مرمت بخش‌هایی از ۶۰ بنای تاریخی استان همدان

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت: در زمینه حفاظت، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی در سال گذشته، مرمت بخش‌هایی از ۶۰ بنای تاریخی استان انجام شد که با توجه به شرایط این بناها نیاز به تکمیل مرمت در دوره‌های بعد است.

حمیدرضا حیدری افزود: یخدان میرفتاح، کاروانسراهای گلشن و قبله همدان، کاروانسرای سعادت نهاوند، بازار قدیمی کبوداهنگ، پل دهنجرد بهار، امامزاده کرزان تویسرکان و برج خوش‌آباد فامنین از جمله آثار تاریخی مرمت شده در سال گذشته به شمار می‌رود.

حیدری به بررسی بیش از ۱۶۳۱ استعلام مرتبط با آثار تاریخی و همچنین تملک و آزادسازی بخش‌هایی از پلاک ثبتی واقع در عرصه تپه تاریخی هگمتانه در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته آمار آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی بیش از میزان تعیین شده وزارت بوده است، گفت: پارسال ۱۸ اثر تاریخی منقول، غیرمنقول و ناملموس از استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.

وی با اشاره به ثبت هشت اثر تاریخی ناملموس از استان در فهرست میراث ملی در سال ۱۴۰۲ مطرح کرد: این آثار شامل آیین شکرگزاری پایان محصول سنقرآباد درگزین، نقوش قالی میشن ملایر، تهیه آش آلو، تهیه آش سرنانی، فن تهیه حلوای مغزی در اشترمل، فن تهیه پتله پلو، فن تهیه آش چغندر بدو و مراسم دار امام در روستای حیدره قاضی‌خانی (جشن شکرگزاری) است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان خاطرنشان کرد: دو اثر طبیعی شامل آبشار گانه‌زار آرتیمان و درخت توت ازناو در این مدت در فهرست میراث‌ملی طبیعی ثبت شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۲۰۰ جلسه شورای فنی، شورای ثبت، کارگروه زیربنایی، کمیته فنی، کمیسیون و … تشکیل و تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های مختلف برای پیشبرد امور میراث‌فرهنگی استان منعقد شده است.

به گزارش سیناپرس و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، حیدری از دیگر اقدامات سال ۱۴۰۲ را مرمت و حفاظت ۶۹ قلم اشیاء فرهنگی و تصویب چهار حریم اثر تاریخی استان اعلام کرد.

 

گزارش: فاطمه عزیزی هرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا