تمرکز کتاب‌ ریاضی بر فرمول‌ها نیست

انتگرال از کتاب های درسی دانش‌ آموزان حذف شد

کد خبر : 98881 جمعه 25 بهمن 1398 - 11:22:05

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به دلایل حذف انتگرال از کتاب های درسی گفت: تمرکز کتاب‌ ریاضی بر فرمول‌ ها نیست.

محمدرضا سیدصالحی  درباره حذف انتگرال از مفاهیم کتاب‌ های درسی دانش ‌آموزان اظهار کرد: حذف و اضافه ‌کردن مفاهیم به کتاب ‌های درسی مبنایی دارد و مفاهیم بدون مبنا و با این استدلال که چون در گذشته وجود داشتند، در کتاب‌ های درسی باقی نمی ‌ماند.

وی افزود: باید بررسی کنیم مفاهیم چه هدفی دارد و این اهداف در برنامه درسی مشخص است، در گزینش مفاهیم برای کتاب ‌های درسی چشم ما باید به اهدافی باشد که تعریف کردیم. مثلا چرا دانش‌ آموزان ریاضی می ‌خوانند و کدام مفاهیم ما را بهتر به اهداف می ‌رساند؛ معیار اصلی رویکردها، شایستگی‌ ها و اهداف برنامه درسی ملی است.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات و فنی سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی گفت: به هر ترتیب به آموزش عالی و مفاهیم مهم آنجا نیز نگاه داریم اما این بدین معنا نیست هر مفهومی که در دانشگاه وجود دارد باید در مدارس هم بیاید.

صالحی ادامه‌ داد:‌ در ارتباط با موضوع حذف و اضافه شدن برخی مفاهیم به محتوای کتاب ‌های درسی ریاضی، مبنای این تغییرات شایستگی ‌ها و رویکردهای حاکم بر برنامه درسی است. بنابراین با اینکه یکی از معیارهای تعیین محتوای کتاب‌ های درسی متناسب بودن آن با اهداف رشته های دانشگاهی است. اما این تنها معیار موجود نیست و طبیعتا اهداف مدنظر برنامه درسی مدرسه ‌ای بر اهداف آموزش عالی اولویت دارد.

قرارگیری مفهوم انتگرال به طور کامل در سرفصل ‌های آموزشی

وی افزود: مشخصا در مورد مفهوم انتگرال لازم به ذکر است که این مفهوم یکی از مفاهیمی است که به طور کامل در سرفصل‌ های آموزش عالی قرار دارد و اساتید دانشگاه به این دلیل که دانشجویان از دوران مدرسه با مفهوم انتگرال آشنایی دارند، سرفصل آموزشی را به طور کامل رعایت نمی ‌کردند اما محتوایی که در گذشته در کتاب‌های درسی ریاضی دبیرستان درباره انتگرال وجود داشت تضمین نمی‌کرد که این سرفصل در دانشگاه به طور کامل ارایه نشود.

صالحی با اشاره به اینکه برنامه درسی، شایستگی‌ هایی را تعریف می‌کند که دانش‌ آموزان باید به آنها برسند، گفت:‌ اگر استدلال و تفکر را باور کنیم، حوزه ریاضی باید مقداری از این بار را به دوش بکشد و پس از آن بگوید چه مفاهیمی را باید آموزش دهیم و چه تغییراتی در کتاب‌ های درسی داشته باشیم که هماهنگ با این رویکرد باشد.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات و فنی سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی بیان ‌کرد:‌ در کتاب‌ های درسی جدید ریاضی به طور کلی تعداد فرمول‌های مشتق کمتر اما محتوا برای بالا بردن درک دانش ‌آموزان از مفهوم مشتق بیشتر شده است؛ روال کار بدین شکل نیست که به مفهوم کمتر بپردازیم و فرمول ‌ها بیشتر باشد، نمی‌ خواهیم دانش ‌آموزان تعداد زیادی فرمول را حفظ کنند اما درک کمتری از مفهوم مشتق داشته باشند.

صالحی با اشاره به اینکه در کتاب ‌های جدید ریاضی تعداد فرمول‌ ها کم شده است، متذکر شد: از ارایه صریح فرمول قبل از ایجاد فهم صحیح جلوگیری کردیم و بر ارایه محتوا با هدف ایجاد فهم از ریاضی متمرکز شدیم و بعد فرمول ‌ها را گفته‌ ایم.

منبع:تسنیم

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]