چرا بی دلیل احساس می کنیم موبایلمان می لرزد؛

بررسی توهمی که همه افراد آن را تجربه می کنند

کد خبر : 135485 جمعه 14 مرداد 1401 - 09:38:37

احتمالا تا به حال این تجربه را داشته اید که احساس می کنید تلفن همراهتان لرزش میکند و وقتی بررسی می کنید می بینید هیچ پیام یا تماسی دریافت نکرده اید. این یک خطای ذهنی است که در این گزارش به بررسی دلایل آن می پردازیم.

به گزارش سیناپرس، احتمالا تا به حال احساس کرده‌اید که تلفن همراه شما در جیبتان لرزیده و به اصطلاح ویبره می کند. به احتمال زیاد پس از احساس این موضوع را از جیبتان بیرون کشیده تا پیام یا تماس ورودی را مشاهده کند ولی با کمال تعجب می بینید که هیچ پیامی وجود ندارد.

اگر این تجربه را دارید شما احتمالا دچار سندرم ارتعاش فانتوم هستید. البته هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا بسیاری از افراد این سندرم را تجربه می کنند.

بر اساس نتایج یک مطالعه، ۹ نفر از هر ۱۰ دانشجوی کارشناسی گفتند که این پدیده را در طول هفته یا ماه گذشته تجربه کرده اند. به گزارش سیناپرس، دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا این توهمات لمسی برای بسیاری از ما اتفاق می افتد.

یکی از تئوری‌های در رابطه با دلیل سندرم فوق این است که استفاده بیش از حد از گوشی‌های هوشمند و احساس خزنده ما مبنی بر اینکه باید دائماً در دسترس باشیم، مغز ما را وادار به تفسیر بیش از حد احساساتی مانند حرکت ویبره و ارتعاشی موبایل بر روی پوست ما کرده است. نکته مثبت این است که بیشتر مردم سیگنال های فانتوم را آزاردهنده نمی دانند.

مترجم: فاطمه کردی
منبع: sciencefocus
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]