در خواست رییس سازمان نظام پزشکی
نهادهای غیر تخصصی برای جامعه پزشکی  تصمیم گیری نکنند

رییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: یکی از چالش های موجود جامعه پزشکی، تصمیم گیری نهادهای غیر تخصصی برای جامعه پزشکی است که این امر مشکلات فراوانی را برای پزشکان به دنبال داشته است.

دکتر محمد رییس زاده  که عصر روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه سی و نهمین کنگره انجمن رادیولوژی ایران سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: متاسفانه حکمرانی مشخص و شفافی در نظام سلامت نداریم. تکلیف مان با بیمارستان های دولتی، بخش خصوصی، هیات علمی، پزشکان عمومی، رزیدنت ها و… شفاف نیست. اگر هم قوانینی هست، مربوط به سه چهار دهه قبل است که با هدف حکمرانی حوزه سلامت نیازمند بازنگری و شفاف سازی است.

وی با ابراز تاسف از اینکه اقتصاد سلامت جزو اولویت های کشور نیست، تصریح کرد: سهم سلامت در تولید ناخالص ملی به دلیل در اولویت نبودن بخش سلامت از یک سو و از سوی دیگر شرایط اقتصادی کشور به شدت  افت کرده است.همچنین  تعرفه های دستوری و سیاست گذاری های نادرست در حوزه مالی سلامت از چالش های جدی در حوزه پزشکی  کشور است.

دکتر رییس زاده ادامه داد: اسناد بالا دستی به خصوص سیاست های کلی سلامت ابلاغیه مقام رهبری در سال 1393 تاکنون اجرایی نشده است که این امر یکی از چالش های پیش روی ماست.

وی از دیگر چالش های عرصه پزشکی کشوررا نبود قانون در برخورد با مداخلات غیر مجاز در حوزه سلامت برشمرد که این مساله نه تنها سلامت افراد را به خطر انداخته که امنیت شغلی پزشکان را نیز به طور جدی در معرض تهدید قرار داده است.

رییس سازمان نظام پزشکی کشورگفت: چالش دیگر در حوزه پزشکی تکثر مراجعی است که افراد می توانند از پزشک شکایت کنند. مراجعی مثل پزشکی قانونی، نظام پزشکی و دادسرای جامعه پزشکی. همچنین صدور احکام حبس برای پزشکان که این امر برخلاف رویه معمولی است که روسای قوه قضاییه برای جایگزین حبس درخواست کرده اند.

وی از شفاف نبودن سیستم دریافت مالیات از جامعه پزشکی، مهاجرت های شغلی و جغرافیایی و خالی ماندن برخی از رشته های تخصصی و فوق تخصصی به عنوان دیگر چالش های جامعه پزشکی نام برد و ادامه داد: اولویت ما در درجه نخست ممانعت از هجمه ها به جامعه پزشکی و در درجه بعدی اقتصاد سلامت است که در حال پی گیری این موارد هستیم.

دکتر رییس زاده خاطر نشان ساخت: انجمن رادیولوژی ایران یکی از انجمن هایی است که کمترین چالش را با آن داریم و در واقع شکایتی از این انجمن در سازمان نظام پزشکی کشور نداریم. این انجمن همچنین از روابط درون رشته ای بسیار خوبی برخوردار است. از سوی دیگر به لحاظ پیشرفت های تکنولوژیک و تکنیکال جزو انجمن های پزشکی موفق به شمار می رود که رادیولوژیست ها در آن  با آخرین روش های جدید تشخیصی و مداخله ای در کشور به مردم خدمت می کنند. به لحاظ تکنیکی با علم روز دنیا برابر هستیم و به لحاظ تجهیزات هم کمبود عمده ای نداریم. جامعه رادیولوژی ما پیشرفت های خوبی همپای پیشرفت های رادیولوژی در دنیا داشته است.

در این مراسم دکتر محمد علی کریمی به نمایندگی از طرف انجمن رادیولوژی ایران خواستار حذف هشتک و یکسان سازی تعرفه های رادیولوژی با سایر رشته ها تا زمان عملیاتی شدن آن شد.

گفتنی است، سی و نهمین کنگره سالانه انجمن رادیولوژی ایران که با هدف  ارایه جدیدترین دستاوردهای در زمینه رادیولوژی نوین و هوش مصنوعی روز سه شنبه  18 اردیبهشت ماه در محل هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد تا روز  21 اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا