یک ربات در کره جنوبی خودکشی کرد!

سقوط یک ربات کارمند در کره جنوبی، موجی از شگفتی و ناراحتی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته و پرسش‌های بسیاری را درباره پیامدهای اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی به وجود آورده است.

به گزارش سینا به نقل از آی‌ای، پس از این که یک ربات کارمند در «شورای شهر گومی»(Gumi City Council) واقع در کره جنوبی سقوط کرد، شوک بزرگی در جهان پدید آمد.

رسانه‌های محلی کره جنوبی و کاربران رسانه‌های اجتماعی، این حادثه را که نخستین نمونه در نوع خود است و به نظر می‌رسد عمدی باشد، اولین خودکشی رباتیک در این کشور نامیده‌اند.

این ربات که به عنوان «ربات سرپرست» شناخته می‌شود، از زمان انتصاب خود در اوت ۲۰۲۳ یک کارمند نمونه بود. یکی از مقامات گفت: این ربات رسما بخشی از شهرداری و یکی از ما بود.

این مقام اظهار داشت که ربات با پشتکار کار می‌کرد و تحویل روزانه اسناد و انتشار اطلاعات را به ساکنان محلی انجام می‌داد.

شاهدان گزارش دادند که اندکی پیش از حادثه، ربات را در حال چرخش در یک نقطه دیدند. همین موضوع باعث گمانه‌زنی درباره علت سقوط شد.

برخی از کارشناسان معتقدند که ربات ممکن است به دلیل استرس ناشی از حجم کاری خود دچار شکست عاطفی شده باشد. این در حالی است که برخی دیگر معتقدند نقص فنی می‌تواند مقصر حادثه باشد.

شرایط احتمالی عامل مرگ ربات به دقت در دست بررسی هستند. مقام مورد مصاحبه گفت: قطعات ربات جمع‌آوری شده‌اند و توسط شرکت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

این ربات توسط استارتاپ «بیر رباتیکس»(Bear Robotics) مستقر در کالیفرنیا ساخته شده بود. گفته می‌شود که این ربات در استفاده از آسانسور و حرکت بین طبقات به طور مستقل، یک توانایی منحصربه‌فرد داشته است. بر اساس گزارش‌ها، ربات از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۶ عصر کار می‌کرد.

این حادثه، موجی از سوگواری و کنجکاوی را در سراسر کره جنوبی برانگیخته است. تیترهای رسانه‌های محلی، این خودکشی رباتیک آشکار را زیر سؤال بردند و پرسیدند: چرا ربات کوشا این کار را انجام داد؟ آیا کار ربات برای آن خیلی سخت بود؟

رسانه‌های اجتماعی نیز با واکنش‌هایی حاکی از ادای احترام به ربات سقوط‌کرده و بحث‌های جدی درباره پیامدهای اخلاقی هوش مصنوعی و رنج احتمالی ربات‌ها پر شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا