در نشست هم‌اندیشی وزرای ادوار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چه گذشت؟

عصر بهاری ۱۰ اردیبهشت ماه نشست هم‌اندیشی وزرای ادوار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و روسای ادوار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی وزارت علوم، گزارشی از نشست هم اندیشی وزرای ادوار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که دهم اردیبهشت ماه به میزبانی محمدعلی زلفی‌گل برگزار شد، درپی می‌آید.

اولین‌های وزارت علوم جمع شده بودند، همان‌هایی که روزگاری بر صندلی این وزارتخانه مهم تکیه زده بودند و نبض نظام آموزش عالی کشور را در دست داشتند.

شاید یکی از بهترین سنت‌هایی که محمدعلی زلفی‌گل در دوره وزارت خود به آن بسیار بها می‌دهد همین حضور پیشکسوتان هر عرصه است، از روسای دانشگاه‌ها گرفته که در هر مراسم تودیع و معارفه همه را دعوت می‌کند تا برگزاری نشست‌های ویژه با وزاری سابق علوم  فارغ از تفاوت دیدگاههای سیاسی. در این نشست هم وزرا و روسای نهاد در ادوار مختلف ضمن ابراز خرسندی از توجه و احترام به پیشکسوتانن و پیشینیان و همچنین انتقال تجربه و استفاده از ظرفیت فکری آنها از این سنت حسنه که توسط وزیرعلوم دولت سیزدهم ایجاد شده است، قدردانی و تشکر کردند.

وزرای پیشین در این جلسه هم اندیشی، بر لزوم استفاده از پژوهش های بومی در تالیف کتب درسی تاکید داشتند. تا ایران اسلامی بتواند همچون گذشته مجددا پرچم دار علم و فناوری در دنیا باشد. تلاش برای ایفای نقش اعضای هیئت علمی به عنوان مهم ترین بازیگر در آموزش عالی و ایجاد انگیزه و نشاط لازم در آنها برای این امر و البته احترام ویژه برای وی و مهیا کردن امکان ارایه نظرات این قشر فرهیخته به شرط عدم ساختارشکنی، از مواردی بود که در این جمع مطرح شد.

تلاش برای توجه به تالیف کتب درسی فارغ از موضوع رتبه اعضای هیئت علمی و دعوت از اساتید برجسته برای تالیف کتاب‌های مرجع درسی از موارد مورد اشاره بود. توجه به لزوم استمرار جریان علم و فناوری کشور نیز از مباحث دیگر مطرح شده در این نشست بود که در این خصوص گزارش مهمی در مجلس خبرگان از 40 سال علم وفناوری کشور و نقش کلیدی مقام معظم رهبری در این پیشرفت تهیه و ارائه شده است.

تاکید بر ضرورت تالیف کتب درسی بومی در علوم انسانی و تلاش برای انجام پیمایش های علمی برای اخذ نظرات اساتید این سرزمین با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در وزارت علوم محور دیگری از مباحث این جلسه بود. بزرگ مردان عرصه آموزش عالی همچنین تاکید کردند که مشکلات اساتید دانشگاه ها باید بررسی ویژه شود تا بتوان آنها چاره‌ای اندیشید. اهمیت جذب دانشجویان بین‌الملل هم از دید این جمع پنهان نماند و بر لزوم ترغیب جذب دانشجویان خارجی که در قانون برنامه ششم و هفتم آمده است، تاکید شد.

در این جلسه پیشنهادات عملیاتی برای برقراری ارتباط موثر بین حوزه و دانشگاه هم مطرح شد، از جمله اینکه سه دانشگاه به صورت پایلوت انتخاب بشوند که هرکدام یک میز مشترک با یکی از حوزه های علمیه قم داشته و بتوانند با هم همکاری علمی داشته باشند و کارهای پژوهشی مشترک تعریف کنند و در صورت موفقیت، به دیگر دانشگاه‌ها تعمیم داده شود. احیای شورای عالی عتف، حضور رئیس جمهور و اهتمام و توجه ایشان برای حضور در جلسات شورای عتف با وجود تعطیلی و عدم حضور روسای جمهور پیشین به مدت 11 سال از مباحث دیگر مطرح شده در این نشست بود.

