خیاطان اعلام کرد
حمایت صندوق نوآوری از دانش‌بنیان‌ها در خارج

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق از تأسیس دفتر توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در خارج از کشور خبر داد و گفت: اگر شرکت دانش‌بنیانی قصد داشته باشد بخشی از تولید خود را حتی با تأسیس یک برند جدید در خارج از کشور تولید کند، حتما از این شرکت حمایت خواهیم کرد.

به گزارش سیناپرس، دکتر محمدصادق خیاطیان که برای بازدید از پاویون‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های جانبی رویداد جیتکس ۲۰۲۳ در دبی حضور دارد، درخصوص اثرات حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی، گفت: جوانان فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان‌ کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا بتوانند در عرصه بین‌المللی نیز حضور فعال و گسترده‌ای داشته باشند.

وی افزود: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک به توسعه بازار محصولات این شرکت‌ها، تلاش می‌کنیم زمینه حضور این شرکت‌ها را در عرصه بین‌المللی از جمله حضور در نمایشگاه‌های معتبر جهانی مانند جیتکس فراهم کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های جهانی علاوه بر افزایش اعتماد به نفس آنها، زمینه معرفی و عرضه محصولات، دستاوردها و توانمندی‌های دانش‌بنیان‌های ایرانی در عرصه بین‌المللی را فراهم می‌کند.

خیاطیان با بیان اینکه نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی که شرکت‌های متعددی از سراسر جهان در آن حضور دارند و محصولات خود را عرضه می‌کنند، فرصت مغتنمی برای یادگیری و آشنا شدن با آخرین فناوری‌ها و دستاوردها در حوزه‌های مختلف است که می‌تواند ایده‌های خوبی به دانش‌بنیان‌های ایرانی برای توسعه فعالیت‌هایشان ارائه کند، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی حامی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای ورود به عرصه‌های بین‌المللی است تا بتوانند محصولات و دستاوردهای خود را توسعه داده و برای کشور مفید واقع شوند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به تأسیس دفتر توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در خارج از کشور و حمایت‌های صندوق نوآوری در این زمینه، گفت: بین‌المللی شدن کسب و کارهای دانش‌بنیان و حمایت از صادرات محصولات این شرکت‌ها فقط به تأسیس دفتر کار در خارج از کشور خلاصه نمی‌شود. در صندوق نوآوری وظیفه داریم از هر نوع فعالیت که منجر به توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان شود، حمایت کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: ریشه تولید محصولات دانش‌بنیان باید در ایران باشد و اگر شرکتی بخواهد به صورت کامل در خارج از کشور فعالیت کند، مشمول حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی نخواهد شد، اما اگر قصد داشته باشد بخشی از تولید خود را حتی با تأسیس یک برند جدید در خارج از کشور تولید کند، حتما از این شرکت حمایت خواهیم کرد.

حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی

خیاطیان با اشاره به حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی، گفت: هزینه حضور در این نوع نمایشگاه‌های بین‌المللی بالا است و تأمین هزینه‌های آن برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که به نوعی نوپا هستند، دشوار است، لذا ما در صندوق نوآوری و شکوفایی و در راستای اهدافی که برای کمک به توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان داریم، کمک هزینه حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی متقبل می‌شویم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: دانش‌بنیان‌ها در قالب یک پاویون اختصاصی با پرچم ایران، در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند تا دستاوردها و توانمندی‌های ایران را به جهان نشان دهند. در کنار این موضوع، فرصت بازاریابی در عرصه بین‌المللی برای محصولات خود پیدا می‌کنند و می‌توانند با جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در عرصه فعالیت خود آشنا شوند.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه آینده شهرسازی (Future Urbanism) با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از ۲۴ تا ۲۸ مهر ماه برپا شده و میزبان ۱۶ شرکت دانش‌بنیان است. همچنین پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه استارت‌آپی نورث استار اکسپند (Expand North Star) میزبان ۲۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی است که به عرضه محصولات و نمایش توانمندی‌های فناورانه خود پرداخته‌اند.

توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در صندوق نوآوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر با رویکرد بین‌المللی را از جمله برنامه‌های این صندوق در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: باید کمک کنیم شرکت‌ها بتوانند در رقابت‌پذیری و توان ارائه محصول و حضور در بازارها به نقطه‌ای دست یابند که بین‌المللی باشند. این هم کاری است که تحت عنوان بسته صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌دهیم.

خیاطیان، در نشست متخصصان و کارآفرینان ایرانی که در حاشیه نمایشگاه جیتکس ۲۰۲۳ دبی برگزار شد، ضمن معرفی فعالیت‌های زیست‌بوم نوآوری کشور و خدمات صندوق نوآوری به این زیست‌بوم، اظهار کرد: امروز بیش از یک دهه است که از تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط مجلس شورای اسلامی می‌گذرد. اکنون شاهد آن هستیم که نزدیک ۱۰ هزار شرکت‌ دانش‌بنیان در کشور شکل گرفته و هر کدام مشغول فعالیت‌ هستند.

