اسپیس ایکس در برنامه جدیدی ارائه کرد:

رزرو مکانی برای ماهواره های کوچک

کد خبر : 93538 سه شنبه 15 مرداد 1398 - 13:32:31

اسپیس ایکس برنامه جدیدی را ارائه کرده که به شرکت ها اجازه می دهد در هر پرتاب موشک فالکون۹ مکانی برای ارسال ماهواره خود به فضا رزرو کنند.

یکی از مشکلات استارت آپ های فناوری و شرکت های تحقیقاتی کوچک دسترسی به فضا است. درهمین راستا شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده برنامه SmallSat Rideshare را اجرا می کند. طی این برنامه اپراتورهای ماهواره های کوچک می توانند در هر پرتاب موشک فالکون ۹ مکانی برای ارسال ابزار فضایی خود به آسمان رزرو کنند.

برنامه رزرو ارسال ماهواره ها از یک سال قبل تعیین می شود و هزینه پایه ارسال بار با حداکثر وزن ۱۵۰ کیلوگرم، ۲.۵ میلیون دلار اعلام شده است. همچنین اگر وزن محموله به ۳۰۰ کیلوگرم برسد هزینه ارسال آن ۴.۵ میلیون دلار خواهد بود. این در حالی است که کمترین هزینه پرتاب موشک این شرکت حدود ۵۷ میلیون دلار است.

این برنامه به طور منظم و در زمانبندی تعیین شده اجرا می شود. به گفته اسپیس ایکس برنامه  به طور انعطاف پذیر طراحی شده است.  در همین راستا  بدون در نظر گرفتن اینکه محموله آماده پرتاب است یا خیر، تاریخ پرتاب موشک تغییر نمی کند.

 در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات ماموریت های اشتراکی وابستگی زمان پرتاب موشک به زمانبندی و آمادگی محموله مشتری دارد. به طور معمول در هر پرتاب یک یا دوبار مهم  به فضا ارسال می شود. بنابراین اگر مشتریان بزرگ ارسال محموله را به تعویق بیندازد، پرتاب با مشکل روبرو می شود.

 اما سرویس جدید اسپیس ایکس طوری برنامه ریزی شده که درصورت آماده نبودن محموله مشتری برای پرتاب، او می تواند بدون نگرانی از پرداخت هزینه دوباره، تاریخ دیگری را رزرو کند.

تابه حال اسپیس ایکس تاریخ انجام سه ماموریت را تایید کرده است. نخستین محموله بین نوامبر ۲۰۲۰تا مارس۲۰۲۱ میلادی پرتاب خواهد شد. دومین تاریخ در سه ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی اعلام شده و تاریخ سوم نیز درسه ماهه اول ۲۰۲۳ میلادی خواهد بود.

منبع: مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]