کد خبر : 3265 چهارشنبه 13 اسفند 1393 - 13:06:47
لغو-تحریم-ها-اثرگذاری-ایران-درکاهش-آثار-تغییرات-و-آب-و-هوایی-را-افزایش-می-دهد

لغو تحریم ها اثرگذاری ایران درکاهش آثار تغییرات و آب و هوایی را افزایش می دهد

سیناپرس: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در صورت لغو تحریم ها، اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.

 معصومه ابتکار روز گذشته در نشست آکادمی دیپلماسی بین المللی فرانسه، افزود: چالش های زیست محیطی کنونی عمدتا از دو مقوله تغییرات آب و هوا و گرمایش جهانی و نیز محاسبات غلطی به وجود آمده که در مسیر توسعه صورت گرفته است.معاون رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در مورد اثرات محیط زیستی تحریم ها علیه ایران، گفت: تحریم ایران کمکی به هیچ یک از طرف ها نمی کند و در زمینه محیط زیست مانع ایران در دسترسی به فناوری لازم برای کاهش آلودگی هوا و نیز کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شده است.

معاون رییس جمهوری درباره نظر ایران برای لغو تمام تحریم ها در مذاکرات هسته ای تاکید کرد: به عنوان عضو فعال جامعه جهانی معتقدم تحریم ها ظالمانه بوده و باید برداشته شوند. این تحریم ها مانع می شود تا ایران به اندازه مطلوب برای حفاظت از محیط زیست ملی و بین المللی و مقابله با گرمایش جهانی و آلودگی هوا ایفای نقش کند، در صورت لغو تحریم ها اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد افراط گرایانی مانند داعش که برای منطقه تهدید جدی به حساب می آیند، گفت: ایران کشوری با سیاست های اعتدال گرا بوده و به ویژه در دولت دکتر روحانی تلاش اصلی مبتنی بر حفظ اعتدال است. ایران همواره بهترین و مهم ترین نقش ها را برای صلح و پایداری در منطقه ایفا کرده و خواهد کرد.

ابتکار در این نشست که جمعی از دیپلمات ها و سفیران با سابقه فرانسه در کشورهای منطقه، سفیران خارجی مقیم پاریس، محققان، دانشجویان و خبرنگاران حضور داشتند، راه حل کلیدی برای چالش های جهانی زیست محیطی را شعار اصلی دکتر روحانی رییس جمهوری دانست و گفت: اعتدال به مفهوم توازن است و این مفهوم در برگیرنده توازن بین طبیعت و خواسته های بشر نیز هست.

وی با اشاره به ضرورت حصول اطمینان از صلح و امنیت برای تداوم راه حل های پایدار زیست محیطی اضافه کرد: صلح و توازن درون و اعتدال در رفتار با مردم جهان و تعامل سازنده با یکدیگر از بنیان های اصلی صلح و امنیت است.

ابتکار افزود: اعتقادات درونی و باورهای ذاتی ما می توانند در جنگ با طبیعت که چند دهه است آغاز شده، به عنوان ابزاری فکری که به عمل منتهی می شود در مقام مقابله برآید.معاون رییس جمهوری بر ضرورت مقابله با نظامی گری، گرایش های افراطی، زیاده طلبی و خشونت که در نهایت به جنگ علیه محیط زیست نیز تبدیل می شود، تاکید کرد.

ابتکار با اشاره به حضور زنان در دوران انقلاب اسلامی ایران به پشتوانه دیدگاه های امام خمینی ( ره )، بر پیشرفت چشمگیر آنان پس از انقلاب در عرصه هایی مانند آموزش و بهداشت تاکید کرد و گفت: حضور زنان در دانشگاه ها با حدود 60 درصد قبولی دختران در کنکور سالانه علاوه بر حضور فعال در عرصه های سیاسی و اجتماعی به ویژه در فعالیت های زیست محیطی قابل تامل است.

معاون رییس جمهوری درباره مناقشه هسته ای ابراز داشت: ما به دنبال یافتن راه حلی عادلانه و رفع اقدامات تبعیض آمیز برای دسترسی به فناوری هسته ای صلح آمیز هستیم.

ابتکار در پاسخ به سوالی در مورد سخنرانی نتانیاهو در کنگره امریکا، گفت: همه منتظر رسیدن به توافق و نقش آفرینی ویژه ایران در حل و فصل مسایل منطقه ای و بین المللی هستند، تلاش های نتانیاهو اثری نخواهد داشت و ایران نقش اساسی خود را برای صلح و همکاری های منطقه ای ایفا می کند.وی در پاسخ به سئوال سفیر عراق در مورد امکان همکاری همسایگان برای رفع معضلات زیست محیطی ابراز داشت: ما به دنبال همکاری هستیم و در حال حاضر با کشورهای عضو اکو، کشورهای خلیج فارس و نهادهای منطقه ای رایزنی و مشارکت داریم.

