کشف نقش فوران های آتشفشانی در انقراض دایناسورها

کد خبر : 17565 جمعه 10 مهر 1394 - 14:01:27

مطالعات جدید دانشمندان حکایت از آن دارد که برخورد شهاب سنگ با زمین تنها علت نابودی دایناسورها نبوده است.

 میلیونها سال پیش حجم قابل توجهی از گدازه های آتشفشانی از اعماق زمین خارج و راهی سطح شد. این اتفاق در جایی روی داد که امروزه تحت عنوان هند شناخته می شود. مطالعات دانشمندان نشان می دهد این فرآیند چیزی درحدود 500 هزار سال به طول انجامیده بود.

تجزیه و تحلیل این فورانهای عظیم که تحت عنوان Deccan Traps شناخته می شود گویای آن است در باره زمانی 50 هزار ساله و همزمان با برخورد شهاب سنگ با زمین، سرعت قابل توجهی پیدا کرده و در نهایت به نابودی نسل دایناسورها منجر شده است.

یافته های دانشمندان نشان می دهد فورانهای آتشفشانی زمینه لازم برای نابودی دایناسورها را فراهم کرده بود و زمانی که شهاب سنگ Chicxulub به زمین برخورد کرد، فرآیند نابودی دایناسورها آغاز شد.

اما به عقیده دانشمندان نابودی دایناسورها فرآیندی زمان بر بوده است زیرا میلیونها سال طول کشید که از بابت فورانهای عظیم آتشفشانی و همچنین بر هم خوردن تعادل زیست محیطی زمین در پس برخورد شهاب سنگ با آن، گونه های ریز و درشت جانوری و گیاهی نابود شده و به تبع آن دایناسورها نیز منقرض شوند.

به گزارش مهر، دانشمندان منشأ شکل گیری گدازه های آتشفشانی را در عمق زمین و جایی در نزدیکی لبه خارجی هسته آن عنوان می کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]