کد خبر : 53046 دوشنبه 13 دی 1395 - 05:09:55
انتشار-یک-پژوهش-و-تلنگری-برای-نجات-یوزپلنگ

انتشار یک پژوهش و تلنگری برای نجات یوزپلنگ

دویچه وله صدای آلمان گزارش داد: یوزپلنگ‌، سریع‌ترین حیوان روی ‌زمین، به گواه دوستدارانش ترکیبی از سرعت و شکوه است و در صد سال گذشته شمار یوزپلنگ‌ها در جهان نزدیک به 100 هزار قلاده کاهش یافت.

 به گزارش ایرنا، شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی یکشنبه شب در گزارشی به شرح زیر نوشت: یک پژوهش تازه که اخیرا منتشر شد، نشان می دهد که در حال حاضر تنها 7100 قلاده یوزپلنگ وحشی در طبیعت باقی مانده‌اند و انواع زیرگونه‌های این حیوان در حالی با خطر انقراض روبرو هستند که هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از این وضعیت در پیش گرفته نشده است.

یوزپلنگ‌ها که سریعترین حیوانات روی زمین به شمار می‌روند، در سال‌های اخیر به دلیل از میان رفتن زیستگاه‌های طبیعی‌شان با کاهش شدید جمعیت روبرو شده‌اند.
به استناد پژوهش یاد‌شده با افزایش جمعیت انسانی، یوزپلنگ‌ها تقریبا 90 درصد از زیستگاه‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند و همین امر موجب شده تا آنها هدف تیراندازی کشاورزانی قرار بگیرند که قصد محافظت از دام‌هایشان را دارند یا اینکه به طور تصادفی به دام تله‌هایی بیافتند که در بیشه‌ها برای شکار حیوانات به قصد استفاده از گوشت آنان کار گذاشته شده‌اند.
تجارت غیرقانونی توله‌های یوزپلنگ نیز یکی دیگر از عوامل مهم تهدید‌کننده زندگی این حیوانات بوده است.
این توله‌ها غالبا به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌شوند تا در آنجا موجبات سرگرمی را فراهم آورند.
دویچه وله فارسی توضیح داد: به گفته ریتا گرون‌والد از مرکز پژوهشی 'De Wildt' در آفریقای جنوبی، در میان گونه‌های بزرگ حیوانات در معرض خطر، یوزپلنگ‌ها اغلب فراموش می‌شوند در حالیکه آمار نشان‌دهنده کاهش تعداد آنان بسیار ترسناک است.
گرون‌والد به خبرگزاری فرانسه گفته است که در یک یا دو نسل آینده جمعیت یوزپلنگ‌های وحشی احتمالا از میان می‌رود و ما باید به مردم در مدارس، انجمن‌ها و سازمان‌های شکار و جوامع محروم در این مورد آموزش دهیم.»
یوزپلنگ‌ها به طور طبیعی توانایی زیادی برای وفق دادن خود با زندگی در مناطق زیستی حفاظت ‌شده ندارند، زیرا آنها ذاتا عادت به طی مسافت‌های طولانی دارند. کمبود شکار و از دست دادن توله‌هایشان نیز که طعمه شکار عقاب‌ها، شیرها و کفتارها می‌شوند، از دیگر عواملی است که انطباق با زندگی در مناطق حفاظت‌شده را برای این حیوانات تیزپا دشوار می‌کند.
در مطالعه پژوهشی اخیر که در نشریه تخصصی آمریکایی Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید، به جزئیات زندگی یوزپلنگ‌ها در خارج از مناطق حفاظت‌ شده اشاره شده است.
لوری مارکر، یکی از نویسندگان این پژوهش، به خبرگزاری فرانسه گفته ما باید برنامه‌هایی را تدوین کنیم که به واسطه آن یوزپلنگ‌ها قادر به بقا در کنار انسان‌ها باشند.
بهبود روش‌های مدیریت گله‌داری برای کاهش کشتار جمعی یوزپلنگ‌ها توسط کشاورزان در نامیبیا و تشویق برای استفاده از سگ‌های گله آناتولی که به طور دائم با گله زندگی می‌کنند، از جمله راه‌هایی هستند که این کارشناس برای جلوگیری از انقراض یوزپلنگ‌ها پیشنهاد می‌دهد.
یوزپلنگ‌ها به طور طبیعی تمایلی به حمله کردن به سگ‌های آناتولی ندارند و با مشاهده آنها برای شکار به بیشه‌‌ها باز می‌گردند.
به گفته لوری مارکر که سال‌ها تجربه مطالعه در مورد زندگی یوزپلنگ‌ها را دارد این حیوانات ترکیبی از سرعت و شکوه هستند و از دست دادن زیرگونه‌های یوزپلنگ در حیات وحش می‌تواند ضربه‌ای غیرقابل تصور باشد.
دویچه وله فارسی اضافه کرد: یوزپلنگ آسیایی که با نام یوزپلنگ ایرانی نیز شناخته می‌شود، یکی از دو زیرگونه اصلی یوزپلنگ است که با خطر جدی انقراض روبروست. برآورد می‌شود که در آسیا کمتر از 50 قلاده یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند.
در سال‌های گذشته تلاش‌هایی نیز برای حفظ این گونه کمیاب در کشور صورت گرفت؛ از جمله چاپ تصویر یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن‌های تیم ملی فوتبال این کشور، اما با این حال این اقدام های از خطر فزاینده انقراض این حیوانات کم‌نظیر نکاسته است.
انجمن یوزپلنگ ایرانی شهریورماه سال جاری همزمان با دهمین گرامیداشت روز ملی یوزپلنگ ایرانی کمپینی را تحت عنوان نامه نجات به راه انداخت.
در چارچوب این کارزار طوماری به امضای حدود ده هزار تن رسید که در آن خواستار بهبود وضعیت موجود برای یوزپلنگان ایرانی و اقدام سریع دولت در جهت نجات این گونه ارزشمند شده بودند.
به گزارش این انجمن طومار یادشده آذرماه به دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تحویل داده شد.دویچه وله فارسی در پایان افزود: علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار سازمان محیط زیست ایران، در همایشی که آذرماه سال جاری برگزار شد، از ابلاغ برنامه‌ای برای حفاظت از یوزپلنگ و پلنگ ایرانی به تمامی استان‌ها خبر داده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]