وی شرکت‌های دانش‌بنیان را مخاطبین اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و گفت: صندوق نوآوری به عنوان نهاد تخصصی تامین مالی نوآوری در کشور وظیفه تسهیل دسترسی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان به نظام تامین مالی را به عهده دارد. تا چندماه گذشته رویکرد ما در صندوق این بود که نظام تامین مالی را در داخل کشور تعریف می‌کردیم. نگاه این بود که شبکه بانکی، بازار سرمایه و نهادهایی از این دست می‌توانند در تامین مالی فناوری مؤثر باشند، اما امروز زیست‌بوم نوآوری در کشور چنان بزرگ شده است که نیاز به تامین مالی گسترده‌تر شده و همه این نیاز را نمی‌توان در داخل کشور تامین کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: وقتی شرکت دانش‌بنیان یا استارت‌آپی به مرحله‌ای از رشد رسیده که نیاز به تامین مالی بزرگ‌تری دارد، یعنی به فراهم ‌کردن شرایط و تجربیاتی برای ورود این استارت‌آپ به بازارهای بین‌المللی و توسعه‌ صادرات آن نیاز داریم. با توسعه صادرات، ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان چندبرابر خواهد شد و این زیست‌بومی که در داخل کشور تعریف کردیم، می‌تواند وارد فضای بزرگتری ‌شود.

معرفی خدمات صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان

خیاطیان همچنین با بیان اینکه ما در صندوق نوآوری چهار دسته خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه‌ می‌کنیم، گفت: مهم‌ترین خدمت ما تسهیلات است که از منابع داخلی خود صندوق و همچنین با اهرمی کردن منابع‌مان و با کمک شبکه بانکی اقدام به پرداخت تسهیلات به شرکت‌ها می‌کنیم. ما در حوزه افزایش اشتغال، رشد تولید یا توسعه محصول و زمینه‌های دیگر تسهیلات را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان می‌گذاریم و در سال‌های گذشته سعی کرده‌ایم با همه بضاعت خود پاسخگوی نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.

وی ادامه داد: خدمت بعدی ما ضمانت‌نامه است که به منظور صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی از طریق بانک‌های همکار به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود. دسته سوم خدمات صندوق نیز که بسیار برای ما اهمیت دارد، سرمایه‌گذاری است. امروزه تجربه دنیا نشان داده است در جایی که سرمایه‌گذاری خطرپذیر رشد کرده، شرکت‌های دانش‌بنیان قوی‌تری شکل گرفته‌اند. وی‌سی‌ها (سرمایه‌گذاری خطرپذیر) معمولا توانسته‌اند پشتوانه خوبی برای توسعه فناوری فراهم کنند و همچنین قادر بوده‌اند شرکت‌های مبتنی بر فناوری را وارد بازارهای بین‌المللی کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری خطرپذیر هنوز آنچنان که باید و شاید در کشور رونقی ندارد و در این باره ما نیازمند کمک و مشورت افراد صاحب تخصص و دارای تجربه هستیم، تصریح کرد: در درجه اول حوزه وی‌سی نیاز امروز ماست. یکی از ماموریت‌های ما نیز در صندوق نوآوری توسعه وی‌سی‌ها است. در این رابطه، هم قوانین بالادستی خوبی داریم و هم نهادهای اصلی مثل بازار سرمایه اعلام آمادگی کرده‌اند، اما نیاز به زیرساخت‌های مناسب دارند.

توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر با رویکرد بین‌المللی 

خیاطیان تاکید کرد: برنامه ما در صندوق نوآوری این است که توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر را با رویکرد بین‌المللی پیش ببریم، یعنی از همان ابتدا فعالیت‌ها را مبتنی بر حضور در بازارهای بین‌المللی تعریف کنیم، چرا که می‌دانیم شرکتی که مبتنی بر نیاز شکل می‌گیرد و شرکت‌هایی که با رویکرد جایگزینی واردات کار می‌کنند، نگاهشان بر صادرات نیست. رویکرد صادراتی اما متفاوت است و ما علاقه‌مند به رویکرد دوم هستیم. در حوزه تاسیس شرکت‌های مساله‌محور و نیازمحور نیز تجربیات بسیار خوبی را از سر گذراندیم. اکنون زمانی است که مبتنی بر وی‌سی، شرکت‌های دانش‌بنیان بین‌المللی را بر پایه صادرات شکل دهیم.

وی دسته آخر خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان را «توانمندسازی» عنوان کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های این خدمت، حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی است. ما فکر می‌کنیم تقویت حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی خدمت بسیار ارزشمندی است. برای مثال شرکت‌هایی که در نمایشگاه جیتکس حضور پیدا کرده‌اند، تجربه بسیار خوبی را خواهند اندوخت و در همین مدت می‌توانند بسیاری از بازارهای بالقوه خود را شناسایی کنند.

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق در این چهاردسته اصلی بیش از ۷۷ خدمت را به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌دهد. تاکنون نیز میزان خدمات مالی ارائه شده از سوی صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان، به بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

هدف صندوق سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان است

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، خیاطیان در ادامه با تاکید بر اینکه هدف اصلی ما در صندوق نوآوری، توسعه بحث سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان است، گفت: در این راستا مقدمات حضور سرمایه‌گذاران را فراهم خواهیم کردیم. می‌دانیم شرایط سخت است؛ اما به تناسب شرایط، راهکارهای متفاوتی را ارائه داده و سعی در هموار کردن مسیر داشته‌ایم.

وی افزود: همچنین در صندوق به دنبال آن هستیم که بستر شبکه‌ای مناسبی برای اندوختن دانش و تجربه فراهم آوریم و در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهیم. از سوی دیگر تمرکز ما در حوزه صادرات است. ما چاره‌ای جز صادراتی کردن شرکت‌ها نداریم. ظرفیت تکنولوژی‌های روز در کشور ما بازار بسیار بزرگی ندارد. باید کمک کنیم شرکت‌ها بتوانند در رقابت‌پذیری و توان ارائه محصول و حضور در بازارها به نقطه‌ای دست یابند که بین‌المللی باشند. این هم کاری است که تحت عنوان «بسته صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان» ارائه می‌دهیم و علاوه بر آن از تولید فراسرزمینی شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا