کد خبر : 95192 چهارشنبه 17 مهر 1398 - 00:08:10
روزجهانی-تخم-مرغ

علم در 17 مهرماه:

روزجهانی تخم مرغ

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روزجهانی تخم مرغ

امروزه ثابت شده است که کلسترول تخم مرغ نقش موثری در افزایش کلسترول خون و بیماریهای قلبی عروقی ندارد و از این رو از سال 2003 به بعد، توسط بسیاری از کشورهای توسعه یافته و کمیسیون بین المللی تخم مرغ شعار " هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز" گسترش یافت و روز 9 اکتبر برابر با 17 مهر ماه به عنوان روز جهانی تخم مرغ تعیین شده است.

  • روز جهاني پست

پست، كهن ‏ترين و گسترده‏ ترين نوع ابزار ارتباطي بين مردم يك كشور با ساكنان ديگر سرزمين‏ها و مناطق جهان است. جوامع رشد يافته، براي تحقق توسعه خود، به شبكه ارتباطي توجه داشته و روي آن برنامه ريزي كلان كرده‏اند. پست يكي از عمده ‏ترين نهادهاي اجتماعي بازمانده از ادوار كهن است. پيام و پيام ‏رساني به عنوان يك نياز اجتماعي، از آغاز زندگي شهرنشيني، همواره مطرح بوده است و پست به منزله تامين كننده اين نياز، از ديرباز نقش تعيين كننده ‏اي در زندگي اجتماعي انسان داشته است.

از اين رو براي هماهنگي و تدوين روابط پستي بين كشورها، در نهم اكتبر 1874م به پيشنهاد آلمان، قرادادي با عنوان قرارداد بِرْنْ در زمينه تأسيس اتحاديه كل پست در بِرن سوئيس توسط 22 كشور به امضا رسيد. امضا كنندگان بر اساس توافق به عمل آمده، يك قلمرو پستي را تشكيل دادند كه آزادي ترانزيت براي مبادله متقابل مراسلات در سراسر قلمرو اتحاديه تامين و تضمين مي‏كرد. نام اين اتحاديه پس از چهار سال، با پيوستن كشورهاي ديگر به اتحاديه جهاني پست، تغيير كرد.

درسال 1969م، كنگره اين اتحاديه در توكيو در قطعنامه پاياني خود به كشورهاي عضو توصيه كرد روز نهم اكتبر(برابر با 17 مهر) هر سال را به عنوان روز جهاني پست تعيين كنند و از سال 1970م، در اين روز، اداره‏هاي پست سراسر جهان به اقدامات گسترده اطلاعاتي و تبليغاتي و تشريح نقش پست درزندگي بشر بپردازند. در حال حاضر بيش از يك‏صد و هفتاد كشور، عضو اين اتحاديه هستند و ايران نيز در سال 1877م (22 مهر 1256ش( به عنوان بيست و نهمين عضو، به اين اتحاديه پيوست. محل اتحاديه در شهر بِرْنْ سوئيس است و نشان آن از كره زمين و پنج انسان، به نشان پنج قاره، در حالي كه نامه‏هايي را دست به دست مي ‏گردانند تشكيل شده است.

  • تولد رحیم

رحیم رضازاده ملک متولد ۱۷ مهر ۱۳۱۹ خورشیدی در مراغه بود . وی استاد و پژوهشگر در تقویم و تاریخ و فرهنگ معاصر ایران بود.او در - ۲۲ تیر ۱۳۸۹ خورشیدی در تهران درگذشت.

  • درگذشت حبیب‌الله هدایت

حبیب‌الله هدایت متولد ۱۲۹۹، شهرضا، اصفهان بود . وی پزشک ایرانی بود. او تخصص خود در زمینه زنان و بهداشت عمومی را در زمان تحصیلش در فرانسه و در زمینهٔ علوم تغذیه در انگلیس دریافت کرد. پس از بازگشتش به ایران انستیتو علوم تغذیه، انجمن دیابت ایران و انستیتو بهداشت کار را تأسیس نمود. وی مؤلف شش کتاب و ده‌ها گزارش و مقاله تحقیقاتی در زمینه صنعت غذا است. از او به عنوان پدر علم تغذیهٔ ایران یاد می‌کنند.وی در ۱۷ مهر ۱۳۹۲ در گذشت.

  • درگذشت چارلز لايْل

چارلْز لايْلْ، زمين شناس و دانشمند اسكاتلندي در 23 دسامبر 1797م به دنيا آمد. وي از جواني به علوم زمين ‏شناسي علاقه ‏مند شد و تحقيقات خود را روي اين رشته متمركز كرد. لايل در ضمن سفرهايى كه در قاره اروپا كرد، ضمن مطالعه  روي طبيعت، به اهميت نمودهاي سايش و كاهش تدريجي ارتفاعات پي برد و با تغييرات طبقات زمين آشنايى يافت. لايل اولين كسي بود كه زمين‏ شناسي را بر پايه و اصول صحيح علمي بنيان نهاد و آن را تدوين كرد. چارلز لايل سرانجام در نهم اكتبر 1875م در 78 سالگي درگذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]