کد خبر : 14022 پنج شنبه 29 مرداد 1394 - 01:00:00
اثرات-وضعیت-زنان-باردار-بر-فرزندان-و-نوه-های-آنها

اثرات وضعیت زنان باردار بر فرزندان و نوه های آنها

سیناپرس: دانشمندان کشف کرده اند که وزن بانوان در هنگام تولد، وضعیت زناشویی آنها پیش از بارداری و حتی میزان تحصیلات آنها نیز می تواند تا دو نسل بر روی وزن تولد فرزندان تاثیر گذار باشد.

مواردی بسیاری بر وزن نوزاد رد هنگام تولد تاثیرگذار هستند ولی دانشمندان برای نخستین بار با استفاده از تلفیقی از تحقیقات جامعه شناسی و پزشکی موفق به کشف ارتباط موارد بسیار مهمی با وزن نوزاد در هنگام تولد شده اند. دانشمندان فعال در دانشگاه کالیفرنیا دریافته اند که بسیاری از شاخصه های یک مادر در دوران پیش از بارداری می تواند بر روی وزن نوزادان تا دو نسل آینده نیز تاثیر داشته باشد.

در این تحقیقات مشخص شده است که مواردی مانند وزن نوزاد مونث در هنگام تولد، میزان تحصیلاتی که او در زندگی خود تجربه کرده است و در کنار آنها وضعیت زندگی زناشویی او در دوران پیش از بارداری به اندازه ای مهم هستند که می توانند بر روی وزن فرزند او و حتی نوه های او نیز تاثیرگذار باشند. به این ترتیب کسانی که وزن کمتری در هنگام تولد دارند و از تحصیلات کمتر برخوردار هستند و رابطه زناشویی آنها ایده آل نیست، بیش از دیگران در خطر داشتن یک نوزاد دارای وزن پایین قرار خواهند داشت. علاوه بر این، این امر در صورت دختر بودن فرزند آنها، می تواند در تولد نوه زاده شده از این دختر نیز تاثیرگذار باشد.

محققی که این تحقیقات را انجام داده است، کین نام دارد و درباره ضرورت انجام این تحقیقات می گوید: «ما می دانیم که کودکانی که با وزن پایین به دنیا می آیند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ضعف جسمی قرار دارند. به همین دلیل نیز بسیار مهم است که بتوانیم دلیل کم بودن وزن در هنگام تولد را کشف کنیم.»

شایان ذکر است که نخستین گام های برداشته شده برای این تحقیقات به سال 1979 بازمی گردد. در آن سال بود که یک نظر سنجی و تحقیقات جامع از تعداد 1580 مادر به عمل آمد و وزن فرزندان آنها در هنگام تولد مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه و در طول زمان، داده های مربوط به وضعیت اجتماعی این مادران نیز مورد بررسی قرار گرفت و نتایج تمامی این موارد توسط کین مورد استفاده قرار گرفتند.

کین در این باره می گوید: «میزان داشتن وزن پایین نوزاد برای مادرانی که خود در هنگام تولد وزن پایینی را داشته اند، دو برابر حالت عادی است. با این وجود عوامل اجتماعی نیز نقشی موثر در این فرایند را ایفا می کنند. مواردی مانند وضعیت تحصیلی فرد و وضعیت زناشویی او می تواند در وزن کودک بسیار موثر باشد. با قرار دادن این موارد در کنار یکدیگر در یک مدل سازی می توان به اطلاعات بسیار مهمی در این زمینه دست پیدا کرد.»

شایان ذکر است که نتایج این تحقیقات در قالب یک مقاله علمی در ژورنال بین المللی سلامتی و رفتارهای اجتماعی  (Journal of Health and Social Behavior) به چاپ رسیده است تا سایر دانشمندان نیز امکان استفاده از آن را داشته باشند.

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]