نتایج یک پژوهش:

سیگار الکترونیکی به اندازه تنباکو مضر است

کد خبر : 68953 شنبه 29 مهر 1396 - 08:38:21

افرادی که به عنوان جایگزینی برای تنباکو، به سیگار الکترونیکی رجوع می کنند، باید آگاه باشند که این گزینه نیز به اندازه سیگار برای ریه مضر است.

یافته های پژوهش جدید که در نشریه Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده، نشان داد که استفاده از سیگار الکترونیکی باعث یک واکنش ایمنی ذاتی در ریه ها می شود.

این مطالعه به مقایسه نمونه خلط 15 کاربر سیگار الکترونیکی ، 14 سیگاری و 15 غیرسیگاری پرداخته و نشانگرهای زیستی آسیب زای احتمالی در ریه ها را بررسی کردند.

این نخستین بار است که مطالعه نمونه مسیر هوایی انسان برای بررسی آثار مضر سیگار الکترونیکی، نشان داد که این سیگارها هم دارای پیامدهای منفی مشابه سیگار معمولی هستند.

مهمت کشمیر، دانشیار پاتولوژی دانشگاه کارولینیای شمالی و محقق ارشد این تحقیق می گوید: نتایج ما حاکی از آن است که سیگار الکترونیکی به اندازه سیگار معمولی بد است. داده های ما نشان داد، سیگار الکترونیکی یک آسیب مشابه و در عین حال منحصربفرد به ریه می زند که مفهوم جایگزین بودن سالم تر آن به جای سیگار را به چالش کشیده است.

سیگار الکترونیکی یک آسیب مشابه و در عین حال منحصربفرد به ریه می زند

سیگار الکترونیکی دستگاهی است که از تنباکو استفاده نکرده و نمی سوزد، اما در عوض بخار یک محلول را در زمان پک زدن کاربر به بیرون می فرستد.

گزارش سازمان جهانی بهداشت در نشست اپیدمی جهانی تنباکو نشان داد که از هر 10 مرگ در سراسر جهان، یک مورد در اثر استفاده از تنباکو است و تنباکو سالانه بیش از هفت میلیون نفر را به کام مرگ می کشد.

 

مترجم: سمانه سالاری

منبع : مدیکال اکسپرس

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]