کد خبر : 94786 سه شنبه 02 مهر 1398 - 10:19:51
-قاره-ای-جدید-کشف-شد

در جنوب اروپا؛

قاره ای جدید کشف شد

محققان یک قاره جدید کشف کرده اند که زیر منطقه جنوب اروپا مدفون شده است. این قاره ۱۴۰ میلیون سال قبل از شمال آفریقا جدا شده است.

محققان یک قاره مخفی در زمین کشف کرده اند. آنها هنگام بازسازی فرایند تکامل زمین شناختی منطقه مدیترانه این قاره را کشف کردند.

 این قاره که «آدریا بزرگ» (Greater Adria) نام دارد به اندازه سرزمین گرینلند است و از شمال آفریقا جدا شده و ۱۴۰ میلیون سال پیش زیر منطقه جنوب اروپا مدفون شده است.

 «دو ون هینزبرگن» یکی از مولفان این پژوهش و استاد دانشگاه اوترخت در این باره می گوید: آتلانتیس را فراموش کنید. بسیاری از توریستها بدون آنکه بدانند تعطیلات خود را روی قاره گمشده «آدریای بزرگ» گذرانده اند.

او در ادامه می افزاید: مطالعه تکامل رشته کوه ها در واقع تکامل قاره ها را نشان می دهد. بیشتر رشته کوه هایی که تاکنون بررسی شده اند  مربوط به یک قاره بوده اند که بیش از ۲۰۰ میلیون سال قبل از شمال آفریقا جدا شده اند. تنها بخش باقی مانده از این قاره باریکه ای است که در دریای آدریاتیک از تورین تا انتهای ایتالیا کشیده شده است.

زمین شناسان این منطقه را آدریا می نامند. به همین دلیل  دانشمندان قاره تازه کشف شده را «آدریای بزرگ» نامگذاری کرده اند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت صفحه های تکتونیک در حقیقت مبنای نظریه تشکیل اقیانوس ها و قاره ها هستند.  در بخش های مختلف زمین صفحه های تکتونیک هنگام حرکت در کنار یکدیگر در مناطقی با خطوط گسل متعدد، تغییری نمی کنند. اما در ترکیه و منطقه مدیترانه این امر درست نیست.

هینزبرگن می گوید: این واقعا عجیب است. در این منطقه همه چیز خمیده، شکسته و متراکم است. به عنوان مثال هیمالیا در مقایسه با این منطقه ساختار بسیار ساده ای دارد.

به هرحال بخش اعظم  قاره آدریای بزرگ زیر آب است که مرجان ها، رسوبات و  دریاهای کم عمق روی آن را پوشانده اند.هنگامیکه قاره آدریای بزرگ به زیر جنوب اروپا رفت، رسوبات صخره هایی به وجود آوردند که شبیه کوه هایی ساییده شدند.

این صخره ها  به رشته کوه هایی در مناطق  آلپ، آپنین ، منطقه بالکان، یونان و ترکیه تبدیل شدند. در حقیقت فرو رفتن یک صفحه تکتونیک زیر دیگری، دلیل اصلی تشکیل رشته کوه ها است. تحقیق ما چشم انداز وسیعی از آتش فشان ها و زمین لرزه ها فراهم می کند. 

این پژوهش در ژورنال Gondwana Research منتشر شده است. 

منبع:مهر

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]