اندازه‌گیری دقیق با ابزارهای فناورانه اندازه‌شناسی

آزمایشگاه اندازه شناسی در یک شرکت فناور، زمینه را برای صرفه جویی ارزی و ورود محصولات داخلی به بازارهای بین المللی فراهم می‌کند.

به گزارش سینا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی و استفاده از تجهیزات بومی، آزمایشگاه اندازه‌شناسی قانونی در شرکت ابزار دقیق زنگان، زمینه را برای ارتقای کیفی محصولات داخلی و رفع نیاز حوزه‌های مختلف به این آزمایش‌ها فراهم کرده است.

مهدی آذرآئین، مدیرعامل شرکت ابزار دقیق زنگان با تأکید بر این‌که اندازه‌شناسی قانونی، مقررات و الزامات قانونی مرتبط با اندازه­‌گیری را پوشش می­دهد، افزود: دولت­‌ها باید با ایجاد زیرساخت اندازه‌­گیری در کشور و با توسعه و حفظ استانداردها و شیوه‌های اندازه‌گیری شناخته شده بین‌المللی، سیستم اندازه‌گیری‌ یکپارچه و قابل اطمینان را فراهم کنند. در صورتی‌که کشورهای مختلف زیرساخت سیستم اندازه­‌گیری را برقرار کرده باشند در آن صورت به‌راحتی می‌توانند با هم معاملات تجاری و توسعه فناوری خود را انجام دهند.

این فعال فناور با اشاره به اهمیت وجود آزمایشگاه‌های اندازه‌شناسی در صرفه جویی ارزی و توسعه فناوری عنوان کرد: اگر به اندازه شناسی توجه مناسب نشود، پیامدهای منفی برای کشور دارد که از جمله آن می‌توان به خروج ارز از کشور، هدر رفتن منابع و سرمایه‌­های ملی، افزایش ناهنجاری‌‌های اقتصادی و اجتماعی در سطح جامعه، از بین رفتن اطمینان از سطح مناسب کمی و کیفی تولیدات و خدمات در جامعه و همچنین تضییع حقوق تولیدکنندگان و مصرف­‌کنند­گان کالا و خدمات اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ابزار دقیق زنگان ادامه داد: آزمایشگاه اندازه‌شناسی قانونی که با تکیه بر توان فناوران ایرانی مستقر در این شرکت به سرانجام رسید، منجر به ایجاد اطمینان نزد افراد جامعه در داد و ستدها و خدمات عمومی، افزایش بهره­‌وری در نظام ملی و ارتقای اعتبار در نظام بین‌­المللی، ایجاد رونق اقتصادی و کسب و کار در جامعه، اطمینان از سطح کیفی تولید کالا و خدمات، حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنند­گان، توسعه نظام کیفی کشور و … خواهد شد.

شرکت ابزار دقیق زنگان در دو زمینه کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی همچنین طراحی، تهیه و تامین تابلو و علائم ایمنی فعالیت دارد.

این مجموعه دانش‌بنیان دارای گواهی تائید صلاحیت از سازمان ملی تائید صلاحیت بوده و همکار سازمان ملی استاندارد در زمینه اندازه‌شناسی و از اعضای توانمند شبکه آزمایشگاهی فناوی‌های راهبردی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا