کد خبر : 1215 یکشنبه 09 آذر 1393 - 07:49:08
آسیب-شیزوفرنی-و-آلزایمر-به-یک-بخش-مشخص-مغز

آسیب شیزوفرنی و آلزایمر به یک بخش مشخص مغز

سیناپرس: پژوهشگران دانشگاه آکسفورد توانستند شبکه عصبی خاصی در مغز را شناسایی کنند که بیشترین آسیب را از افزایش سن دیده و در طی گسترش دو بیماری شیزوفرنی و نیز آلزایمر نیز بسیار آسیب پذیر می شود.

سیناپرس: ده ها سال پیش پزشکان، شیزوفرنی را «زوال عقل زودرس» می نامیدند. با این حال تا همین اواخر دانشمندان هیچ گونه شواهدی دال بر اینکه این دو بیماری متفاوت یعنی شیزوفرنی و آلزایمر به بخشی یکسان از مغز آسیب می زنند دست نیافته بودند. خوشبختانه مطالعه جدید که به انجام رسیده، حلقه مفقوده بین این دو بیماری را یافته است. این حلقه مفقوده در واقع بخشی از مغز است که به خاطر افزایش سن و نیز پیشرفت این دو بیماری به شدت آسیب می بیند.

در این مطالعه، از مغز 484 فرد سالم 8 تا 85 ساله تصویربرداری MRI به عمل آمد. سپس همه این تصاویر در کنار هم مورد بررسی قرار گرفت تا الگویی مشخص از آن به دست آید. دانشمندان به این ترتیب توانستند به شبکه خاصی در قشر خاکستری مغز برسند که دیرتر از سایر بخش های مغز رشد و تکامل می یابد، اما زودتر از هر بخش دیگری از افزایش سن آسیب می بیند. این شبکه عصبی که در اواخر نوجوانی تکامل می یابد، به هوش و نیز حافظه بلندمدت مرتبطاست. هر دوی این توانایی ها در افراد مبتلا به شیزوفرنی و نیز آلزایمر به طور جدی کاهش می یابد.

نتایج این مطالعه در نشریه Proceeding of the National academy of Sciences منتشر شده است.

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: شبزوفرنی مغز آلزایمر
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]