کد خبر : 94833 چهارشنبه 03 مهر 1398 - 12:29:53
کانادا-انتشار-کربن-را-تا-سال-۲۰۵۰-به-صفر-می‌رساند

سخنرانی جنجالی نوجوان حامی محیط‌زیست نتیجه داد؛

کانادا انتشار کربن را تا سال ۲۰۵۰ به صفر می‌رساند

دولت لیبرال جاستین ترودو نخست وزیر کانادا متعهد شد که در صورت پیروزی وی در انتخابات پیش رو، تا سال ۲۰۵۰ میلادی میزان انتشار دی‌اکسیدکربن را در این کشور به صفر برساند.

این وعده پس از سخنرانی احساسی روز دوشنبه «گرتا تانبرگ» نوجوان سوئدی در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل که در آن رهبران جهان را به دلیل ناکامی در مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای به خیانت به نسل خود متهم کرد، از سوی «کاترین مک کنا» وزیر محیط‌زیست دولت ترودو اعلام شد.

 مک کنا عنوان کرد: «جوانانی چون گرتا تانبرگ با کلام و اعمال خود این گفتمان را پیش می‌برند. آن‌ها ما را مسئول می‌دانند. حتی اگر کلامشان نیش‌دار باشد اما پیامشان مهم‌تر از آن است که نادیده گرفته شود.»

برترین دانشمندان جهان معتقدند که افزایش بلندمدت دمای زمین باید به ۱.۵ درجه سلسیوس نسبت به دوره پیش از صنعتی شدن محدود شده تا از گرم شدن خارج از کنترل زمین جلوگیری شود.

اما افزایش بی سابقه سطح گازهایی که در جو آزاد می‌شوند، این روزها طیفی از خطرات اقلیمی را از امواج گرما گرفته تا توفان‌های شدید و آتش‌سوزی‌های گسترده، ایجاد کرده است.

بنابر تخمین‌های سازمان ملل، جهان برای مهار تغییرات اقلیمی باید تلاش‌های کنونی خود را در این زمینه تا ۵ برابر افزایش دهد.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]