگار معمولی را درون خود جای داده و از طریق گرم کردن توتون به جای سوزاندن آن، اثرات سمی سیگار را 90 درصد کاهش دهد.

با این حال پژوهش جدید نشان می‌دهد این دستگاه فرآیندهای شیمیایی جدیدی را تولید می‌کند که نسبت به سیگار کشیدن معمولی سرطان‌زاتر است.

به گفته محققان برخی از این فرآیندها به قدری سرطان‌زا هستند که نمی‌توان برای آنها کمترین میزان استاندارد را تعریف کرد. آنها معتقدند سیگارهای الکترونیکی نیز باید مانند سیگارهای معمولی دچار محدودیت در استفاده در فضاهای عمومی شوند تا افراد مجاور دود آن را تنفس نکنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]