مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان؛

خط تولید واکسن بیماری در ماهی های سردآبی راه اندازی شد

کد خبر : 109953 چهارشنبه 05 آذر 1399 - 09:21:23

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از راه اندازی خط تولید واکسن بیماری (دهان قرمزی) در ماهی های سردآبی خبر داد.

دکتر احمد عرفان منش عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در گفتگو با مهر گفت: توسعه تولید آبزیان برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن انسان از جمله اقدامات مهمی به شمار می رود به طوریکه در سیاست های کشور نیز به این موضوع اشاره شده است.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تولید ۶۰۰هزارتن ماهی در قفس مد نظر قرار گرفته شده است، گفت: از این رو می بینیم که در سیاست های کشور هم توسعه آبزی پروری گنجانده شده است.

عرفان منش خاطر نشان کرد: از آنجایی که منابع آبی کشور ما محدود است و چندسالی می شود که میزان این منابع ثابت باقی مانده است بنابراین در حوزه آبزیان می بایست آبزی پروری را در پیش بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه زمانیکه آبزی‌پروری توسعه پیدا می‌کند قاعدتا مشکلات آن نیز با این صنعت توسعه پیدا می‌کند، گفت: از این رو باید به فکر رفع این مشکلات بر سر راه توسعه آبزی پروری باشیم به طوریکه باید موضوع مورد مداقه توسط افراد علمی کشور قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه از سال ۸۴ در مجموعه جهاددانشگاهی فعالیت می کنیم، بیان کرد: اکنون این تحقیقات در مرکز رشد سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران توسعه پیدا کرده و به مرحله ای رسیده که به صنعت خدمات رسانی کند.

عرفان منش با بیان اینکه در حال حاضر بیماری در ماهی قزل آلا یکی از مشکلات آبزی پروری در مایهان سردآبی است، گفت: این مشکل باعث تعطیلی مزارع پرورش قزل آلا شده  و حتی قبل از این شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا نیز بوده است.

وی گفت: یکی از اقدامات ما در زمینه تولید واکسن برای ماهیان سردآبی است که از سال ۹۲ آغاز شده است و به تازگی موفق به دریافت اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی شدیم؛ زیرساخت برای احداث خط تولید نیز در حال انجام است.

وی در خصوص این واکسن گفت: ماهی های سردآبی دچار بیماری دهان قرمز آنتروباکتریایی (یرسینیوزیس) با عامل باکتریایی یرسینیا راکری می شوند که اکثر مزارع پرورش ماهی در کشور را درگیر کرده است لذا در صدد برآمدیم واکسنی برای این بیماری را به نتیجه برسانیم.

عرفان منش خاطر نشان کرد: متاسفانه در هر فصلی و در هر سنی این ماهیان با این بیماری درگیر می شوند که این باعث خسارت هایی برای صنعت آبزی پروری خواهد شد؛ این بیماری خصوصاً در فصل سرما با سایر بیماری ها در ماهیان سردابی همراه می شود که این موضوع مزارع آبزی پروری را متضرر می کند.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی گفت: با توجه به اینکه زیرساخت های این واکسن با حمایت معاونت علمی و فناوری و زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری در حال اجرایی است می توانیم این واکسن را به تولید انبوه برسانیم.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که تا پایان سال خط تولید واکسن یرسینیوزیس برای بیماری ماهیان سردآبی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران راه اندازی شود؛ همچنین بنا داریم در این خط تولید ۳۰ میلیون دوز در سال تولید کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اکنون دانش فنی تولید و ساخت این واکسن را به دست آورده‌ایم و برای اولین بار در مقیاس صنعتی در کشور به تولید می رسد، افزود: امیدواریم که مزرعه دارها برای پروش این نوع ماهیان سردآبی به دستاوردهای کشور در این زمینه ها اعتماد کنند و از این محصول استفاده کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]