محققان اختراع کردند:

کنترل مدارهای عصبی مغز با یک ایمپلنت

کد خبر : 93523 سه شنبه 15 مرداد 1398 - 10:10:47

محققان انستیتوی علوم و فناوری پیشرفته کره جنوبی با همکاری محققان دانشگاه کلرادو بودلر دستگاهی را اختراع کردند که قادر است مدارهای عصبی مغز را با استفاده از یک ایمپلنت کوچک کنترل کند.

به گفته رضا قاضی، محقق اصلی پروژه، این دستگاه که مجهز به مخزن‌های قابل تعویض دارو بوده و از فناوری بلوتوث بهره می‌برد، قادر است نورون‌های موردنظر را با استفاده از دارو و نور برای مدت طولانی هدف‌گیری کند.

مخزن‌های داروی این دستگاه با استفاده از یک پویشگر (پروب) نرم بسیار نازک به قطر تار موی انسان متشکل از کانال‌های میکرو فلوییدی و لامپ‌های ال‌ای‌دی کوچکتر از دانه‌های نمک، روی ایمپلنت نصب می‌شود و دسترسی نا محدود به دارو و نور را فراهم می‌کند.

برای کنترل این دستگاه از یک رابط کاربر ساده روی گوشی هوشمند استفاده می‌شود و متخصصان عصب‌شناس می‌توانند هر ترکیبی از دارو و نور را بدون نیاز به حضور فیزیکی بیمار در آزمایشگاه انتخاب کرده و نورون‌های مغز وی را با آن تحت درمان و کنترل قرار دهند.
اکنون محققان این دستگاه را روی مغز موش‌ها با موفقیت مورد آزمایش قرار دادند و در تلاشند تا با توسعه آن بتوانند آزمایشات بالینی انسانی را آغاز کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]