براساس گزارش مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس:

پژوهشگران ایرانی در سیاهه پژوهشگران پراستناد جهان

کد خبر : 96369 دوشنبه 04 آذر 1398 - 09:32:25

براساس گزارش سال 2019 میلادی مؤسسه «کلاریویت آنالیتیکس» درباره «پژوهشگران پراستناد» جهان، 12 پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی از تأثیرگذارترین‌ها در پیشرفت علوم شناسایی شده‌اند.

«مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال 2019 نام بیش از شش هزار پژوهشگر را در 21 زمینه علمی در سیاهه پژوهشگران پراستناد جای داده است.

این پژوهشگران نماینده بیش از 1200 مؤسسه از بیش از 60 کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در زمینه‌های علمی ویژه و بیش از دو هزار پژوهشگر در میان‌رشته دسته‌بندی شده‌اند.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله‌های پراستناد در نشریه‌های نمایه شده «وب آو ساینس» در علوم و علوم اجتماعی در یک دهه گذشته (از 2008 تا 2018 میلادی) پیمایش شده‌اند.

مقاله‌های پراستناد آنهایی هستند که بیشترین استناد را در زمینه‌های علمی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (ای. اس. آی.) می‌آیند. پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید، تأثیرگذارتر هستند.

از این رو، پژوهشگران بر پایه شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در یک درصد نخست جای گرفته‌اند، به‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین سیاهه پژوهشگران پراستناد، 16 پژوهشگر از مؤسسه‌های ایرانی بودند، ولی در ویرایش 2019، دوازده پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه‌های ایرانی در این سیاهه جای گرفته‌اند. نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه‌های ایرانی به همراه زمینه علمی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر اساس الفبایی نام انگلیسی پژوهشگران).

 

نام

نام خانوادگی

زمینۀ علمی

وابستگی سازمانی نخست

وابستگی سازمانی دوم

آرش

کریم‌پور

مهندسی

دانشگاه آزاد اسلامی

 

حمیدرضا

پورقاسمی

میان‌رشته

دانشگاه شیراز

 

حسن

کریمی‌مله

علوم کشاورزی

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه صنعتی قوچان

جولین

کلینتن سپرات

ریاضیات

University of Wisconsin Madison

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مسعود

رضایی

علوم کشاورزی

دانشگاه تربیت مدرس

 

مهدی

دهقان

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

محمد

میرزازاده

میان‌رشته

دانشگاه گیلان

 

محمدرضا

گنجعلی

میان‌رشته

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه تهران

مصطفی

اسلامی

میان‌رشته

دانشگاه مازندران

 

امید

ماهیان

مهندسی

Xi'an Jiaotong University

دانشگاه صنعتی قوچان

سجاد

جعفری

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

سید مهدی

جعفری

علوم کشاورزی

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

سیاهه پژوهشگران پراستناد سال 2019 میلادی بیش از شش هزار پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در زمینه‌های علمی خود هستند. در میان این پژوهشگران 23 برنده «نوبل» هم به چشم می‌خورند که سه نفر از آنها در سال 2019 این جایزه را گرفته‌اند.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]