مرکز رشد واحد‌های فناور پارک قزوین افتتاح شد

همزمان با آغاز هفته پژوهش و با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مسوولان استانی و شهرستانی مرکز رشد واحد‌های فناور پارک علم و فناوری قزوین در این شهرستان افتتاح و در بازدید از پروژه پردیس فناوری بر تخصیص بودجه ملی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای این پروژه تاکید شد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم وفناوری قزوین، در مراسمی که ظهر امروز با حضور سجاد محمدعلی نژاد معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی رحمانی معاون اقتصادی استانداری قزوین، جعفر احمدی رییس پارک علم و فناوری استان قزوین، حجت اله مددخانی فرماندار شهرستان آبیک و دیگر مسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد، مرکز رشد واحدهای فناورشهرستان آبیک در دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی شهرستان آبیک به بهره برداری رسید.

سیدپویا قاضی میرسعید مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان آبیک با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با پارک علم و فناوری استان قزوین و استفاده از حدود ۳۰ شرکت از خدمات این مرکز گفت: ۱۰ شرکت در مرکز رشد مستقر هستند که در حال بررسی فضا برای اختصاص به ۲ شرکت دیگر هم هستیم.

وی با اشاره به وجود فضای کار اشتراکی در مرکز رشد و استفاده ۶۰ نفر از این فضا اذعان کرد: در فاز نخست ظرفیت ۱۴ واحد اختصاصی را داریم و در فاز دوم هم آمادگی استقرار ۲۳ واحد را برای کارهای اختصاصی داریم.

این مسوول هدف از راه‌اندازی مرکز رشد را حمایت از کسب و کارهای کوچک، کسب و کارهای خانگی و مشاغل خانگی دانست و تصریح کرد: واحد‌های مستقر در مرکز رشد سبب می‌شود از حمایت و معافیت های پارک‌های علم و فناوری، کارآفرین شدن، حمایت‌های دولتی بهره‌مند شوند.

مدیر مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان آبیک بیش از ۸۰ درصد واحد های مستقر در مرکز رشد را تجهیزات پزشکی و مابقی را لوازم ورزشی و تجهیزات آزمایشگاهی بیان کرد.

جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین هم در این افتتاحیه مرکز رشد دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی شهرستان آبیک را مشترک بین پارک علم و فن آوری با این دانشگاه با مأموریت شهرستان آبیک ذکر کرد و گفت: ساختمان مرکز رشد متعلق به دانشگاه است و هزینه‌های تجهیز و بهینه سازی مرکز بیش از یک میلیارد از محل تامین سفر ریاست جمهوری تحقق یافته است.

وی افزود: مرکز رشد محلی برای استقرار شرکت‌های فن آور و هسته‌ها است که می‌تواند نمونه‌های اولیه تولید خود را انجام دهند و پس از رسیدن به بلوغ، از شهرک‌های فن آور برای تولید صنعتی و نیمه صنعتی مستقر شوند.

این مسوول ادامه داد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های علم و فناوری در قزوین متمرکز بود که در این هفته پژوهش چهار مرکز رشد در چهار شهرستان افتتاح می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین یکی از مزیت‌های مرکز رشد دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی را همجواری با شهرک صنعتی کاسپین دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مراکز رشد دولتی به دلیل وابستگی به دولت ممکن است درآمدزا نباشند اما به فعالیت خود ادامه می‌دهند اما دانشگاه های غیرانتفاعی باید درآمدزایی و بیزینس را مد نظر داشته باشند و دانشگاه‌ها در آینده به سمت فناوری و کارآفرینی حرکت کنند.

فاز نخست پردیس فناوری نیازمند تحقق تعهد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه دیگر مسوولان از پروژه پردیس فناوری آبیک که در بهمن ماه سال گذشته کلنگ احداث آن به زمین زده شده بود، بازدید کرد.

علی رحمانی هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استاندار قزوین در این بازدید گفت: ۴۰ میلیارد تومان بودجه اولیه پردیس فناوری شهرستان آبیک بود که ما به آنچه که تعهد داده بودیم عمل کرده ایم اما تعهد ملی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق نشده و یک ریال هم اعتبار اختصاص نیافته است.

وی افزود: با اختصاص بودجه ملی، احداث فاز نخست آغاز می‌شود و اگر این مهم تحقق یابد مابقی امور اجرایی می‌شود.

وی افزود: زیرساخت‌های پردیس فناوری شهرستان آبیک از جمله آب، برق و گاز اجرا نشده و با توجه به هزینه بالای برق، به صورت سه جانبه دولت، وزارت نیرو و شرکت توزیع برق انجام می‌شود و زمانی که زمین واگذار شود، پول زیرساخت از واحدهای مستقر اخذ می‌شود.

این مسوول نحوه محاسبه زمین به واحدها را در پردیس فناوری شهرستان آبیک را فقط هزینه زیرساخت و واگذاری زمین را رایگان عنوان کرد و افزود: تا زمانی که فاز نخست را راه‌اندازی نکنیم نمی‌توانیم نسبت به اجرای زیرساخت‌ها اقدام کنیم.

جعفر احمدی رییس پارک علم و فناوری استان قزوین با اشاره به استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فقط فن آور در پردیس فناوری شهرستان آبیک گفت: مدل پردیس این شهرستان مانند مدل پردیس کشور است و به واحد‌های کارگاهی و محدود  واگذار می‌شود.

وی افزود: تعدادی از واحد‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک صنعتی کاسپین دو آبیک متقاضی سرمایه‌گذاری در پردیس فناوری هستند که به طول ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر به صورت موازی چند مسیر دسترسی ایجاد شده است.

بنابراین گزارش، احداث پردیس فناوری 72 هکتار زمین در جوار شهرک صنعتی کاسپین دو شهرستان آبیک پیش بینی و ۱۸ بهمن ماه سال گذشته کلنگ احداث آن به زمین زده شد که در فاز نخست 15 هکتار زمین در نظر گرفته شده و بعد از آن، در مابقی 72 هکتار احداث پردیس ادامه می‌یابد.

از محل سفر ریاست جمهوری به استان قزوین، ۴٠٠ میلیارد ریال اعتبار برای احداث پردیس فناوری شهرستان آبیک اختصاص یافته که این پروژه مهم و ملی مورد تاکید رئیس جمهور هم است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا