کد خبر : 90771 جمعه 06 اردیبهشت 1398 - 14:27:55
مصرف-ملخ-صحرایی-مرده-برای-دام-و-طیور-خطرناک-است-

هشدار سازمان حفظ نباتات کشور نسبت به برداشت ملخ مرده؛

مصرف ملخ صحرایی مرده برای دام و طیور خطرناک است

سیناپرس: رییس سازمان حفظ نباتات کشور هشدار داد: مردم از برداشت ملخ صحرایی مرده برای مصرف خوراک دام خودداری کنند.

محمدرضا درگاهی افزود: برداشت و مصرف ملخ صحرایی زنده هیچ منع مصرفی برای خوراک دام و طیور ندارد اما درصورتی‌که براثر سم‌پاشی‌ها از بین رفته باشد مصرف آن خطرناک است.
وی اظهار داشت: ملخ مرده در اثر سم‌پاشی می‌تواند سم را به بدن دام یا طیور منتقل کند.
رییس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: برخی مردم مناطق استان‌های جنوبی کشور خواستار برداشت ملخ صحرایی برای خوراک دام و طیور خود هستند که تنها می‌توانند از ملخ زنده برداشت کنند.
با هجوم ملخ صحرایی به 6 استان جنوبی کشورمان، مردم برخی مناطق از این محصول برای خوراک دام و طیور و حتی برای خودمصرفی استفاده می‌کنند.
سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد فائو و کنسولگری ملخ از بهمن‌ماه سال 97 به دلیل افزایش بارندگی‌ها در ایران و ایجاد شرایط آب و هوایی مساعد برای آفات نسبت به حمله‌های گسترده ملخ از شبه‌جزیره عربستان به سمت ایران هشدار دادند تا تدابیر لازم از سوی دستگاه‌های متولی دیده شود.
تا جایی که از هشتم بهمن‌ماه سال 97 اولین دسته‌جات ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد و تاکنون این ملخ در بیش از 95 ریزش در گروه‌های بین 60 تا 300 تایی به استان جنوبی ایران از جمله هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر قشم و کیش هجوم آورده‌اند تا جایی که این استان‌ها به‌طور جدی با این آفت درگیر شده‌اند.
هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی‌سابقه بوده است تا جایی که در سال 1340 با حمله ملخ‌ها در سطحی بیش از دو میلیون و 500 هزار هکتار زمین کشاورزی مبارزه انجام شده بود.
بر اساس آخرین گزارش‌ها عملیات مقابله با ملخ صحرایی در سطح 51 هزار هکتار مناطق آلوده 6 استان کشور انجام شده است. قرار است نماینده سازمان فائو برای بررسی بیشتر علل هجوم گسترده ملخ صحرایی به‌زودی به ایران سفر کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]