کد خبر : 5439 یکشنبه 23 فروردین 1394 - 14:05:25
دامنه-نفوذ-ریزگردها-به-بام-ایران-هم-کشیده-شد

دامنه نفوذ ریزگردها به بام ایران هم کشیده شد

دامنه نفوذ ریزگردها به استان چهارمحال و بختیاری نیز کشیده شد و میزان ذرات ریزگرد در هوای این استان از مرز هشدار گذشت.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری به ایرنا گفت: میزان ریزگردها در استان برای دومین روز متوالی از مرز هشدار گذشته است.شهرام احمدی افزود: از صبح امروز میزان ریزگردها در آسمان استان به ویژه در شهرکرد مرکز استان از مرز هشدار گذشت.

وی گفت: به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و وجود رودخانه های فراوان و جنگلهای بلوط، ورود ریزگردها به این استان شایع نبوده اما به دلیل خشکسالی های اخیر، ریزگردها میهمان چهارمحال و بختیاری نیز شد.وی اظهار کرد: بروز پدیده گرد و غبار به شرایط و دلایل مختلفی از جمله وزش باد و خشکسالی بستگی دارد و ریزگردهای موجود در استان منشا خارجی دارد.

احمدی با هشدار به خانواده ها گفت: در این شرایط افراد مسن و دانش آموزان، بیماران قلبی، عروقی و ریوی به جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند.وی به واحدهای آلاینده هوا از جمله سنگ شکن ها نسبت به مواظبت و کنترل آلاینده ها هشدار داد.

معاون بهداشتی مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نیز گفت: این ریزگردها از جنوب و غرب کشور وارد استان شده و میزان ذرات معلق 10 میکرون 2.5 برابر حد مجاز و وضعیت ذرات معلق 2.5 میکرون 8.5 برابر وضعیت مجاز بوده است.عبدالمحمد فدایی افزود: گروه های حساس، قلبی و عروقی، کودکان و سالمندان مگر مواقع ضروری از خانه خارج نشوند و در صورت نیاز از ماسک استفاده کنند.

وی بیان کرد: این گروه ها در صورت استفاده از ماسک هر دو ساعت یکبار ماسک های خود را تعویض کنند.به گزارش کارشناسان هواشناسی چهارمحال و بختیاری شرایط وقوع گرد و خاک در سطح استان تا فردا دوشنبه ادامه دارد.
بر اساس این گزارش از روز دوشنبه غلظت ریزگردها به تدریج کم می شود.وزش بادهای شدید در کشور عراق و عربستان منشاء ایجاد پدیده گرد و غبار اخیر در مناطق جنوبی و جنوب غرب کشور بوده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]