کد خبر : 27658 شنبه 26 دی 1394 - 03:12:29
رونمایی-از-بهترین-نقشه-آسمان-پرانرژی

رونمایی از بهترین نقشه آسمان پرانرژی

ستاره‌شناسان موفق به ارائه بهترین نقشه از آسمان پرانرژی شدند.

دانشمندان از داده‌هایی که طی بیش از شش سال توسط تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی ناسا جمع‌آوری شده برای ساخت یک نقشه فوق‌العاده دقیق از نور پرتو گاما، که بیش از یک تریلیون بار پر انرژی‌تر از نور مرئی است،استفاده کردند. آنها همچنین برای نمایش جهانی پرتو گاما یک ویدیو تهیه کردند.

این دانشمندان اظهار کردند: این نقشه صدها منبع از چنین نوری را در سراسر جهان، از ستاره‌های مرده‌ای که در درون کهکشان راه شیری با یکدیگر برخورد می‌کنند تا کهکشان‌های دوری که جت‌های ابر سیاهچاله‌های عظیم در آنها وجود دارد را نمایش می‌دهد.

این تیم تحقیقاتی به دقت تمام پرتو‌های گاما که توسط تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی از سال 2008 کشف شده را برای درک بهتر واکنش این ابزار به هر تشخیص، مجددا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این کار حساسیت تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی را افزایش داده و به محققان اجازه می‌دهد تا بسیاری از پرتوهای گاما که در میان شکافها نفوذ کردند را کشف کنند.

به گزارش ایسنا،مارکو آجلو، عضو تیم فرمی در دانشگاه کلمسون در کارولینای جنوبی، روز پنج شنبه 7 ژانویه (17 دی) در دویست و بیست و هفتمین جلسه انجمن نجوم آمریکا در کیسیمی اظهار کرد: تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی به دلیل حساسیت ارتقا یافته ، موفق به کشف بیش از 360 منبع شد که این میزان بسیار زیادی است.

آجلو و همکارانش با داده‌های جدیدی که در دست داشتند یک نقشه از آسمان را در محدوده های مختلف انرژی‌ از 50 میلیارد الکترون‌ولت تا 2 تریلیون ولت ایجاد کردند. برای مقایسه، انرژی محدوده‌های نور مرئی از حدود 2 تا 3 الکترون‌ولت است.

از آنجا که پرتوهای گاما در اثر برخورد نور کم انرژی با ذرات تسریع شده ایجاد می‌شوند، آنها نشانه‌ای از افراطی‌ترین محیط های فیزیکی در سراسر جهان هستند.

آجلو اظهار کرد :کشف این 360 منبع به این معنی است که هنوز هم فضای کافی برای کشف جمعیت‌های جدید وجود دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]