متخصصان چشم توصیه می کنند؛

چه عینک آفتابی مناسب چشمان ما است؟

کد خبر : 79605 چهارشنبه 09 خرداد 1397 - 22:00:09

شیشه تیره برای عینک آفتابی از جمله شیشه دودی رنگ، خاکستری و قهوه ای نسبت به رنگ‌های دیگر برای سلامت چشم‌ها مناسب‌تر است.

به گزارش سیناپرس به نقل از پایگاه خبری تیک،دکترعلیرضا کشتکار جعفری با اشاره به اهمیت رنگ شیشه عینک آفتابی، افزود: رنگ‌هایی همچون رنگ صورتی برای عینک آفتابی توصیه نمی‌شود همچنین اگر رانندگی می‌کنید عینک آفتابی سبزرنگ هم برای رانندگی خطرناک است.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های چشم به کسانی که به مدت طولانی رانندگی می‌کنند توصیه کرد که عینک آفتابی با رنگ قهوه‌ای را به چشم بزنند.

** عینک آفتابی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ارتباط کیفیت این عینک‌ها با قیمت آن‌ها اظهارداشت: کیفیت عینک آفتابی مناسب، منوط به ارزان یا گران بودن آن نیست بلکه این عینک‌ها باید استاندارد باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای آنکه عینک آفتابی مناسب و دارای استاندارد را تشخیص دهیم باید آن را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان بدهیم و اگر صفحه، موج‌دار و کج و مج دیده نشد، این عینک قابل‌استفاده روی چشم‌هاست.

این چشم‌پزشک، بخش عمده قیمت عینک را به فریم(قاب) آن مربوط دانست و گفت: شیشه عینک سهم کمتری در قیمت دارد و اگر عینکی مشخصات فوق را داشته باشد در صورت ارزان بودن برای استفاده مناسب است.

کشتکار جعفری اظهار داشت: همچنین اگر بخواهیم بدانیم که عینک آفتابی تیرگی مناسب را دارد یا نه، باید عینک را به چشم بزنیم و در یک اتاق با نور معمولی به آینه نگاه کنیم، وقتی‌که چشمان خود را در آینه ندیدیم، این عینک قابل‌استفاده و دارای کیفیت و استاندارد است.

وی، استفاده از عینک آفتابی را برای حفظ سلامت چشم‌ها ضروری دانست و گفت: شدت نور خورشید باعث کاهش توانایی دید انسان می‌شود زیرا نور خورشید، اشعه‌های مضر ماورای بنفش و مادون‌قرمز دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اشعه ماورای بنفش برای عدسی داخل چشم و مادون‌قرمز برای شبکیه چشم مضر است و باعث ایجاد ناخنک و شبه ناخنک چشم می‌شود.

**آب‌مروارید و کاهش دید از عوارض عینک نزدن
جعفری خاطرنشان کرد: اشعه ماورای بنفش در عدسی چشم منجر به ایجاد آب‌مروارید و اشعه مادون‌قرمز در شبکیه باعث آسیب رساندن به سلول‌های بینایی و کاهش دید می‌شود به همین خاطر برای جلوگیری از آسیب‌های چشمی و پوستی اشعه مضر خورشید وقتی در معرض آفتاب قرار می‌گیریم باید کلاه بر سر و عینک آفتابی بر چشم داشته باشیم و استفاده از عینک آفتابی برای تمامی افراد حتی کودکان ضروری است.

این فوق تخصص چشم، همچنین توصیه کرد که قاب عینک ، بزرگ انتخاب شود تا به‌صورت کامل از چشم‌ها محافظت کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]