سالانه 2 میلیارد دلار صرف خرید تجهیزات پزشکی از خارج می شود

کد خبر : 30743 سه شنبه 27 بهمن 1394 - 16:56:02

رئیس پژوهشکده مهندسی پزشکی و سیستم های سلامت دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: سالانه حدود 2 میلیارد دلار معادل هفت هزار میلیارد تومان ارز برای خرید تجهیزات پزشکی از کشور خارج می شود.

 دکتر محمدتقی احمدیان روز سه شنبه در افتتاحیه همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین اظهار داشت: حتی اگر یک درصد از مبلغی که برای خرید تجهیزات پزشکی از کشور خارج می شود (70 میلیارد تومان) در دانشگاه ها سرمایه گذاری شود، تحول عظیمی در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی در داخل ایجاد خواهد شد.
وی به برگزاری جلسات متعدد با مسئولان وزارت بهداشت در رابطه با حمایت از تولید تجهیزات پزشکی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: طی این جلسات مشخص شد که متاسفانه وزارت بهداشت، هیچ پروتکلی برای ساخت تجهیزات پزشکی وجود ندارد و وضعیت وزارت صنایع نیز به همین شکل است و تولید این تجهیزات در کشور، متولی خاصی ندارد.
دبیر همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین با بیان اینکه فرهنگ جامعه ما درحال تغییر است و فناوری های جدید، یکی از عوامل اصلی این تغییر هستند، گفت: بخشی از تغییرات فرهنگی از بیرون و از طریق ابزارهای فناورانه نوین به ما تحمیل می شود و در این شرایط باید تلاش کنیم به مدیریت فضای فرهنگی خود بپردازیم.
احمدیان تصریح کرد: محدودسازی فناوری، امری ناممکن است و ما باید مواجهه صحیحی با آن داشته باشیم و محتوای فرهنگی بومی خود را در فناوری های جدید وارد کرده و به این ترتیب، فرهنگ خود را اشاعه دهیم.
همایش نسلی سالم در پرتو فناوری های نوین با حضور صاحبنظران دانشگاهی و آموزش و پرورش به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف درحال برگزاری است و تا فردا 28 بهمن ماه ادامه دارد.
این همایش در محورهای اصلی 'فناوری، خلاقیت، استعداد یابی و استعداد پروری کودکان و نوجوانان'، 'فناوری و رشد و تکامل همه جانبه کودکان (Early Child Development)'، 'سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی کودکان و نوجوانان در پرتو فناوری های نوین'، 'فناوری و سبک زندگی کودکان و نوجوانان' و 'آموزش و پرورش، فناوری و نسل آینده' تدارک یافته است.
'خانواده، فناوری و نسل سالم'، 'فرهنگ سازی کاربری فناوری در نسل سالم'، 'فناوری و کارآفرینان آینده' و 'بررسی تجارب دنیا در کاربری فناوری های نوین در پرورش نسل آینده' از دیگر محورهای این همایش است.
در این همایش، سخنرانی های تخصصی با موضوعات 'فناوری های نوین و کاهش شکاف بین نسل ها'، 'خانواده، فناوری و نسل سالم'، 'فناوری و سبک زندگی کودکان و نوجوانان' ، 'رسانه، کودک و سلامت خانواده'، 'فناوری های نوین و شکاف نسل ها'، 'عدالت در پرورش نسل آینده در پرتو فناوری های نوین' و 'اعتیاد اینترنتی و علل روانشناختی آن' ارائه می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]