کد خبر : 74276 چهارشنبه 02 اسفند 1396 - 14:29:35
بازسازی-اعضای-بدن-حیوانات-با-سلول‌های-بنیادی-انسانی

پژوهشگران دانشگاه هاروارد موفق شدند:

بازسازی اعضای بدن حیوانات با سلول‌های بنیادی انسانی

پژوهشگران دانشگاه هاروارد موفق شدند اعضای بدن حیوانات را با استفاده از سلول‌های بنیادی انسان بازسازی کنند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، یکی از آزمایشگاه‌های دانشگاه هاروارد توانست، سلولهای اعضای بدن حیوانات را خارج و آنها را با سلول‌های بنیادی انسان بازسازی کند. این اندام‌ها هنگام پیوند عمل می‌کنند به این معنا که ممکن است روزی بتوانند جایگزین سالمی برای بیمارانی که در فهرست پیوند اعضا منتظر هستند، باشند.

پیوند اعضا، یکی از معجزات پزشکی جدید است اما یک مشکل عمده دارد؛ هر روز تقریبا 20 نفر از کسانی که منتظر پیوند عضو هستند، از دنیا می‌روند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه "هاروارد" (Harvard)در آمریکا فکر می‌کنند ممکن است با بازسازی اندام‌های خوک‌ها و حیوانات دیگر، قادر به حل این مشکل باشند.

جراحی به نام "هارالد اوت" (Harald Ott)و کارکنان آزمایشگاه او، روشی ابداع کرده‌اند که در آن، سلولهای اعضای بدن حیوانات را از طریق شستن به یک ماده شوینده بیرون می‌آورند و سپس بافتی باقی می‌ماند که می‌توان آن را با سلول‌های بنیادی انسان بیمار پرورش داد.

این کار، از رد کرن عضو پیوندی توسط بدن فرد بیمار پیشگیری می‌کند؛ به این معنی که نیازی نیست افراد دریافت کننده، زمانی را برای مصرف داروهای anti-rejection صرف کنند.

آزمایشگاه، با پرورش این سلول‌ها در این چهارچوب، از یک بیورآکتور (گونه ای از راکتورهای شیمیایی که در آن واکنش‌های زیستی شبیه‌سازی می‌شوند) برای پمپاژ اندام استفاده می‌کند و با استفاده از تحریک آن به همان روش حرکت در بدن، آن را سالم نگه می‌دارد.

این گروه، با موفقیت، ریه‌ها، کبد، قلب و بخش‌هایی از روده موش‌ها و خوک‌ها را بازسازی کرده تا آنها را برای اهدا به انسان سازگار سازد و سپس این اندام‌ها را به حیوانات بازگردانده است.

اگرچه سلول‌های انسانی این اندام‌های پیوند زده شده، آنها را برای بدن موش‌ها و خوک‌ها ناسازگار ساخت، امیدی برای آزمایش‌های انسانی آینده نشان می‌دهد.

همچنین این آزمایشگاه باموفقیت عضله داخل قلب اجسادی که از سلول‌هایشان جا شده بودند، دوباره پرورش داد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]