کد خبر : 5425 یکشنبه 23 فروردین 1394 - 12:05:08
ساخت-پوست-مصنوعی-با-قابلیت-تغییر-رنگ

ساخت پوست مصنوعی با قابلیت تغییر رنگ

محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا با طراحی نانوساختار های سیلیکون روی زیرلایه سیلیکونی، موفق به ساخت پوست مصنوعی شدند که در صورت اعمال فشار تغییر رنگ می دهد.

سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت: این ماده نازک و حریر مانند با الهام از طبیعت ساخته شده است و می توان از آن برای ساخت نسل جدیدی از نمایشگرها، حسگرها و ادوات استتار رنگی و حتی به عنوان جایگزین پوست مصنوعی استفاده کرد.کانی چانگ هاسناین افزود: این گروه تحقیقاتی با استفاده از تنظیم ابعاد نانوساختارهای موجود در سطح فیلم سیلیکونی موفق شده است نوع رنگ ایجاد شده با هر فشار را تعیین کند.

هاسناین اظهار کرد: محققان برای ایجاد رنگ، به جای استفاده از پیگمنت یا ترکیب شیمیایی ویژه از تغییر ساختار نمونه استفاده کردند؛ نور در برخورد با ساختار نمونه انعکاس پیدا می کند. رنگ ساختاری مانند رنگ بال پروانه و سوسک در طبیعت به وفور دیده می شود.

در این پژوهش محققان ساختار سیلیکونی را به گونه ای طراحی کردند که به رنگ دلخواه خود برسند، آنها با گزینش فواصل مشخص ساختاری موفق شدند طول موج موردنظر خود را انعکاس دهند و باقی طول موج ها را جذب ساختار سیلیکون کنند. نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در نشریه Optica منتشر شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]