به عقیده این بزرگان شورای عتف می‌تواند دستگاه‌های  تولیدی، صنعتی و اقتصادی را در سیاست‌گذاری  همراه کند و بر این اساس دستگاه ها می‌توانند در اجرا هم دخیل شوند و بنابراین می‌توان دانشگاه‌ها را به عنوان محور پیشرفت کشور در نظر گرفت و دیوار بین دانشگاه، مجلس و دولت را برچید تا دانشگاه بتواند نقش اصلی خود را ایفا کند. تقویت هیئت‌های امنا به گونه ای که بتوانند نقش جدی تری به عنوان رکن مهم دانشگاه در سیاست گذاری مسایل اصلی دانشگاه ایفا کنند نیز بحث بعدی این جمع بود. توجه به مسئولیت اجتماعی دانشگاه و تاکید بر اینکه دانشگاه باید به رسالت خود که همانا اهمیت دادن به مسائل جامعه و کشور است نیز در این جمع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گفته این فرهیختگان میزان اهمیت علم و فناوری در کشور زمانی مشخص شد که ترورها از حوزه سیاسی و نظامی به سمت ترور دانشمندان و افراد علمی متمایل شد و این نشان دهنده اهمیت پیشرفت علمی بود به گونه‌ای که قدرت های استکباری به سمت حذف نیروهای علمی رفتند تا از پیشرفت کشور جلوگیری کنند. تلاش برای افزایش ادبیات مشترک نیروهای جوان کشور به گونه‌ای که بتوانند با دیگر نسل‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنند نیز از دیگر دغدغه‌ها و مباحثی بود که در این نشست مطرح شد. حتی کنشگری و حساسیت وزرا و اعضای جلسه ادوارهم مورد بحث قرار گرفت و تاکید شد که این فرهیختگان هم باید به نقاط مهم و حیاتی نظام و اینده کشور حساس باشند و کنشگری و اعلام موضع کنند، سختی ها و موفقیت‌های دوره مدیریت خود را مطرح کنند تا جوانان و دانشجویان به آینده امید داشته باشند.

در این نشست تاکید شد که سختی های گذشته کشور در ادوار مختلف باید بیان شود تا مردم و جوانان بدانند اگر الان سختی هایی وجود دارد قبلا هم بوده اما با تلاش،کوشش، تدبیر و مقاومتی که اتفاق افتاد موفقیت های بزرگ حاصل شد. پای عملیات وعده صادق هم به این نشست باز شد و تاکید شد که پایه مهم عملیات وعده صادق علم و فناوری بود. تربیت نیروی انسانی فناور، محقق و معتقد به چارچوب ها و مبانی اسلام و انقلاب  باعث شد که این عملیات با موفقیت انجام شود. تقویت عشق و اعتقاد در اساتید با توجه ویژه به مباحث فرهنگی نیز از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

در این نشست همچنین پیشنهاد شد که مشکلات فرهنگی به فرهنگستان های علوم ارایه شود تا آنها با ظرفیتی که دارند به سوالات پاسخ دهند. اشاره شد که گاهی به فرهنگ کشور و دانشگاه ها بی توجهی شده، قوانین مهم کشور در حوزه های مختلف از جمله آزاد اندیشی، حجاب و عفاف و مصوبات مربوط به سندهای توسعه علمی کشور و سند نقشه جامع علمی کشور اگر اجرایی شود بسیاری از مشکلات حل می شود. استفاده از ظرفیت اساتیدی که در حوزه های فرهنگی نظر دارند و کار کرده اند و دانشجویانی که در این حوزه فعال بودند نیز در این نشست مورد بررسی و تاکید پیشکسوتان قرار گرفت. پیشنهاد تشکیل منظم جلسات با موضوعات مشخص و با مصوباتی که حالت اتاق فکر در حوزه های مختلف داشته باشد هم مطرح شد.

در این نشست این بحث هم مطرح شد که گاهی مسائلی که ارتباط با وزارت علوم ندارد به وزارت عتف تحمیل می شود و وزارت باید پاسخگوی مشکلاتی باشد که عامل ایجاد آن نیست، از جمله مسئله فرهنگ. دانشگاه ها مدتهاست که بیش از اندازه وارد سیاست بازی شده اند و باید تلاش شود که دانشگاه ها به معنای واقعی سیاسی باشند. در این جلسه اذعان شد که وزرات علوم  یکی از موفق ترین بخش های کشور بوده و وقتی توفیقات را دشمنان می‌بینند در حوزه های مختلف حمله های گسترده ای به حوزه های علم و فناوری می‌کنند که  نشان دهنده پیشرفت فوق العاده است و باید تلاش کرد که رفتار ما در راستای خواست دشمن نباشد. در این نشست پیشنهاد برگزاری هر 6 ماه یکبار چنین نشست‌هایی هم مطرح شد.

در پایان، میزبان مراسم که زلفی‌گل بود در جمع‌بندی خود تاکید کرد که عملیات وعده صادق محصول پیشرفتهای علم و فناورانه و تربیت نیروی انسانی است که در وزارت علوم اتفاق افتاده است و این جزو افتخارات وزارت علوم است. اگر کسی قصد دارد که جایگاهی در دنیا داشته باشد بهترین راه این است که در حوزه علم و فناوری سرمایه گذاری کند. گفتنی ست در این نشست حجت الاسلام و المسلمین علیرضا صدرحسینی_ حجت الاسلام و المسلمین محسن قمی و حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی_ دکتر حسن عارفی_ دکتر محد رضا هاشمی گلپایگانی_ دکتر جعفر توفیقی_ دکتر محمد مهدی زاهدی_ دکتر مصطفی معین_ دکتر کامران دانشجو_ دکتر رضا فرجی دانا_ دکتر منصور غلامی و دکتر محمد علی زلفی گل حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا