در راستای حمایت از سیاست گذاری های زیست محیطی و امنیتی؛

انقلاب ماهواره جدید سنتینل در کنترل کیفیت هوا

کد خبر : 66837 سه شنبه 21 شهریور 1396 - 20:35:46

ماهواره سنتینل-۵ پی (Sentinel-5P) اولین ماموریت برنامه کوپرنیک برای نظارت بر اتمسفر است. این ماهواره خورشید‌آهنگ در حال حاضر به منطقه پلسکت در شمال روسیه انتقال یافته و بر اساس برنامه تا 13 اکتبر آماده پرتاب خواهد شد.

به گزارش سیناپرس به نقل از سازمان فضایی ایران، ماهواره سنتینل ۵ پی، دقیق تر از همیشه و به صورت روزانه به مدت ۷ سال پوشش جهانی آلاینده‌های هوا را ارایه خواهد داد. در این ماموریت، کوپرنیک یک استاندارد جدید را برای پایش کیفیت هوا تعیین خواهد نمود. برنامه کوپرنیک که توسط اتحادیه اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا شکل گرفته است اطلاعات عملیاتی بسیار مفیدی را در خشکی، اقیانوس ها و جو برای حمایت از سیاست گذاری های زیست محیطی و امنیتی فراهم می کند و نیاز کاربران مختلف را در این زمینه مرتفع خواهد کرد.
انقلاب ماهواره جدید سنتینل در کنترل کیفیت هوا
ماهواره سنتینل-۵ پی با داشتن ابزار پیشرفته TROPOMI (The TROPOspheric Monitoring Instrument ) امکان شناسایی بسیاری از گازها از جمله دی اکسید نیتروژن، اوزون، فرمالدئید، دی اکسید گوگرد، متان، مونوکسید کربن و همچنین آئروسل (همه ی این ها بر نفس کشیدن ما، سلامتی ما و آب و هوای اطراف ما اثر می گذارند) را فراهم می کند.
این ماهواره در روز 1 سپتامبر از فرودگاه لندن به روسیه منتقل شد و طبق برنامه در 13 اکتبر به مدار ۸۲۴ کیلومتری زمین پرتاب خواهد شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]