پایان آزمایش بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان

کد خبر : 96817 یکشنبه 17 آذر 1398 - 12:27:29

تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری چین روی زمین در حال اتمام مراحل آزمایشی خود است.

تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر چینی‌ها در حال اتمام مراحل آزمایشی خود که از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز گردیده، است.

"تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری"(FAST) که با عنوان "تیان‌یان" به معنای "چشم آسمان" هم شناخته می‌شود، در کوهستان‌های استان گوئیژو در جنوب غربی کشور چین ساخته شده‌ است.

دانشمندان در حال استفاده از تلسکوپ "FAST" برای وظایف گوناگون هستند که از میان آنها می‌توان به جست‌وجوی اطلاعات فرازمینی اشاره کرد.

تلویزیون چین پیش از این اعلام کرده بود که تلسکوپ "FAST" تاکنون ۹۹ ستاره نوترونی چرخان که موسوم به " تپ‌اختر" هستند را شناسایی کرده است.

بیش از ۳۰ مورد از این ستاره‌ها با سرعتی بیشتر در حال چرخش هستند.

البته جست‌وجوی حیات فرازمینی و سایر اهداف علمی این تلسکوپ همچنان ادامه دارد.

"ژو مینگ"(Zhu Ming) مدیر مشاهدات علمی و تقسیم داده‌های "FAST" اظهار کرد، در روند مشاهده سیگنال‌های اجرام آسمانی موفق به مشاهده سیگنال‌هایی شدیم که ممکن است توسط انسان‌ها یا هوش فرازمینی منتشر شده باشند.

وی ادامه داد، بیشتر سیگنال‌هایی که ما می‌بینیم یا به عبارتی ۹۹ درصد از آن‌ها صداهای مختلفی هستند. بنابراین ما برای شناسایی و تشخیص سیگنال‌هایی که از این صداها می‌خواهیم نیازمند زمان هستیم.

تیم تحقیقاتی "تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری" اخیرا در یک جلسه آموزشی بیش از ۱۰۰ ستاره شناس از سراسر چین را گردهم آوردند تا این افراد در مورد تجربیات و اکتشافات خود در طول آزمایش این تلسکوپ صحبت کنند.

حساسیت این تلسکوپ بسیار بالاست بنابراین دقت اطلاعات به دست آمده از آن در حدی مطلوب است.تلسکوپ "FAST" از نظر تشخیص امواج گرانشی آینده‌ای بسیار امیدوارکننده‌ای دارد.

"جیانگ پنگ"(Jiang Peng) محقق ارشد پروژه گفت:تلسکوپ "FAST" از نظر تشخیص امواج گرانشی آینده‌ای بسیار امیدوارکننده‌ای دارد.

وی افزود، ما امیدواریم که ظرف ۳ سال آتی، دقت، صحت و تاثیر رصد این تلسکوپ را به ۵۰ درصد افزایش دهیم.

قطر فیزیکی بشقاب این تلسکوپ ۵۰۰ متر و قطر مؤثر آن ۳۰۰ متر است و مساحت بشقاب آن به اندازه ۳۰ زمین فوتبال می‌رسد.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]