شناسایی 187عامل کشتار، حیوان آزاری و خرید و فروش حیات وحش در فضای مجازی

کد خبر : 45929 سه شنبه 26 مرداد 1395 - 16:48:31

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در یکسال گذشته 187 متخلف فضای مجازی در حوزه های شکار و صید، خرید و فروش جانوران وحشی و حیوان آزاری شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مرتضی فرید افزود: قرار محکومیت متخلفان، از سوی مراجع ذیصلاح صادر شده یا در حال پیگیری است.وی با اشاره به شناسایی فردی که به قصد تشویش اذهان عمومی، اقدام به ارسال گزارش ها و تصاویر دستکاری شده و کذب در فضای مجازی می کرد، گفت: فرد خاطی برای انجام روند قانونی به مراجع قضایی معرفی شده است. 

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: همگام با پیشرفت فناوری های الکترونیک به ویژه در حوزه ارتباطات، فرصت ها و چالش های نوینی در این حوزه پدید آمده که به رغم پیامدهای ارزشمند و قابل تقدیر، امکان ایجاد و شکل گیری تخلفات نوین همچون خرید و فروش گونه های جانوری و گیاهی و اجزای آنها در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، تشویق به شکار و صید، قاچاق گونه های گیاهی و جانوری، دخل و تصرف در محیط زیست و تغییر و تبدیل کاربری اراضی را نیز فراهم کرده است. 
به گفته وی، سازمان حفاظت محیط زیست طی یکسال اخیر با هدف کاهش تخلفات و سوء استفاده های افراد مغرض از شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی، نظارت بر این بخش را مورد توجه ویژه قرار داده است.
فرید اشاره ای هم به عدم اطلاع کافی مردم از وظایف دستگاه ها و چالش های ناشی از آن داشت و افزود: به طور نمونه، متولی حفاظت و حراست از اراضی جنگلی و مراتع خارج از مناطق حفاظت شده، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، متولی تخریب حریم و بستر رودخانه، وزارت نیرو، متولی قطع درختان در فضاهای عمومی شهر و روستا، شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا و متولی تغییر کاربری اراضی، وزارت جهاد کشاورزی است اما برخی افراد توقع دارند تمامی این موارد که خارج از وظایف قانونی و اختیارات سازمان حفاظت محیط زیست است، توسط این سازمان پیگیری شود.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: البته تلاش می کنیم، تمامی موارد را از دستگاه های متولی امر پیگیری و نتیجه را اطلاع رسانی کنیم اما با توجه به اینکه یکی از مهمترین عناصر در رفع چالش های محیط زیستی، زمان است و روند این پیگیری ها به طور معمول، زمان نسبتا طولانی می خواهد، پیشنهاد می شود موضوعات تخصصی از دستگاه های متولی پیگیری شود. 
وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش های موجود در حوزه بازرسی محیط زیست، عدم پیگیری چالش ها و مباحث محیط زیستی از ادارات استانی و ارجاع مستقیم به دفاتر ستادی است.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مطلع ترین افراد از مسائل محیط زیستی هر استان، مدیران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همان استان هستند و ستاد نیز برای پیگیری گزارش ها و چالش های مطرح شده، موضوع را از واحدهای عملیاتی و اجرایی استان ها پیگیری می کند، اظهار کرد: خواسته ما از دوستداران و فعالان محیط زیست این است که به منظور تسریع و تسهیل پیگیری و پاسخگویی، موضوعات مختلف را ابتدا از ادارات کل استانی پیگیری و در صورت ضرورت به دفتر بازرسی سازمان مرکزی مراجعه کنند. 
وی ضمن تاکید بر استقبال مدیران و مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست برای بهره مندی از فرصت و ظرفیت شبکه های مجازی و استفاده مثبت و سازنده فعالان و دوستداران محیط زیست از این امکان نوین ارتباطی، تصریح کرد: آنچه از دوستداران و فعالان محیط زیست می خواهیم این است که ناآگاهانه در دام متخلفان محیط زیست به ویژه متخلفان حوزه صید و شکار و قاچاق حیات وحش نیفتند زیرا یکی از علاقمندی های متخلفان کسب شهرت است و بازنشر وسیع اقدامات آنها، منجر به کسب این شهرت می شود. 
فرید ادامه داد: بازنشر تخلفات، همچنین منجر به عادی شدن تخلف صورت گرفته و بعضا تکرار آن توسط افراد دیگر می شود، همچنین در برخی مواقع شاهد بازنشر تصاویر و اخبار کذب یا مربوط به سال های بسیار دور هستیم که لازم در این زمینه نیز دقت کافی به عمل آید. 
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از تمام فعالان رسانه ای، کاربران شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی، فعالان و دوستداران محیط زیست می خواهیم در صورت مشاهده چنین تخلفاتی به جای بازنشر و ایجاد امکان دیده شدن بیشتر، مراتب را با شماره 1540 استان مربوطه (تلفن ارتباط مردمی سازمان حفاظت محیط زیست) برای پیگیری و اقدام از طریق مراجع قضایی در میان بگذارند. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]