کد خبر : 100754 شنبه 23 فروردین 1399 - 10:35:48
راه-مقابله-با-تنش‌های-زناشویی-در-روزهای-کرونایی-

راه مقابله با تنش‌های زناشویی در روزهای کرونایی

تنش‌های خانوادگی در ایام کرونا مشکلات بسیاری برای برخی خانواده‌ها ایجاد کرده است که راه مقابله با آنها را باید در آموزش یک سری مهارت‌ها دانست.

احمدی ترابی در گفت وگو با ایسنا گفت: بنیان بسیاری از مشکلات و تنش های زناشویی در نوع برداشت ها و تفکرات (عدم شناخت صحیح)زوجین نسبت به هم و درنحوه تعاملاتشان نهفته است.

وی افزود: درگیری های فردی در درون خانواده تقریبا اجتناب ناپذیراست. نزدیکی و شدت روابط خانوادگی همراه با اختلافات موجود میان اعضای خانواده درسطح دانش،تمایلات،تفاوت های فردی،ارزش ها،توانایی ها،انگیزه ها، دلیل قابل قبولی برای بسیاری ازاین کشمکش ها است. ارتباط سراسر زندگی انسان که موجودی اجتماعی است را دربرگرفته است. انسان به کمک تعامل و ارتباط زنده می ماند، رشد و تکامل می یابد و سعادت و خوشبختی وی تا حدزیادی به چگونگی رابطه او بایگران خصوصا همسرش در محیط خانه بستگی دارد.
ترابی افزود: در این بین، ارتباط زناشویی به عنوان عمیق‌ترین و طولانی ترین نوع ارتباط همواره موردتوجه بوده است، زیرا ازدواج رضایت بخش برای سلامت جسمی و روان شناختی همسران بسیار حایز اهمیت و حیاتی است.

مسول مرکز مشاوره دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم اظهارکرد: درحالی که بعضی ارتباط و تعامل ها موجب رشد و شکوفایی زوجین است، بسیاری از زن و شوهرها نیز می توانند به چالش ها و مصیبت هایی درمقابل یکدیگر بدل شوند.

وی افزود: ایجاد و حفظ روابط صمیمانه خصوصا درچنین شرایطی که ناشی از کرونا ویروس و ماندن درخانه، تعاملات بیشتر زناشویی است و طبعا زنان و مردان درخانه تلاقی حداکثری دارند، هنرو مهارتی است که علاوه برشناخت صحیح تفاوت های فردی و انجام وظایف و تکالیف خاص هرکدام از زوجین ،نیازمند داشتن نگرش های منطقی و سازگارانه،مهارت های ارتباطی،مهارت های زندگی،و مهارت حل مسله می باشد.

وی گفت: ارتباط مثبت و مطلوب همسران بایکدیگر آنها را قادر می سازد تا نیازها،خواسته ها و علایق خود را بدون ترس از قضاوت بایکدیگر در میان گذارند. نکته حایز اهمیت در وهله اول شناخت سنخ روانی و تیپ شخصیتی در زندگی زناشویی در ارتباط زوجین است. این آگاهی به درک صحیح تفاوت های طرفین از یکدیگر و کاهش تنش ها و تعارضات یا سوءتعیبرها در زندگی خواهدشد.

روانشناس بالینی بیان کرد: برای نمونه شناخت تیپ های  شخصیتی برون گرایی، درون گرایی، احساسی، منطقی، کنشگری،کنش پذیری، کلی نگری ،جزیی نگری ورفتارها و گرایشات ناشی از این سنخ های روانشناختی بسیار در ایجادتفاهم وتعدیل اختلافات کمک کننده است.ماحصل این اگاهی پذیرش زوجین و احترام گذاشتن به علایقشان و تفاوت های رفتاری  در ارتباطاتشان  بایکدیگراست‌.
این کارشناس و مشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گفت: در درجه دوم فراگیری مهارت های ارتباطی دارای اهمیت فراوانی است. معمولا زوج های اشفته و پرتنش ،مهارت های ارتباطی کمتر را نسبت به زوج های غیرآشفته نشان می دهند و دید خوبی به ارتباطشان ندارند، این زوج ها بیشترتمایل دارند بصورت هیجان مدارانه با مشکلات و چالش ها و اختلافات مواجه شوند.

وی افزود: بجای اینکه ازطریق مذاکره و گفتگوی سازنده به حل مسله(تفکرمدارانه)بپردازند.فراگیری مهار های ارتباط موثر مانند؛گوش دادن فعال،همدلی کردن،پذیرش بی قیدو شرط،انعکاس احساسات ،گفتگوی سازنده و....دراین ایام که درخانه هستیم ازطریق مطالعه کتاب های علمی (روان شناسی)ودیدن فیلم های اموزشی ،استفاده ازمطالب معتبراز منابع صلاحیت دار در فضای مجازی راهنما و راهگشااست‌.
این استاد دانشگاه بیان کرد: عنایت داشتن به این نکته که در این ایام زوجین وقت زیادی را درخانه سپری می کنند، مطلوب است فعالیت های هدفمندانه برای اوقات فراغت خودمدنظرقراردهند.
این پژوهشگر روان شناسی بالینی افزود: اساسا این فعالیت هابه دوبخش تقسیم می‌شوند؛ نوع اول فعالیت های لذت بخش درمنزل که زوحین ازانجام آن احساس تفریح و شادی می کنند و باتوجه به سنخ روانی خودشان دست به انتخاب این فعالیت‌ها می زنند.فعالیت های لذت بخش دراین دوران عبارتند از، خریدکردن اینترنتی، مطالعه کردن کتاب های گوناگون، تماشای تلویزیون،گوش دادن به موسیقی،انجام بازی های فکری و حتی بازی در فضای مجازی ،کاشتن گل وگیاه،توجه و رسیدگی به حیوانات .
وی گفت: دومین گونه از ای این فعالیت این اس که فعالیت های تسلط بخش ،لزوما منجربه لذت نمی گردنند، اماحس رضایت مندی و توانمندی و خودکارامدی شما را ارضامی کنند. فعالیت های تسلط بخش شامل نظافت خانه،رسیدگی کردن به ماشین ،تعمیرات وسایل منزل،ترجمه کردن،نوشتن، ورزش کردن، تمرین خطاطی،خیاطی و...می باشند.
این روان شناس بالینی در پایان تصریح کرد: عنایت داشتن زوجین به این نکته که شرایط ناشی از کرونا ویروس و قرنطینه خانگی قطعا ناپایدار و گذرا و متغییر است. بهره گیری زوجین از مشاوران خانواده و روان شناسان مجرب درجهت تعدیل اختلافات،تعارضات و غنی شدن روابط آنها امری ضروری و لازم به نظر می‌رسد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]