کد خبر : 92471 یکشنبه 02 تیر 1398 - 09:41:04
رنگ-مصنوعی-سازگار-با-محیط-زیست-تولید-شد

از قارچ؛

رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست تولید شد

گروهی از محققان موسسه بیوانرژی وابسته به وزارت انرژی آمریکا موفق به تولید نوعی رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست با استفاده از رنگدانه های آبی به دست آمده از نوعی قارچ شده اند.

رنگدانه های یادشده توسط نوعی میکروب تولید می شود که کاملاً بی ضرر و سالم هستند و استفاده از آنها به جای رنگ های مصنوعی موجود در بازار به کاهش آسیب های وارد شده به محیط زیست کمک شایانی می کند.

رنگدانه های به دست آمده بدین شیوه از کیفیت و قابلیت های رنگ مصنوعی برخوردارند و از آنها می توان برای تولید رنگ های مختلف استفاده کرد. این اولین بار است که از گیاهی مانند قارچ برای تولید رنگهای پایدار و متنوع و سازگار با محیط زیست استفاده می شود.

این فرایند هزینه زیادی نداشته و موجب تولید سموم آلوده کننده محیط زیست نیز نمی شود. از سوی دیگر این کار چندان وقت گیر هم نیست. ولی تجاری سازی فرایند یادشده هنوز مستلزم صرف وقت است.

رنگدانه های شناسایی شده در قارچ ها برای تولید رنگ حاوی آنزیمی موسوم به NRPS هستند که میکروب ها و قارچ ها از آنها برای نگهداری و حمل برخی مولفه های حیاتی استفاده می کنند. NRPS از قابلیت تبدیل دو نوع آمینواسید به رنگدانه های آبی برخوردار است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]