تحول در صنعت رباتیک با ماده فلزی تاشوی سبک

کد خبر : 96408 سه شنبه 05 آذر 1398 - 11:00:04

تولید ربات های منعطف به علت سختی و استحکام فلزات ساده نیست اما ابداع یک ماده فلزی تاشوی جدید انقلابی در این صنعت ایجاد خواهد کرد.

تا به حال تلاش هایی در این زمینه با الهام از هنر اریگامی یا برخی انواع لاستیک انجام شده است. اما برای تکمیل این روش باید از حسگرها و مدارهای الکترونیک اضافی استفاده کرد که ربات ها را مجددا سنگین و غیرمنعطف می کنند.

محققان دانشگاه ملی سنگاپور برای اولین بار از ابداع یک ترکیب فلزی نرم و منعطف برای استفاده در ربات های مختلف خبر داده اند. این ترکیب با استفاده از کاغذ، محلول اکسید گرافن، محلول یون های پلاتینی (که البته طلا یا نقره نیز به جای آن قابل استفاده است)، گرمادادن این مجموعه در گاز آرگون در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد و در نهایت سوزاندن ترکیب باقی مانده در دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد به دست می آید.

با تکمیل این فرایند ماده ای به دست می آید که متشکل از ۷۰ درصد پلاتین و ۳۰ درصد کربن آمورف یا همان خاکستر است. در نهایت این ترکیب به منظور تثبیت در محلول الاستومر خیسانده می شود.

ضخامت ماده نهایی تنها ۹۰ میکرومتر است، اما هم تاشدنی، هم منعطف و هم دارای کشش فراوان است. وزن این ماده هم نصف کاغذ است، اما کاملا رسانا بوده و بدون آنکه بسوزد به مدت حداکثر ۵ دقیقه در گرمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد سالم می ماند. محققان می گویند در آینده از این ماده برای تولید ربات هایی استفاده خواهد شد که می توانند به طور بی سیم با هم ارتباط برقرار کنند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]