مارمولکهای فضانورد مشغول بازی هستند

کد خبر : 6118 پنج شنبه 03 اردیبهشت 1394 - 04:05:25

رفتار عجیب مارمولکهایی که راهی فضا شده اند حیرت دانشمندان را به همراه داشته اند. این جانوران برخلاف عادتهای همیشگی، این بار در فضا بازی می کنند!

حداقل برای مارمولکها ثابت شده که قرار گرفتن در وضعیتی همچون جاذبه اندک شرایطی را فراهم می آورد که بازی کردن و انجام حرکات غیرعادی چندان هم عجیب نیست!

دانشمندان با زیر نظر قرار دادن رفتار 15 مارمولکی که در آوریل سال 2013 سوار بر ماهواره Bion-M1 راهی فضا شدند متوجه این موضوع شده اند که این حیوانات برخلاف آنچه که بر روی زمین انجام می دهند یعنی تلاش همیشگی برای در امان ماندن از خطر شکارچیان، این بار در فضا به بازی و تفریح مشغول هستند!

به نظر می رسد جاذبه اندک موجود در فضایی که این موجودات در آن زندگی می کنند عامل اصلی شکلگیری چنین رفتار عجیبی باشد.

البته مارمولکها در این برنامه تحقیقاتی تنها نبوده و گروهی از موشها، حلزونها و ماهی ها نیز همراه آنها حضور در فضا را تجربه می کنند.

دوربین های نصب شده در محل زندگی این جانوران نشان می دهد که مارمولکها در فضای محل نگهداری شناور نبوده و در عوض به نوعی مشغول بازی کردن هستند.

دانشمندان "بازی کردن" در دنیای مارمولکها و در کل خزندگان را فرآیندی عجیب می دانند. از آن گذشته حضور آنها در فضا، جایی که دمای هوا پایین است به صورت طبیعی باید با انفعال و گوشه نشینی حیوان همراه باشد اما درخصوص مارمولکهای فضانورد داستان چیز دیگری است.

منبع

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]