کد خبر : 94933 یکشنبه 07 مهر 1398 - 10:56:47
محقق-ایرانی-ربات-های-تغییر-شکل-دهنده-ساخت

برای اعزام به تایتان؛

محقق ایرانی ربات های تغییر شکل دهنده ساخت

یکی از دانشمندان ایرانی ناسا ربات کوچکی به نام «ربات تغییرشکل دهنده» تولید کرده که می تواند تنهایی کار کند یا در کنار نمونه های دیگر یک ربات بزرگتر بسازد.

«علی اکبر آقا محمدی» دانشمند ایرانی و یکی از  محققان ناسا همراه گروهی از همکارانش مشغول توسعه گجت هایی هستند که در آینده بتوانند در میحط های خشن فضایی مانند تایتان( قمر مشتری) فعالیت های اکتشافی انجام دهند. درهمین راستا آقا محمدی از طرح اولیه ربات های تغییر شکل دهنده (Shapeshifter) رونمایی کرده است.

ربات های مذکور طوری طراحی شده اند تا با توجه به سطحی که با آن برخورد می کنند، تغییر شکل دهند.  آقا محمدی و همکارانش در آزمایشگاه JPL ناسا به وسیله یک پرینتر سه بعدی نمونه اولیه از رباتی ساخته اند که قادر به انجام مانورهای جالب توجهی است.

 ناسا در نظر دارد ربات تغییر شکل دهنده را از چند ربات کوچکتر بسازد که به طور خودکار  سرهم می شوند و یک ماشین بزرگتر به وجود می آورند. سپس در پایان ماموریت ربات های تشکیل دهنده از یکدیگر جدا می شوند.

در نمونه اولیه ای که ناسا ساخته ربات های کوچکتر که «کوبات»( cobot )نام گرفته اند مجهز به یک سیستم پیشرانه هستند. به این ترتیب می توان آنها را کوادکوپترهایی کوچک به حساب آورد که قادر هستند به تنهایی پرواز کنند. اما هنگامیکه دو کوبات در کنار یکدیگر قرار می گیرند یک ماشین شبیه چرخ را به وجود می آورند که در آینده می تواند روی سطح تایتان حرکت کند.

 آقا محمدی در این باره می گوید: ما اطلاعات اندکی درباره ترکیبات سطح تایتان، صخره ها و دریاچه های متان آن داریم. بنابراین تصمیم گرفتیم سیستمی ابداع کنیم که ماهر باشد و بتواند روی سطوح مختلف حرکت کند. همزمان این سیستم باید به اندازه ای کوچک باشد که بتوان آن را همراه موشک به قمر ارسال کرد.

 آقا محمدی و همکارانش معتقدند  با کمک ۱۲«کوبات» کوچک می توان یک ربات بزرگتر ساخت که تحقیقاتی در محیط تایتان انجام می دهد. 

این «کوبات» ها را می توان همراه یک فضاپیمای مادر به تایتان یا قمرهای دیگر فرستاد. فضاپیمای مادر منبع انرژی کوبات ها و ابزارهای لازم برای نمونه برداری را همراه خود می برد.

البته مدت زمان زیادی طول می کشد تا چنین ربات هایی به سیارات ارسال شوند. طرح ربات های تغییر شکل دهنده در ۲۰۲۰ میلادی در برنامه تحقیقاتی NIAC بررسی می شود.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]