کد خبر : 104858 چهارشنبه 08 مرداد 1399 - 15:02:56
آغاز-مرحله-جدید-توسعه-بزرگترین-پروژه-همجوشی-هسته-ای-جهان

در فرانسه ؛

آغاز مرحله جدید توسعه بزرگترین پروژه همجوشی هسته ای جهان

پنجمین مرحله توسعه بزرگترین پروژه همجوشی هسته ای در فرانسه آغاز شد. این پروژه بین المللی با هزینه ۲۰ میلیارد یورو در حال انجام است.

بزرگترین پروژه همجوشی هسته ای جهان وارد فاز پنجم مرحله تاسیس خود شد.

این پروژه که با هزینه ۲۰ میلیارد یورو در جنوب فرانسه در حال توسعه است، پس از تکمیل می تواند پلاسمای بسیار داغ مورد نیاز برای همجوشی را تولید کند. به گفته کارشناسان همجوشی هسته ای منبعی پاک برای تولید برق است که به حل چالش تغییرات آب وهوایی کمک می کند.

پروژه مذکور Iter نام دارد و با همکاری چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و آمریکا در حال توسعه است و  همه این کشورها بخشی از هزینه آن را تقبل کرده اند.

در حال حاضر برای تولید انرژی هسته ای باید هسته اتم ها شکسته شود. در این فرایند عناصر شیمیایی سنگین برای تولید عناصر سبکتر تجزیه می شوند. اما همجوشی هسته ای حاصل ترکیب دو ماده سبک و ساخت یک نمونه سنگین تر است.

چنین فرایندی مقدار زیادی انرژی هسته ای با رادیواکتیویته اندک تولید می کند.  Iter   پلاسمای داغ را داخل سازه ای به نام توکامک( tokamac) محبوس می کند تا واکنش های همجوشی کنترل شوند.

در حقیقت هدف از اجرای این پروژه نشان دادن قابلیت اجرایی همجوشی هسته ای در مقیاس تجاری است. این تاسیسات پس از تکمیل شدن پروژه در ۲۰۲۵ میلادی فعالیت خود را آغاز می کند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]