کد خبر : 99806 سه شنبه 27 اسفند 1398 - 00:00:25
انجام-نخستین-راهپیمایی-فضایی

علم در 27 اسفندماه:

انجام نخستین راهپیمایی فضایی

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • انجام نخستین راهپیمایی فضایی

نخستین راهپیمایی فضایی در ۲۷ اسفند ۱۳۴۳ (۱۸ مارس ۱۹۶۵) توسط الکسی لئونوف کیهان‌نورد روسی و پس از خروج وی از فضاپیمای واسخود-۲ انجام شد.راهپیمایی فضایی، فعالیت بیرون از سفینه، یا فعالیت برون ناوی ([۱] EVA) به عملیّات خروج فضانورد از فضاپیما گفته می‌شود. این اصطلاح نه تنها برای فضانوردانی که در مدار زمین از فضاپیما خارج می‌شوند، بلکه برای فضانوردانی که بر روی ماه راهپیمایی کردند نیز به کار می‌رود. فضانوردانی که اقدام به راهپیمایی فضایی می‌کنند، باید لباس فضایی ویژه‌ای بپوشند که آن‌ها را در خلأ فضا و در مقابل تشعشعات خطرناک کیهانی محافظت کند.

  • تولد عبدالحسین زرین‌کوب

عبدالحسین زرین‌کوب متولد ۲۷ اسفند ۱۳۰۱ بود. وی ادیب، تاریخ‌نگار، منتقد ادبی، نویسنده، و مترجم برجستهٔ ایران معاصر است. آثار او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی‌شناسی شناخته می‌شود.

وی از تاریخ‌نگاران برجستهٔ ایران است و آثار معروفی در تاریخ ایران و نیز تاریخ اسلام دارد. این آثار به‌دلیل بیان ادبی و حماسی تاریخ از آثار پرفروش در میان ایرانیان هستند.  زرین‌کوب بیش از چهار دهه در دانشگاه تهران، ادبیات فارسی، تاریخ اسلام و تاریخ ایران تدریس کرد و پس از انقلاب، با مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد، از جمله این که ۶۵۰۰ کتاب و مجله را به دائرةالمعارف بزرگ اسلامی اهدا کرد.او  ۲۴ شهریور، ۱۳۷۸ درگذشت.

  • تولد رودلف کریستیان کارل دیزل

رودلف کریستیان کارل دیزل  متولد ۱۸ مارس ۱۸۵۸بود. وی  مخترع و مهندس مکانیک آلمانی و مشهور برای اختراع موتور دیزل است .او ۲۹ سپتامبر ۱۹۱۳درگذشت.


 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]