آبراهه‌های ۲۵۰۰ ساله تخت جمشید به روی گردشگران گشوده شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: آبراهه‌های دو هزار و 500 ساله به‌عنوان جاذبه جدید گردشگری در مجموعه جهانی تخت جمشید برای بازدید مسافران نوروزی و بازدیدکنندگان این مجموعه گشایش یافت.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمد ثابت اقلیدی در حاشیه مراسم گشایش آبراهه‌های تخت جمشید گفت: بخش ورودی و خروجی آبراهه‌های مجموعه جهانی تخت جمشید مقابل گردشگران بازگشایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: این آبراهه‌ها از آثار شاخص و منحصربه‌فرد در مجموعه جهانی تخت جمشید به شمار می‌رود که قدمتشان به دوره هخامنشی می‌رسد و در واقع بازگشایی آن جاذبه جدیدی در این مجموعه خواهد بود.

ثابت اقلیدی گفت: آبراهه‌های تخت جمشید به طول یک هزار و 800 متر در زیر تمام کاخ‌های تخت جمشید و در عمق بین ۳ تا ۵ متری در دل صخره‌های سنگی زیر تخت جمشید کنده شده‌اند.

او افزود: بخشی از این آبراهه‌ها با بلوک‌های سنگی تمام تراش در ابعاد مختلف و ارتفاع و پهنای داخلی آبراهه‌ها به پهنای یک متر تا بلندای یک تا ۳ متر در بخش های شمالی جنوبی شرقی و غربی تختگاه ۱۲ هکتاری تخت جمشید قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بابیان اینکه همه این آبراهه‌ها در دوره هخامنشی ایجاد شده‌اند افزود: کاوش این آبراهه‌ها از حدود ۸۵ سال پیش تا به امروز ادامه دارد و هرساله لایروبی می‌شوند.

ثابت اقلیدی افزود: هدایت آب‌های سطحی و پشت‌بام بناهای هخامنشی به‌ویژه در زمان بارندگی به بیرون از تختگاه تخت جمشید از مهم‌ترین کارکرد این آبراهه‌ها است.

او بابیان اینکه فرضیه‌هایی هم وجود دارد که آب شرب از این آبراهه‌ها به طرف تختگاه هدایت می‌شده است افزود: آب درون این آبراهه‌ها در تمام طول سال جاری بوده است و دسترسی به آب شرب روزانه از طریق همین پلکان ورودی واقع در بخش شرقی کاخ تختگاه وجود داشته است که این نظام سنتی دسترسی به آب در نظام شهرنشینی ایرانی بعد از دوره هخامنشی هم در شهرهای ایران تداوم پیدا می‌کند که رایج‌ترین آن در شهر یزد داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا