سفینه، ایتالیایی کوچک در غرب ایران است

کد خبر : 92578 چهارشنبه 05 تیر 1398 - 14:12:32

شمال شرقی ملایر، کوه گرمه، میزبان پارک بسیار زیبایی است که مساحت آن بالغ بر 10 هزار هکتار بوده و توسط معماران ایتالیایی در اواخر سلطنت قاجار در سال ۱۳۰۴ و به دستور عبدالمحمد میرزا سیف‌الدوله از نوادگان‌ فتحعلی شاه که حاکم وقت ولایت ملایر بود احداث شد.

پارک سیفیه از قدیمی‌ترین پارک‌های کشور به شمار می‌آید که امروزه محل تفریح بسیاری از گردشگران غیر بومی و همچنین بومی است، اما جالب اینجاست که این پارک در دوران اولیه ساخت خود، محلی کاملا خصوصی بود .

پارک سیفیه که امروز بیشتر به آن بوستان سیفیه گفته می شود، دو استخر، یک مسجد و یک ساختمان دارد که محل سکونت سیف الدوله بوده است. آب مورد نیاز این محل نیز از طریق احداث قنات‌هایی در نزدیکی آنجا توسط مقنیان یزدی تامین می‌شد که از کوه‌های اطراف به محوطه‌ی پارک انتقال داده می‌شد. بد نیست این را هم بدانید که مجموعه‌ی پارک و مقبره‌ی سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

این پارک به شکل‌های صلیبی و بیضی ساخته شده است و وجود چنارهای کهنسال برای ایجاد سایه، حوضچه‌ها، آبنما و جنگل مصنوعی بر روی تپه‌ها و همچنین معماری کل مجموعه که توسط معماران بنام ایتالیایی در آن زمان ساخته شد فضایی زیبا را بوجود آورده است که گویی تکه‌ای از ایتالیا در غرب ایران جا مانده است.

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]