ابتکار در مورد چالش های زنان در ایران گفت: زنان ایرانی مثل زنان هر کشوری مشکلاتی دارند، ولی دیدگاه و روند کلی مثبت بوده و تلاش های زیادی برای بهبود شرایط زنان صورت گرفته است.

وی تاکید کرد که متاسفانه دیدگاه صرفا مادی به زنان نیز به شرایط آنان صدمه می زند.ابتکارهمچنین در مورد چالش های زنان در ایران، به وجود دیدگاه های مترقی در اسلام و ایران برای حضور زنان در زمینه های مختلف علمی و اجتماعی اشاره و قانون منع حضور دختران با حجاب فرانسوی در دانشگاه ها را که از سال ٢٠٠٣ اغاز شده، مورد انتقاد قرار داد.

در این جلسه همچنین سوالاتی در زمینه ترافیک تهران، انرژی های نو ، دریای خزر و نیز برخی سوالات سیاسی در مورد داعش، اثرات کاهش قیمت نفت و اقلیت ها در ایران مطرح و پاسخ داده شد.
ابتکار در پاسخ به سوالی درمورد پیگیری ایران در موضوع تغییرات آب و هوایی گفت: این چالش جهانی، ایران و منطقه ما را با مشکل گرم شدن هوا، کاهش بارش و خشکسالی مواجه کرده و در عین حال به عنوان کشوری در حال توسعه نیازمند مصرف انرژی برای ارتقای سطح زندگی شهروندان خود است.

وی افزود: آگاهی از اثرات تغییرات آب و هوایی البته دولت را مصمم کرده که راه حل های پایدار بیابد.معاون رییس جمهور در سئوالی پیرامون ملاقاتش با صاحبان صنایع فرانسه گفت: انرژی های تجدید پذیر و افزایش راندمان انرژی در صنایع و نیروگاه های ایران، تولید برق از زباله به ویژه برای استان های ساحلی ایران و خودروهای هیبریدی نمونه هایی از زمینه همکاری های اقتصادی - محیط زیستی است.

ابتکار همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی AFP در پاسخ به سئوالی در مورد حجم انتقادات و فضای سنگین رسانه ای که برای وی در مواجهه با گرد و غبار های اخیر پدید آوردند، گفت: مردم حق دارند هوای تمیز داشته باشند و آن را از مسولان مطالبه کنند ولی خشکسالی های اخیر ناشی از تغییرات آب و هوایی و نیز مدیریت نامناسب اکولوژیکی باعث افزایش قابل توجه کانون های انتشار ریزگردها با منشاء هایی از شمال افریقا گرفته تا عربستان و عراق و حتی ایران شده است.

وی افزود: در هر صورت به عنوان یک رخداد غیرمترقبه، دولت تمهیداتی را اندیشیده و برای رفع منابع داخلی ریزگردها مصوبات خوبی را با تامین منابع مالی لازم تصویب کرده است.همچنین معصومه ابتکار دو مصاحبه اختصاصی با روزنامه لاکروا و شبکه تلویزیونی AFP داشت.
معصومه ابتکار به عنوان یکی از 6 زن صاحب نام از 6 منطقه جهان و از طرف قاره آسیا از سوی ' یونسکو' برای شرکت در اجلاس ویژه آن سازمان دعوت و بعداز ظهر روز گذشته ( 13 اسفند) وارد پاریس شد. سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این اجلاس را برای ارزیابی تحولات مربوط به زنان طی دو دهه گذشته و به عنوان بیست سال پس از پکن برگزار می کند.

در سال 1994، چهارمین کنفرانس جهانی زن در پکن به تدوین برنامه عمل زنان جهان اقدام کرد که معصومه ابتکار در آن کنفرانس رییس هیات کارشناسی شرکت کننده از سوی جمهوری اسلامی ایران بود و در مذاکرات مربوط به تدوین این برنامه عمل و پیشبرد دیدگاه های کشورهای اسلامی نقشی کلیدی داشت.

در فرصت پیش آمده در سفر به پاریس، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به منظور پیشبرد مذاکرات مربوط به تغییرات آب و هوایی و همکاری های چند جانبه با رییس اجلاس آتی کنوانسیون تغییرات آب و هوایی ملاقات خواهد کرد، ابتکار همچنین همکاری های دوجانبه را با چند تن از وزرای کابینه فرانسه در این سفر پیگیری می کند.

دو سخنرانی در اجلاس یونسکو و دیگری در یکی از مراکز مطالعاتی پاریس نیز در برنامه های این سفر سه روزه قرار دارد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]