کد خبر : 95718 سه شنبه 07 آبان 1398 - 12:09:44
سنگ-بزرگی-که-سیاره-کوتوله-است

سنگ بزرگی که سیاره کوتوله است

دانشمندان به تازگی دریافته‌اند که یک سنگ بزرگ که چهارمین سیارک بزرگ در منظومه شمسی است، می‌تواند یک سیاره کوتوله باشد.

دانشمندان تاکنون تصور می‌کردند که " هایجیا"( Hygiea) چهارمین سیارک بزرگ منظومه شمسی است. حال آن‌ها با طبقه‌بندی جدیدی دریافته‌اند که ممکن است این سنگ بزرگ کوچک‌ترین سیاره کوتوله در منظومه شمسی باشد.

سیاره کوتوله در تعریف اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی یک جرم آسمانی است که در حال چرخش یک ستاره است و به اندازه‌ای غول‌پیکر است که می‌تواند توسط نیروی خود به دور خود گردش کند.

"هایجیا" در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارد و برای اولین بار در سال ۱۸۴۹  میلادی کشف شد.

اخترشناسان معتقدند که " هایجیا" قطری بیشتر از ۴۵۰ هزار کیلومتر دارد و یافته‌های جدید راجع به آن زمانی مشخص شد که یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ " وی ال تی "(VLT )، " هایجیا" را رصد کردند.

پیش از این هم دانشمندان در اطلاعات نجومی خود تجدید نظر کرده‌اند که مشهورترین مثال آن "پلوتو" است که در سال ۲۰۰۶ میلادی از یک سیاره، به سیاره کوتوله تغییر پیدا کرد.علاوه بر پلوتو، سه سیاره کوتوله مشهور دیگر هم در منظومه شمسی وجود دارند.

البته تصاویر با کیفیت نشان می‌دهد که " هایجیا" با وجود اینکه با جاذبه خود احاطه شده است، فاقد دهانه‌های برخوردی در سطح خود است.به این ترتیب محققان دریافته‌اند که"" هایجیا" می‌تواند به عنوان یک سیاره کوتوله طبقه‌بندی شود.

نتایج این یافته‌های جدید در مجله "Nature Astronomy" انتشار یافت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]